Finský jezdec Mikko Hirvonen s fordem vyhrál v neděli Polskou rally a vystřídal tak v čele mistrovství světa v automobilových soutěžích pětinásobného šampiona Sébastiena Loeba z Francie. Ten po páteční nehodě dojel do cíle závodu až jako sedmý.
Hirvonen vedl po sobotní druhé etapě o 12 vteřin před svým týmovým kolegou Jarim-Mattim Latvalou, ve třetí části už jel na jistotu a v cíli měl po závěrečné superspeciální rychlostní zkoušce náskok více než minuty před celkově druhým Španělem Danim Sordem na citroënu. Latvala, jenž dlouho držel krok s Hirvonenem, totiž v poslední erzetě havaroval. Třetí příčku vybojoval Nor Henning Solberg před svým bratrem Petterem.
Český jezdec Martin Prokop obsadil celkové 12. místo se ztrátou 28 minut na Hirvonena. V kategorii juniorů se díky nedělní havárii domácího Michala Kosciuszka v 16. rychlostní zkoušce posunul ze třetí na druhou pozici. Vítězem se překvapivě stal Kevin Abbring z Nizozemska.
Polská rally:Konečné pořadí: 1. Hirvonen - Lehtinen (Ford Focus RS WRC) 3:07:27,5, 2. Sordó - Marti (Šp./Citroën C4 WRC) +1:10,3, 3. H. Solberg - Menkerud (Nor./Ford Focus RS WRC) +2:05,7, 4. P. Solberg - Mills (Nor., Brit./Citroën Xsara WRC) +2:24,3, 5. Wilson - Martin (Brit./Ford Focus RS WRC) +4:17,5, ...12. PROKOP - TOMÁNEK (ČR/Citroën C2 S1600) +28:47,9.
Na lyžování do Alp jezdí kde kdo. My jsme si pro zimní dovolenou vybrali český rodinný ideál v podobě nové Škody Kodiaq. Jeli jsme ve 4 lidech do přibližně 400 km vzdáleného Rakouska. Bohužel sněhu příliš nebylo, takže jsme neměli prostor otestovat pohon všech kol. S jakou spotřebou to plně naložený Kodiaq zvládl?
Na začátku roku 2024 dorazila na trh zcela nová, v pořadí už druhá generace tohoto modelu. Proměnou neprošel jen vzhled karoserie, ale také interiér, přičemž úpravy se dotkly i techniky – konkrétně podvozku a nabídky motorizací. V této recenzi se podíváme na to, zda nová generace skutečně představuje posun oproti svému předchůdci, který už má něco za sebou. Zároveň se zaměříme i na otázku, jak si v přímém srovnání stojí Kodiaq vůči Superbu.