Loňská sezona Miroslava Janoty a Pavla Dreslera v mistrovství Evropy historických vozidel rally byla ověnčena ziskem titulu mistrů Evropy v kategorii 2. Spolujezdec Pavel Dresler ale dostal nabídku továrního týmu Škoda, aby se posadil vedle vícenásobného mistra České republiky v rally a jednoho z nejlepších současných jezdců šampionátu IRC, Jana Kopeckého.
Taková nabídka se nedá odmítnout a sní o ní každý spolujezdec, který to s rallysportem myslí vážně a uvažuje o této motoristické disciplíně skutečně profesionálně. Proto Hájek Historic Czech National Rally Team už před koncem loňského roku věděl, že úspěšná spolupráce Miroslava Janoty a Pavla Dreslera přeci jen musí skončit.
Během zimní přestávky týmu, kdy probíhaly práce na soutěžních vozech, a připravovala se organizace nové sezony, tým usilovně hledal vhodného spolujezdce, který by mohl Pavla Dreslera nahradit. Po návštěvě centrály automobilky Opel v Rüsselsheimu, kde byl Hájek Historic Czech National Rally Team oceněn za svoji dosavadní práci, padlo definitivní rozhodnutí, že tým v sezóně 2012 opět nastoupí do FIA mistrovství Evropy historických vozidel rally a otázka vhodného spolujezdce pro mistra Evropy Miroslav Janotu začala být skutečně palčivou.
Mirek Janota a sportovní manager týmu Jan Možný zúžili výběr jen na několik kandidátů, ze kterých se snažili vybrat toho nejlepšího. Volba nakonec díky prokázaným schopnostem a doporučení zkušených spolujezdeckých legend jako jsou Petr Starý, či Karel Jirátko padla na mladého, ale již dostatečně zkušeného spolujezdce Lukáše Vyorala, který pochází z Otrokovic. Lukáš Vyoral v současné době pracuje na dílně u Karla Jirátka a prokázal svoje spolujezdecké dovednosti a velký zájem závodit s historickým Opelem Kadett na nejvyšší úrovni v mistrovství Evropy.
Spolujezdec Hájek Historic Czech National Rally Teamu Lukáš Vyoral: „Nabídku na závodění v takovém týmu, s takovým pilotem a s tak pěkným autem, tu nedostávám každý den. Moc se těším na první závod a spolupráci s týmem. Doposud jsem celé dění kolem Hájek Historic Czech National Rally Teamu sledoval pouze přes internet. To, jak si kluci vedli v Evropě s Kadettem, bylo úžasné a držel jsem jim pěsti. Stále tomu pořádně nevěřím a zřejmě mi to ani nedošlo, že toho všeho budu součástí. Začínám žít svůj sen.“
Sportovní manager Hájek Historic Czech National Rally Teamu Jan Možný k výběru nového spolujezdce říká: "Rád bych touto cestou vyjádřil velké díky, díky, díky, dvěma lidem. Karlu Jirátkovi a Petru Starému. Bez nich bychom cestu k Lukášovi těžko objevili. Cítím, že je potřeba vyzdvihnout jejich kamarádský přístup a pomoc při hledání nového spolujezdce za Pavla Dreslera. Petr Starý nás navedl právě na Lukáše a informoval nás o jeho přednostech. Karel Jirátko nám „požehnal“ přivítat Lukáše v našem týmu pro letošní sezónu i přes to, že u něj pracuje, v jeho krásném motosportu jako mechanik, a značně se mu tím zkomplikuje jeho vlastní program pro letošní rok.
Když jsme dorazili s Mirkem Janotou na schůzku, při které jsme projednávali otázku angažmá Lukáše, dostalo se nám takového přátelského přivítání, že si ty okamžiky budu ještě dlouho pamatovat. Opět se potvrdilo, jak veliká osobnost Karel Jirátko je, a jak má tento sport z celého srdce rád. Za sebe i za tým ti Karle děkuji a tobě Petře děkuji, že jsi mi opět, pokolikáté už, ukázal ten správný směr."
Jezdec Hájek Historic Czech National Rally Teamu Miroslav Janota: "Jsem moc rád, že se nám s Honzou podařilo najít člověka, který je zapálený pro naši věc. Lukáš je mladý spolujezdec, je z něj ale cítit velké nadšení a to potřebujeme. Těším se na spolupráci s ním a na celou novou sezonu."
Majitel týmu Ctirad Hájek: "Jsem spokojený, že máme kompletní posádku. Od rozhodnutí, že pokračujeme v mistrovství Evropy, a návštěvy v německém Opelu prvního února uplynulo jen šestnáct dní a nám se podařilo najít kvalitního mitfáru. Těším se na první závod, no a držme si palce."
Škoda Scala je na trhu už několik let a vždy byla mezi svými rivaly tak trochu opomíjenou volbou. Není vnímána tak prestižně, jako třeba Golf a ani není extravagantní jako třeba Peugeot 308, ale přesto bychom si v této kategorii vybrali právě Scalu, proč?
Šéf Škody Auto Klaus Zellmer dnes oznámil zásadní redukci pracovních míst, která postihne zhruba 15 % zaměstnanců automobilky v Česku. To by znamenalo ztrátu téměř 6000 pracovních míst, přičemž největší dopad se očekává na agenturní pracovníky, kteří tvoří asi desetinu celkového počtu. Redukce však zasáhne i kmenové zaměstnance. Uvedl to ekonom Lukáš Kovanda.
Prodej Tesly v Evropě dramaticky klesá – jen minulý měsíc se propadl o polovinu. Za útlumem zájmu nemusí stát jen konkurence, ale i kontroverzní výroky a politická angažovanost samotného Elona Muska, upozorňuje The Guardian.
V poslední kapitole naší recenze hybridního modelu DS 4 si vše hezky shrneme. Nebude chybět ani srovnání s Lexusem UX, který by se dal nazvat hlavním rivalem. V čem je lepší DS, jaké má slabší stránky a který crossover bychom si koupili?
Peugeot se vrací do boje! Tým Peugeot TotalEnergies vstupuje do své třetí sezóny FIA WEC a hned na úvod ho čeká výzva v podobě maratonu 1812 km Kataru.
BMW Group posouvá hranice elektromobility a na Tech Days v Landshutu odhaluje detaily nové generace elektrického pohonu. Inovativní 800voltová technologie slibuje rychlejší nabíjení a vyšší efektivitu, přičemž bude součástí všech modelů připravované řady Neue Klasse. První vozy s revolučním pohonem zamíří do výroby ještě letos v maďarském Debrecínu.
V rámci aktuálního trendu oživování retro ikon se na scénu vrací Yugo, bývalý balkánský bestseller, který si vysloužil kultovní status, ale také označení "nejhorší auto na světě". Nyní se objevily první náčrty nového modelu, který by měl spatřit světlo světa v roce 2027. Tento malý vůz s klasickým spalovacím motorem slibuje návrat legendy.
BMW posouvá hranice elektromobility a dokazuje, že extrémní výkon nemusí znamenat nekontrolovatelnou sílu. Na Auto Shanghai představí koncept „Vision Driving Experience“, který ukáže, jak lze obrovský výkon zkrotit pro maximální jízdní dynamiku.
Kia odhalila první snímky svého nového elektromobilu EV4, který přichází jako součást rozšiřujícího se portfolia značky. Tento model je postaven na pokročilé platformě E-GM a 400voltové architektuře, což by mu mělo zajistit dojezd přes 600 km na jedno nabití. Cena modelu se očekává od 40 000 eur (cca 1 milion korun).
Tesla model Y Juniper byla představena teprve nedávno. Už se ale našla společnost, která si ji vzala do parády a přetvořila ji v tento vytuněný klenot. Jde o společnost CarLab(Hong Kong)Detailing & Customization. Jak se vám líbí?
Porsche čelí oslabujícím prodejům a podnikání v Číně, což vedlo k zahájení programu úspor a investic. Firma zároveň oznámila snížení počtu pracovních míst v regionu Stuttgart jako součást své restrukturalizace. Informoval o tom web Auto motor und sport.
Terramar je zcela novým modelem samostatné automobilky Cupra, která za poslední roky výrazně získává na popularitě. Jedná se o SUV s lehce rozdvojenou osobností – snaží se být ekologicky šetrné a zároveň se tváří jako maniak, který v zatáčkách natrhne zadek kde komu. Odvaha mu obzvláště v této fialové metalíze nechybí, nicméně jak obstojí v naší recenzi ? Vyplatil se risk a nebo jde o propadák?