Power Stage se stará o dodatečné napětí na konci soutěže. Tři nejrychlejší jezdci dostávají bonusové body. Jenže tento systém má i svoji potenciální nevýhodu: Kdyby někdo v přemíře snahy havaroval, tak přijde o celou rally. Nejrychlejší jezdci proto požadují změnu.
Power Stage byla do MS zavedena teprve minulý rok s cílem zdramatizovat závěr soutěže bojem o dodatečné body. Byl to dobrý nápad, který se setkal s pozitivními ohlasy na všech stranách. Jenže má pro jezdce i svoji nevýhodu - mohou na ní přijít o celý závod v dusledku nehody. Přitom na Kypru se v rámci IRC jezdí něco podobného - Golden Stage, jenže až po skončení soutěže.
"Všichni chceme Power Stage. Ale my, jako jezdci, jsme již víckrát říkali, že by se nic nestalo, kdyby rally skončila už před Power Stage. Po krátkém servisu bychom mohli na čerstvých pneumatikách bojovat o extra body. Podmínky by byly pro všechny jezdce stejné a to by bylo opravdu fair. Nejrychlejší jezdci totiž vždy na konci soutěže řeší problém, jestli riskovat ztrátu všeho úsilí za celý víkend a bojovat v Power Stage naplno, nebo jet spíše na jistotu," říká Jarmo Lehtinen (spolujezdec Mikko Hirovnena).
Ještě dřív, než změnu Power Stage, FIA zvažuje změnu kvalifikace. Ta si přitom premiéru odbyla ve Švédsku, kde rozhodovala o pořadí jezdců v první etapě. Historicky prvním vítězem Power Stage byl Jari-Matti Latvala.
"Kvalifikace je více propagačním elementem než oragnizačním. Ve Švédsku zafungovala dobře. Jinak mám ale obavy z toho, že budou mezi jezdci příliš velké odstupy. Tak jak tak nerozumím tomu, proč bychom měli dávat nejlepšímu jezdci ještě i nejlepší pozici - na to se budeme muset ještě jednou podívat," konstatoval preziden komise rally, Jarmo Mahonen (tip: článek s názory s Mahonena zde).
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.