Rosanna Tennant z motoristického pořadu Pole Position dostala možnost podívat se do továrny M-Sportu, kde vznikají vozy Ford Fiesta RS WRC pro světový šampionát. Tennant dostane možnost prohlédnout si jednotlivé fáze stavby vozu.
Hlavní sídlo M-Sportu při pohledu z vnějšku vypadá jako krásný vesnický dům - zajímavostí je, že tým místnosti v domě využívá jako konferenční sály pro svá jednání. V jedné z místnost jsou také vystaveny trofeje, které britský tým získal. Před tím, než Malcolm Wilson dům koupil, sídlila v něm psychiatrická léčebna.
Vozy však samozřejmě vznikají v nové části, která na rodinný dům navazuje. V dílně je velká spousta soutěžních vozů stejně jako několik Bentley Continental GT3, které M-Sport nově pro vytvrvalostní závody na okruzích též staví. Vedle sebe zde jsou GT vozy, WRC, R5 atd. Tyto auta jsou už ale hotova, na to, jak vůz vzniká, se tedy musíme podívat jinam...
Stavba WRC začíná maximálním odlehčením šasi sériového auta ve svařovně, do kterého se poté přidá ochranná klec a upraví (vyztuží) se místa, kde je uchyceno zavěšení. Karoserie jde poté do lakovny a odtud se opět vrací na dílnu. To je, pokud se týká vnějšku auta, vše. Co vše je však potřeba připravit pro "vnitřek"?
Po cestě do motorárny jsou k vidění Bentley GT3. M-Sport dostává blok motoru, další práce už však provádí sám - konkrétně tedy roboti. Výroba probíhá ve dvou fázích, první trvá 8 hodin, druhá 5 hodin.
Blok motoru je následně pořádně vyčištěn, až poté se do něj začínají přidávat jeho součásti. Každý motor je vyroben jedním mechanikem, který je za něj odpovědný. Motor po zkompletování jde na dynamo, kde se vyzkouší, jestli dává správný výkon a dobře funguje, následně je připraven pro použití.
Prohlídka pokračuje v oddělení převodovek. Mechanik popisuje, jak putuje výkon z motoru přes převodovku a diferenciál až na kola. Převodovka má 6 stupňů a zpátečku, diferenciály se používají jiné pro šotolinu a jiné pro asfalt.
V další části továrny vidíme menší dílnu, kde se připravují menší součástky, jako třeba řadící páka nebo hnací hřídel s brzdovými disky. Na cestě továrnou se dostáváme do oddělení hydrauliky, kde se testuje, jestli správně fungují tlumiče. Odtud už putují přímo na soutěžní vůz. Následuje ukázka turba.
Zajímavostí je, že turbem projde 70 litrů vzduchu za jednu vteřinu! Turbína se roztočí až na neuvěřitelných 155 000 otáček za minutu [rpm]! Další skvělou věcí je, že i když jezdec Fordu Fiesta RS WRC nemá nohu na plynu, tak řídící jednotka do motoru nepřestává posílat palivo, které po spálení roztáčí turbo, které je tudíž neustále připraveno, až jej jezdec bude opět potřebovat [eliminuje se tak prodleva turba známá ze starších turbodieselových motorů].
Každé turbo je repasováno po dvou odjetých soutěžích - zhruba po 1000 kilometrech, u testovacích vozů vydrží i 2000 km. Poslední zastávkou je oddělení elektroniky. Celá elektronika, na videu vozu R5, je rozložena na panelu, kde probíhá test její funkčnosti.
Tip: Na to, jak vzniká vůz WRC, jste se mohli podívat již v tomto článku, tehdy bylo možné nahlédnout do dílen Prodrivu a na stavbu vozu Mini John Cooper Works WRC.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?