Německý okruh Nürburgring bývá právem považován za jeden z nejnáročnějších okruhů světa. I proto je tolik oblíbený mezi automobilkami z celého světa, které se zde snaží prezentovat rychlost, ovladatelnost a sofistikovanost svých modelů. Poslední návštěva z automobilky Ford však probíhala v trochu jiném duhu, než jsme zvyklí. Zatímco ostatní automobilky se prezentují úžasnými časy na kolo, lidé z Ford Performance měli trochu jiné plány a čas jim byl upřímně ukradený
Vaughn Gittin Jr., stájový jezdec Ford Performance, se totiž na 20.8 kilometrů dlouhou dráhu vydal ve svém výrazně modifikovaném Fordu Mustang o výkonu 900 koní a stal se první a dosud jedinou osobou, která projela celou trať bokem. Gittin Jr. se o něco podobného pokusil již v minulém roce, z čehož vzniklo video "The Drift King of the Ring," ovšem tehdejší pokus zmařilo špatné počasí. Letos mu ale všechno krásně vyšlo.
„Většinu ostrého kola jsem byl mimo svoji kofortní zónu," přiznal Gittin Jr. „Neznal jsem Zelené Peklo tak dobře, jak jsem si myslel. Všechno se mění když jedete bokem v takové rychlosti. Když jsme zastavili na první výměnu pneumatik, byl jsem v euforii. Musel jsem popadnout dech a to je něco, co jsme za volantem nezažil od chvíle, kdy jsem byl začátečníkem v sérii Formula Drift."
Zarazila vás zmínka o výměně pneumatik? Není divu, neboť Gittin Jr. neprojel celý okruh na jedné sadě. To by ale znalce Ringu nemělo překvapovat. Zelené peklo je totiž dobře známé jako požírač pneumatik, což v případě, kdy člověk neustále protáčí zadní kola, platí dvojnásob.
Výsledné video rozhodně doporučujeme, stejně jako video z minulého roku, kdy musel být pokus zrušen. Gittin Jr. se totiž tehdy odmítal vzdát poražen a tak svůj závodní speciál vyměnil za tehdy zcela nový Ford F-150 Raptor a část okruhu prodriftoval s tímto pickupem.
„Nordschleife je jedním z nejikoničtějších, dokonce možná vůbec nejikoničtějším, závodním okruhem na celém světě a já jsem do téhle kombinace nebezpečí a folkloru Zeleného Pekla zamilovaný co si pamatuji," uvedl Gittin v rozhovoru pro The Drive. „Poprvé jsem se sem osobně dostal v roce 2013 a v té době jsem si slíbil, že tenhle okruh jednou projedu bokem celý."
„Prodriftovat Nürburgring pro mě byla extrémní výzva. Mnoho lidí se ptalo zda to bude možné a zda je vůbec možné, aby z toho auto i řidič vyvázli v jednom kuse. Něco uvnitř mě se do toho chtělo pustit a zjistit to. Nejel jsem tam pro skvělý čas na kolo, ale bavit se," citoval Motor1 rozhovor Gittina pro The Drive.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).