Kolotoč mistrovství světa v automobilových soutěžích pokračuje druhým podnikem v Norsku. Soutěžící se tedy utkají na sněhu a ledu.Premiéra Fabie S2000 na soutěži MS.
V roce 2007 se jelo v Norsku naposledy. Tehdy bojovaly o vítězství dvě posádky Fordu – legendární Marcus Gronholm a Mikko Hirvonen. Nakonec se štěstí usmálo na Hirvonena, který zvítězil. Na druhého Gronholma najel v cíli pouhých devět a půl vteřiny.
Nesmíme zapomenout i na vynikající osmé místo našeho Jana Kopeckého s Fabií WRC. Na startu se objevil i kroměřížský Jan Štěpánek. Ten ale nedokončil pro zdravotní problémy spolujezdce.
Místopis
Země hor, jezer, lesů, sněhu a ledu a příjemných lidí. Takto lze v krátkosti charakterizovat Norsko.
Země má 4,5 mil. obyvatel. Státním zřízením je to unitární stát a parlamentní monarchie. Králem je Harald V. Norsko je rozděleno do 19 krajů. Měnou je norská koruna. K časovému harmonogramu je třeba připočíst hodinu.
Země si velmi zakládá ne ekologii. Největším bohatstvím jsou nerostná naleziště – ropa a zemní plyn. Také velmi kvete rybolov a těžba dřeva.
Trať
Centrem rally je Hammar. Město známé z olympijských her. Celkově se trať vine okolím Hammaru a Lillehameru. Servisní areál je v olympijské hale s názvem The Vikings Ship. Povrchem rally je samozřejmě led a sníh.
Ve čtvrtek ráno je na programu shakedown, který je 9 km od Hammaru ve městečku Nydal a měří 3,38 km.
Ve čtvrtek večer je slavnostní start v hlavním městě Norska v Oslu. Zde se pojede od 19:00 superspeciálka.
První etapa začíná v pátek v 07:00. Jede se v okolí města Kongsvinger. Jedinou zkouškou z původního ročníku zůstala RZ 8. Zbytek RZ je nových. Celkem má etapa 126 ostrých kilometrů a 350 km přejezdů.
Druhá etapa začíná v sobotu 06:20. Zde jsou rychlostní zkoušky stejné jako v roce 2007. Vždy závěr sekce se jede RZ Hammar a to jako superspeciálka. Celkem posádky najedou 124 ostrých kilometrů. Přejezdů je o něco méně a to 276 km.
Neděle se opět startuje v 6:20. Z původních zůstala akorát RZ 19, zbytek jsou nové. Etapa má 126 ostrých kilometrů. V cíli můžeme posádky očekávat v 15:15.
Favorité
Opět nastává otázka koho favorizovat. Na snadě jsou tři jména Loeb, Hirvonnen a Latvala. Překvapit může kdokoli ze severských jezdců. Jmenujme třeba Aavu, Henninga Solberga. Bude velmi zajímavé sledovat jak si s Citroenem Xsara WRC poradí Petter Solberg. V loni ve Švédsku jel velmi dobře Ostberg se Subaru WRC, uvidíme jak mu to půjde letos.
Česká účast
Soutěž je součástí PWRC, ve kterém máme letos tři zástupce. Martin Prokop s Janem Tománkem a Mitsubishi Lancer EVO IX (st.č. 31).
S podporou Pirelli Rally Star Driver pojede s Mitsubishi Lancer EVO IX mladý Martin Semerád s Bohoušem Ceplechou (st.č. 35).
Třetím zástupcem je Miroslav Tarabus s Danielem Trunkátem a Fiatem Punto S2000. (st.č. 44).
Čtvrtým zástupcem je Škoda Fabia S2000 se švédským jezdcem Patrickem Sandellem za volantem. Startující pod hlavičkou Red Bull Racing.
Všechny posádky to budou mít velmi těžké. Místní jezdci jsou velmi rychlí. Sandell se bude sžívat s novým vozem, Martin Semerád s jízdou na ledovém povrchu, stejně jako Míra Tarabus. Martin Prokop může zůročit všechny své dosavdní zkušenosti a být velmi vysoko v pořadí.
Velmi dobré by bylo vidět všechny posádky v cíli a nejlépe na těch nejlepších pozicích.
Celkem se přihlásilo 75 posádek. 17 vozů WRC.
Sledujte spolu s námi průběh Rally Norway v on-line článku.
Mapy RZČasový harmonogramStartovní listina
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.