Kompetentní lidé by rádi v budoucnu viděli více soutěží WRC na sněhu a to i přesto, že u poslední soutěže ve Švédsku bylo do poslední chvíle otevřené, jestli se vůbec pojede.
I přes velké problémy letošní Rally Sweden by odpovědní lidé rádi viděli sněhové soutěže ve WRC i v budoucnu a chtěli by dokonce ještě další sněhovou rally přidat. Ve Švédsku přitom letos hodně bojovali s faktem, že před soutěží byla v dané oblasti velká obleva a na tratích RZ prostě nebyl sníh a led. To vyvolalo velké diskuse ohledně toho, jestli soutěž uspořádat nebo ne. Nakonec byla odjeta ve zkráceném formátu.
WRC Promoter GmbH ale po soutěži oznámil prodloužení kontraktu se švédskými pořadateli až do roku 2019. Aktuálně má sněhová soutěž svoje sídlo ve švédském Karlstadu, což je severně od Stockholmu. Některé zkoušky se ale jedou také ve vyšších nadmořských polohách v Norsku. Úřadující mistr světa, Sébastien Ogier, míní, že je pomalu čas na to, "aby se soutěž přesunula více na sever". Nicméně Oliver Ciesla ze společnosti WRC Promoter řekl pro 'Motorsport News', že "je ještě moc brzy, aby se o tom diskutovalo".
"Musíme vést diskuse s FIA a promotéry, jak to bude vypadat v budoucnu, protože tu stále je velká poptávka po sněhových a ledových soutěžích a my u toho máme vysoké finanční požadavky. Nejsme rádi za tu loterii s počasím, ale se zbytkem jsme šťastní. Mistrovství miluje sněžnou rally a má rádo také Norsko a Švédsko. Z pohledu promotéra má rally dobrý trh, velkolepou mediální prezentaci a silnou komerční hodnotu," pokračuje Ciesla.
Místo odklonu od zimních soutěží by tedy do kalendáře mohla nějaká ještě přibýt. "Dívám se na další možnosti pro druhou sněhovou rally, včetně Kanady, Ruska a Japonska. Švédsko má v rallysportu velkou historii a je kultovním podnikem, ale my chceme místo s těmi nejlepšími podmínkami. Bohužel to bude s globálním oteplováním těžší, což jsme letos viděli."
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.