Šéf továrního týmu Volkswagen, Jost Capito, prohlásil, že i přes problémy koncernu Volkswagen s emisním skandálem není možné, aby tovární tým ve WRC snížil počet nasazovaných aut jen na dvě.
Skandál s emisemi neustále přiživuje spekulace o konci továrního programu ve WRC. Jost Capito ale odmítá spekulace, že by měl tovární tým Volkswagen Motorsport nasazovat příští rok jenom dvě auta místo dosavadních třech: "Pokud bych musel ušetřit peníze, pak bych je šetřil jinde, než tak, že snížím počet nasazovaných aut."
"Podle mě je třetí auto klíčové k tomu, aby tým mohl vyhrát šampionát. A také máme smlouvy se třemi jezdci. Nikdy nevíte, co se stane další den, ale opravdu nemáme sebemenší náznaky toho, že bychom museli udělat něco, co by snížilo naší konkurenceschopnost," říká Capito.
Volkswagen má aktuálně smlouvu se Sébastienem Ogierem, Jari-Mattim Latvalou a Andreasem Mikkelsenem. Capito sice připouští, že skandál nutí koncern k šetření, avšak ne na poli motorsportu. "Zatím se mluvilo o tom, abychom nevyhazovali zbytečně peníze, což jsme nikdy nedělali. Není to tak, že bychom měli neomezený rozpočet, ten je přesně daný a víme, za co jej utrácíme."
"Když jste efektivní v oblasti nákladů, pak se těžko spoří další náklady. Ale pokud lidé ví, že jste efektivní, pak za Vámi nechodí a nežádají Vás o další úspory." Víme tedy, že VW neplánuje ponížit počet speciálů Polo R WRC na dva, avšak na druhou stranu šance, že by Esapekka Lappi, aktuální tovární jezdec Škody Motorsport, jel alespoň nějaké soutěže ve čtvrtém Polu R WRC, jsou mizivé.
Lappi by jednou mohl přijít do VW Motorsport
"Neexistuje žádná šance na to, že by nějaký další jezdec usedl do našeho auta příští rok nebo že bychom přidali další vůz. Ale myslím si, že Lappi už má na to, aby mohl jezdit s vozem WRC bez ohledu na to, jaká to bude značka. Jeho zlepšování sledujeme a je určitě tím jezdcem, kterého bychom v budoucnu mohli angažovat," říká Jost.
Dále ale dodal, že Volkswagen nebude ani v budoucnu vytvářet nějaký polo-tovární tým nebo dokonce prodávat auta soukromníkům: "Jsme tovární tým, jsme tu proto, abychom vyhrávali." Fin tedy zřejmě i příští rok zůstane v továrních barvách Škodovky.
To ostatně sám i potvrzuje: "Pojedu opět ve Fabii, ale ještě nevím, kde budu soutěžit. Bylo by ale dobré, abych odjel co nejvíc soutěží WRC. Můj manažer na tom pracuje." Je tedy možné, že Esapekka pojede příští rok kompletní šampionát WRC s vozem Škoda Fabia R5.
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.
Čínský výrobce Zeekr, vlastněný koncernem Geely, odhalil ceny a specifikace nového elektrického SUV Zeekr 7X pro Austrálii i Evropu. Prémiově laděný elektromobil, který vznikl pod taktovkou evropských vývojářů, míří přímo proti Tesle Model Y, Audi Q6 e-tron či BMW iX3. S dojezdem až 870 km, extrémně rychlým nabíjením a výbavou srovnatelnou s luxusní třídou může výrazně zamíchat kartami v segmentu.
Francouzská značka Alpine oficiálně představila svůj první elektrický crossover. Novinka s označením A390 navazuje na loňský koncept a zaujme nejen ostře řezaným designem, ale především technikou: pod kapotou má tři elektromotory, až 470 koní a baterii s kapacitou 89 kWh. Do prodeje půjde koncem roku.
Škoda Auto představila futuristickou vizi legendárního modelu Favorit. Kultovní hatchback z konce osmdesátých let se v nové studii mění na elektrický crossover, který spojuje retro prvky s aktuálními designovými trendy. Projekt vznikl z iniciativy designérů Ljudmila Slavova a Davida Stingla.
Nissan se s novou Microu vydal cestou nejmenšího odporu – převzal Renault 5 E-Tech a přemaloval ho. Výsledek? Elektromobil bez vlastní identity, který selhává v designu i konkurenceschopnosti. Japonci vsadili na špatného koně a přidali vlastní chyby.
Ročně se v Česku prodá na 650 000 ojetých aut. Může se proto zdát, že koupit si ojeté auto není žádný problém. Velký výběr ovšem ještě není zárukou kvality. Nemalé množství prodávaných ojetin skrývá před kupujícím svou historii. K tomu, aby se nechali vlákat do pasti, napomáhá i řada častých chyb, které zájemci při výběru vozu dělají. Které to jsou a čemu se vyhnout?
Každý motorkář, ať už jezdí po městě, okreskách nebo v lehkém terénu, ví, jak snadno může dojít k nečekanému pádu. Někdy stačí kluzká vozovka, jinak postavený stojan nebo prosté zaváhání při manipulaci na místě. A právě v těchto situacích často dochází k poškození některé z nejcitlivějších částí – ovládacích páček.
Toyota udělala revoluční krok. Její nejprodávanější SUV RAV4 bude od modelového roku 2026 k mání výhradně jako hybrid nebo plug-in hybrid. Bez čistě benzínové varianty tak míří ke stovkám tisíc Američanů, kteří si změny ani nemusí všimnout – a přesto začnou jezdit čistěji.
Čínská technologická značka Xiaomi oficiálně představila svůj druhý elektromobil – sportovní SUV YU7. S dojezdem přes 830 kilometrů, výkonem až 681 koní a vzhledem evokujícím Ferrari Purosangue má YU7 ambici stát se vážnou konkurencí Tesly Model Y – alespoň na domácím trhu.