Posádka Jipocar Czech National Teamu Martin Prokop / Michal Ernst po prvním dni Rally Monte Carlo figuruje na desátém místě průběžné klasifikace, přestože na třetím měřeném úseku trefila kolem skálu a 20 km jela s poškozeným ráfkem.
Start sezony WRC 2013 obstarává stejně jako vloni epická Rally Monte Carlo, která má pro posádky soutěžních vozů připraveno během čtyřech dnů 468 kilometrů na osmnácti měřených úsecích. Jediným českým zástupcem v elitní kategorii vozů WRC je jihlavský rodák Martin Prokop, devátý nejlepší jezdec Mistrovství světa v rally z roku 2012.
Jestliže se v posledních letech přes svou náročnost a vyhlášenou loterii při volbě správných pneumatik stalo Rallye Monte Carlo soutěží, kde se souvislá sněhová pokrývka vyskytovala pouze na několika rychlostních zkouškách, letos tomu bude zcela jistě jinak a přidá to celé soutěži na atraktivitě. Nemožnost startovat po předchozím zaváhání do dalších dní v rámci pravidla Superrally to vše jenom podtrhuje. Jediná větší chyba a je po závodě…
„Na uklouzaném a většinou sněhovém povrchu jsem nasazoval pneumatiky s hroty a jen do jedné vložky zvolil do kříže kombinaci se slickem. Na předposlední RZ jsem byl ale široký v jedné zatáčce a auto vylétlo z trati, kde zadním kolem trefilo skálu. Se štěstím jsme dokončili, ale oddělali při tom jednu zimní gumu, takže následující rychlostku jsme museli odjet pouze na třech zimních gumách, což nebyla za daných podmínek zrovna ideální kombinace. Další dny má být sněhu ještě víc a hodně zkoušek se jede ve vysoké nadmořské výšce, takže o zábavu a dramatické situace bude postaráno,“ přibližuje průběh středeční první etapy pilot Fordu Fiesta RS WRC Martin Prokop a dodává: „asi vám budu připadat zaskočený jako silničáři při prvním nástupu zimy, ale skutečně takový rozsah souvislé sněhové pokrývky na tratích rychlostních zkoušek zde nepamatuji od roku 2005, co Monte jezdím. Podmínky to jsou samozřejmě pro všechny stejné, ale my jsme počítali s tím, že takových vyloženě sněhových rychlostek bude jako obvykle jen pár a ty nějak překlepeme. Náš dodavatel pneumatik se totiž od loňského podzimu fantasticky zlepšil s asfaltovými pneumatikami na suchu i mokru, což ukázal i náš nedávný test v Itálii, ale na zimních asfaltových osmnáctkách s hřeby se po dohodě žádná evoluce nedělala, protože to na Monte v posledních letech byla volba jen pro několik málo rychlostních zkoušek. Taková je zkrátka situace, ale přesto bych chtěl fanouškům slíbit, že udělám maximum pro to, bychom se prokousali pořadím výš a vylepšili naše deváté místo z minulého roku.“
První soutěžní den uzavírá manažer Quirin Müller: „Zatím jsme desátí, ale před námi jsou další tři náročné dny a bez možnosti se do závodu vrátit jsem rád, že se Martin nepokouší udělat první den za každou cenu nějakou klukovinu, která by nás vyřadila ze hry o mistrovské body. Však už dnes má za sebou pár jezdců uražená kola nebo poškozená zavěšení a balí si kufry. Nechme se překvapit, co nám všem ještě Monte přichystá za překvapení.“
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.