Power Stage zůstane i v roce 2013, ale FIA definovala její novou podobu. Zkouška by měla být reprezentativní pro danou soutěž a její minimální délka je 15 kilometrů.
S Power Stage přišel bývalý pomotér MS - společnost North One Sport. Poprvé jsme viděli bojovat jezdce o body ve Švédsku 2011, z vítězství se radoval Sébastien Ogier před tehdejším kolegou Sébastienem Loebem a Jarim-Mattim Latvalou. Nejrychlejší tři jezdci vždy obdrželi 3, 2 a 1 bonusový bod. Zajímavostí je, že právě během loňské Švédské rally musel převzít volant soutěžní DS3 WRC navigátor Pettera Solberga, Chris Patterson.
Letos, i přesto, že North One Sport již není promotérem MS, tak Power Stage zůstala na všech soutěžích. Viděli jsme různé podoby Power Stage - od městské zkoušky pro diváky (př.: Německo), přes normální kratší zkoušku (př.: Monte-Carlo), až po 33 kilometrů dlouhou zkoušku Ouninpohja ve Finsku.
"Smysl Power Stage zůstane zachován i v roce 2013. Pořadatelé ale budou muset vybrat zkoušku, která bude reprezentovat danou soutěž - to vylučuje zkoušky ve městě, a také bude muset nově měřit minimálně 15 kilometrů. Není však již povinností, aby se jednalo o poslední zkoušku soutěže, pouze bude v poslední den. Podobný připad jsme již mohli vidět letos ve Francii, kde jsme pořadatele požádali, aby postupovali jinak. Chtěli jsme se totiž vyhnout příkladu Německa, kde byla Power Stage odjeta v ulicích Trieru," říká Michel Mouton, manažerka WRC.
"Rok 2013 bude znamenat pro WRC změnu. Je možné, že Power Stage neuvidíme tolikrát v televizi, ale je to nová příležitost pro organizátory, kteří mohou na jejím formátu výrazně zapracovat," pokračuje Mouton. Spekuluje se dokonce o tom, že pořadatelé v Portugalsku zamýšlí Power Stage o délce 52 kilometrů!
Nejúspěšnější jezdec letošního bodování pomocí Power Stage je Sébastien Loeb se ziskem 18 bodů, následuje Petter Solberg (15), Mikko Hirvonen (13), Jari-Matti Latvala (11) a jezdci Evgeny Novikov, Andreas Mikkelsen a Nasser Al-Attiyah získali 1 bod.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.