Martin Prokop se po Rally Sardegna vyhoupnul do čela klasifikace SWRC.
„Asi se přihlásím k dobrovolným hasičům. Praxi už po letošní soutěži na Sardinii mám,“ říká Martin Prokop.
Po martyriu v sobotní etapě, kdy posádku Czech Ford National Teamu Martin Prokop – Jan Tománek požár vozu, následné technické potíže a hlavně sporná penalizace srazila z medailových pozic, se zdálo, že závěr v podobě čtyř rychlostních testů už žádné další vzrušení nepřinese. Ztráta na třetí místo, které držel katarský pilot All-Attyiah byla příliš velká na smysluplný útok. Náskok před případnými pronásledovateli stejně tak. V kategorii SWRC to vypadalo na poklidnou neděli – vedoucí Estonec Tanak kontroloval svůj náskok před Juho Hanninenem a o obsazení medailových pozic bylo zdánlivě rozhodnuto
„V rally člověk nikdy nemůže být prorokem, nikdy nevíte, co se do posledního metru může stát vám nebo komukoli z vašich soupeřů. Každá vteřinka pak může hrát svou obrovskou roli. Takže jsme se nedělními rychlostními zkouškami i po určité frustraci ze sobotního průběhu nechtěli jen tak probrouzdat,“ říká Martin Prokop. „Hned na první ranním testu jsem ale nedobrzdil v jednom odbočení a ztratil zhruba deset sekund.Asi jsem se po brzkém budíčku ještě nestihnul úplně probrat...“.
O tom, že se ze závodu ještě může stát drama se posádka přesvědčila hned na třetím měřeném úseku. Do kokpitu Fordu Fiesta S2000 se začal valit kouř a z jeho zadní části vyšlehly plameny – poškozený výfukový systém rozpálený do extrémních teplot začal hořet! „Když jsem viděl, jak se nám do auta zase dostává dým z požáru, nevěřil jsem už vlastním očím. Ještě mě pálily po sobotním hašení a už to tady bylo zase! Tentokrát bylo bohužel do cíle rychlostní zkoušky příliš daleko a my si s počínajícím ohněm museli poradit přímo na trati za cenu časové ztráty. Už máme praxi, šlo nám to celkem rychle. Ještě pár soutěží jako letošní Sardínie a zvládneme sami sebe hasit rovnou za jízdy,“ líčí s nadsázkou dramatické momenty co-pilot Jan Tománek.
Jako malou třešínku na připáleném sardinském dortu si Martin Prokop přidal nejrychlejší čas na posledním testu. Ta největší odměna za zarputilost s jakou se oba jezdci prali s nepříznivým italským osudem však přišla po dojezdu do cíle. Týmový manažer se v neděli také činil a sportovní komisaři, kteří posádku v sobotu potrestali spornou čtyřminutovou penalizací, nařídili slyšení, při kterém si vyslechli vysvětlení české strany. Po zvážení všech okolností bylo předchozí rozhodnutí o trestu revidováno a naše dvojice se tak vrátila na celkově bronzový post.
„Určitě mám velkou radost. O to větší, že už jsem po předchozích zkušenostech ve spravedlnost příliš nedoufal. Mrzí mě pochopitelně nepřízeň osudu, která nás na mé oblíbené soutěži provázela, ale na trati jsme se určitě neztratili a doufám, že jsme svým výkonem české fanoušky, kteří nás hnali dopředu, potěšili. Výkon vítězného Tanaka byl skvělý a je dobře, že v kategorii SWRC je další takto rychlý pilot, který udělá letošní sezónu Mistrovství světa ještě dramatičtější,“ hodnotí 3. místo na právě dokončené rally Martin Prokop. „Znovu jsme se přesvědčili, jak všestrannou disciplínou rally je – tentokrát jsme si ji zkombinovali s požárním sportem. Po tomto víkendu bychom s Jendou byli posilou každého družstva dobrovolných hasičů,“ dodává s úsměvem aktuální lídr celkového pořadí Mistrovství světa SWRC.
Další dějství vyrovnaného šampionátu se odehraje v rozpáleném Řecku 16. - 19. června a boje na tamních šotolinových tratích budou určtě znovu plné nástrah a nečekaných překvapení.
Do dnešní recenze dorazil Elroq, který si v prodejích vede od uvedení na trh velmi dobře. Většinou testujeme auta v nejvyšších výbavách, ale tentokrát jsme záměrně do testu vzali co možná nejlevnější provedení, abychom zjistili, zda-li základní verze v testu obstojí.
Sháníte-li ojeté SUV se silným motorem, tak máte v nabídce sekundárního trhu s auty rozhodně z čeho vybírat. Mnoho lidí má rozpočet na rodinné SUV přibližně milion korun, což na nového Kodiaqa nestačí, na prémiové značky už vůbec ne. Dnešní recenze se podívá na zoubek 6 let staré Audi Q7, kterou za milion pořídíte. To je mimochodem podobná částka, za jakou koupíte modernizovaný Kodiaq RS první generace – co je lepší volba?
Čtyřková Octavia se po pěti letech dočkala faceliftu v rámci kterého přišlo několik inovací. Důležité ovšem je, že byl zachován charakter vozu, který si stále drží velice dobrou kombinaci praktičnosti a zábavy za volantem. Jedná se o nejsilnější Octavii, která kdy vznikla. Měli byste si ji koupit nebo se vyplatí porozhlédnout u sourozenecké Cupry, která nabízí ještě podstatně silnější exempláře?
Když jsem před pár měsíci vybíral auto, které vezmu na dovolenou do italských Alp, tak jsem zvažoval více kandidátů, ale nakonec padla volba na tento Superb. Po cca 1500 km v jednom týdnu se ukázalo, že šlo o vynikající volbu. Proč zrovna jsem si vybral tento model a kolik zvládne tento úsporný fešák ujet kilometrů na jedno natankování?
Cestování vlastním autem po Evropě má své kouzlo, ať už je to svoboda, flexibilita nebo možnost vzít s sebou bez obav i větší zavazadla. Ale co když se za hranicemi něco pokazí? Správné pojištění vám zajistí klidnou dovolenou i v nečekaných situacích. Pojďme si projít, na co byste se měli připravit, než se vydáte na silnici za hranice.
Mercedes-Benz oznámil prudký propad zisku za druhé čtvrtletí letošního roku. Automobilka přiznává, že hlavními důvody jsou dodatečná cla v USA a oslabující prodej v Číně. Kvůli tomu německý výrobce luxusních aut přehodnocuje svůj výhled tržeb na celý rok a očekává jejich výrazný pokles. Informují o tom agentury AFP a Reuters.