Technický šéf týmu M-Sport, Christian Loriaux, musí zvládnout vývoj nového speciálu WRC s omezeným rozpočtem. I tak ale vůz tvoří jenom polovinu úspěchu, míní Belgičan.
Výchozí bod pro vývoj nových speciálů je zřejmý - Volkswagen a Hyundai si mohou dovolit vyvíjet 'z plna hrdla', Citroën už takovým rozpočtem nedisponuje a M-Sport si o podobných částkách může nechat jenom zdát. Technický ředitel týmu Malcolma Wilsona, Christian Loriaux, musí postavit auto, které bude po další dva roky konkurenceschopné.
"Vylepšení, které přinese zlepšení o desetinu na kilometr, dá v součtu úsporu 30 vteřin na celou soutěž. To může rozhodnout o vítězství," vypočítává Belgičan. Ten už u M-Sportu, potažmo Fordu, přišel s několika zajímavými řešeními - především jeho způsob zavěšení kol konkurence okopírovala: "Tehdy všichni říkali, že to nebude fungovat. Teď s ním jezdí každý."
Pro další evoluci Fiesty RS WRC by chtěl Loriaux přijít s novým nápadem, i když kvůli nízkému rozpočtu nebude moci vyzkoušet všechny varianty. Vývoj motoru se nově přesouvá přímo do M-Sportu, navíc s návratem řazení pomocí pádel pod volantem se dají ušetřit další peníze, protože "se dá použít víc sériových dílů," vysvětluje Christian, který dal přednost hydraulickému řešení.
Z vyjádření Loriauxe je zřejmé, že lituje odchodu Latvaly z M-Sportu k Volkswagenu
S jakým řešením příjde konkurence, je otázkou, technického ředitele M-Sportu to ale příliš netrápí, protože nevěří, že by se po technické stránce dostali do velké nevýhody: "Všechna auta se dost silně podobají. V dnešních dnech hrají daleko více rozhodující roli jezdci. U Volkswagenu mají v osobách Ogiera a Latvaly dva nejlepší jezdce současnosti."
Zatímco FIA už sepisuje pravidla pro sezonu 2017, stále častěji se mluví o tom, jak šampionát zatraktivnit. Auta by měla jezdit více bokem a nejezdit na tratích RZ jako po kolejích. V servisním parku se všichni shodují na tom, že zvýšení výkonu motoru by mohlo pomoci. "Aktuální auta mají moc malý výkon. Podvozek a pneumatiky jsou jednoduše moc dobré na jenom 300 koní. Bez problémů bychom mohli mít víc."
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?