Skotská rally má pro značku ŠKODA sladkou příchuť - premiérové vítězství v šampionátu IRC slaví Andreas Mikkelsen z týmu ŠKODA UK Motorsport na továrně připravené Fabii S2000.
A společně s druhým místem posádky týmu ŠKODA Motorsport Juho Hänninen/Mikko Markkula si ŠKODA zajistila letošní titul v hodnocení značek IRC a obhájila tak jeho zisk z loňské sezony. Druhá tovární posádka Jan Kopecký/Petr Starý skončila po spolehlivém výkonu na pátém místě. O titul mezi jezdci může ještě bojovat šest závodníků.
Soutěž ve Skotsku byla poprvé v historii seriálu IRC hodnocena bodovým koeficientem (1.5x). Vidina vyššího zisku bodů přilákala kompletní špičku IRC – chyběl pouze Freddy Loix. Soutěž byla rozdělena do tří dnů a všechny provázelo typické skotské počasí – vlhko, větrno a zejména v sobotu vytrvalý déšť. Tratě byly rozmoklé a plné bláta, poslední rychlostní zkouška sobotního dne musela být dokonce z důvodu neuspokojivého stavu trati zrušena. První polovina soutěže byla poznamenána havárií do té doby vedoucího Guy Wilkse na Peugeotu v RZ 5. Do čela se dostal díky skvělé a konstantně rychlé jízdě Andreas Mikkelsen s Fabií Super 2000 a svůj náskok do konce soutěže s přehledem navyšoval. Na rozmáčených skotských tratích nebyl prostor pro chybu a piloti továrního týmu ŠKODA Motorsport tak zvolili opatrnější taktiku. Juho Hänninen hledal v počátku soutěže rytmus, figuroval místy až na páté pozici, v druhé polovině soutěže však výrazně zrychlil a dílčími nejrychlejšími časy se probojoval až na konečné druhé místo. Týmový kolega Jan Kopecký jel Skotskou rally poprvé v životě a po celou soutěž se potýkal s náročnými podmínkami rozbité tratě. Páté místo je po vyrovnané jízdě výsledkem, který se Kopeckému započítává do hodnocení šampionátu, kterému před poslední soutěží na Kypru vévodí.
Michal Hrabánek, šéf týmu ŠKODA Motorsport, skotskou rally hodnotí:
„Blahopřeji Andreasovi k jeho výbornému výkonu a premiérovému vítězství v soutěži IRC. Do skotské rally jsme vstupovali s cílem vyvarovat se zbytečných chyb. Jsem rád, že se posádky továrních Fabií po celou soutěž držely týmových instrukcí a že jsme si tímto výkonem zajistili obhajobu titulu mezi značkami. Velké poděkování patří všem členům našeho týmu, podmínky zde byly opravdu náročné. Bylo by skvělé, kdyby na poslední soutěži na Kypru získal titul šampiona IRC některý z jezdců na voze ŠKODA Fabia Super 2000.“
Andreas Mikkelsen:
„Byl to perfektní víkend. Byli jsme tak blízko vítězství v Maďarsku a ještě blíže v San Remu, ale nemohli jsme si zvolit lepší místo na první triumf v IRC než na domácí půdě ŠKODA UK. Loni jsem si trať ve Skotsku hodně užíval, ale podmínky byly od letošních tak odlišné. Rychlostní zkoušky byly letos hodně mokré, klouzavé a hodně bahnité. Bylo jednoduché udělat chybu a jsem rád, že jsme jeli takto rychle během celého víkendu. Já i Ola jsme opravdu šťastní, že jsme zde uspěli.“
Juho Hänninen:
„Jsme rádi, že jsme s Mikkem opět absolvovali soutěž IRC a svým výkonem přispěli k obhájení titulu ve značkách. Zároveň jsme vybojovali důležité body do hodnocení jezdců. Gratuluji Andreasovi k jeho prvnímu vítězství v IRC.“
Jan Kopecký:
„Nikdy jsem nejel v tak těžkých podmínkách, snažili jsme se, co to šlo, postupně jsme získávali více a více jistoty. Nechtěli jsme však zbytečně riskovat, spousta špičkových pilotů se tu dopustila chyb. Na poslední soutěž, do které jdeme z prvního místa, se maximálně připravíme. Bude to pro všechny velká bitva.“
Šampionát IRC vyvrcholí poslední soutěží na Kypru první listopadový víkend. Je hodnocená dvojnásobným počtem bodů a rozhodnutí o letošních šampionech IRC v kategorii jezdců padne právě tam.
Nové BMW třídy 5 je klasickým reprezentantem vyšší střední třídy. Ačkoliv na nejnovější generaci stále nahlížím pohledem, že se jedná o nedávno představenou novinku, čas neúprosně letí a od zahájení prodeje utekly už tři roky. Začíná se tedy objevovat i na sekundárním trhu mezi zánovními vozy. Jeden takový kus jsme si vybrali do dnešní recenze a to především proto, že stojí téměř stejně, jako zánovní Superb čtvrté generace.
Segment ostrých hatchbacků neboli „hot-hatchů“ mám velice rád. Jedná se o dostupné vozy s levným servisem, které řidiče baví při každé jízdě a zároveň se s nimi dá jezdit i každý den po městě. V posledních letech jsou bohužel téměř vyhynulým druhem – mluvím například o hravé Fiestě ST, precizním Hyundai I20 N, ale i o Renaultu Clio RS, Peugeotu 208 GTI či VW Polo GTI. Je nová Škoda Fabia 130 autem, které zaujalo místo po těchto legendách?