Jay Leno, americký komik a moderátor, je pravděpodobně jedním z nejslavnějších sběratelů aut světa. O jeho lásce k motorismu hovoří i jeho obrovská sbírka, ve které se kromě veteránů a evropských i amerických klasik ukrývají i moderní a průlomové vozy, jakým byla například první Tesla Roadster. Od jejího představení už ale uběhla dlouhá doba a tak nastal čas, aby se Leno seznámil s novou generací.
Ať už se bude budoucnost Tesly odvíjet jakýmkoliv směrem, titul jedné z nejprogresivnějších automobilek světa už ji zřejmě nikdo nevezme. Neotřesitelné přesvědčení Elona Muska, že elektřina je správným palivem budoucnosti, nám totiž přineslo řadu modelů, nad kterými jsme v době jejich představení zůstávali stát s nevěřícným výrazem.
Vše přitom začalo u konverze úspěšného sportovního automobilu na elektromobil, čímž se z Lotusu Elise stala první generace Tesly Roadster. Výsledek možná nebyl dokonalý, dokázal však zaujmout a svět doslova žasl nad jeho elegancí, rychlostí a jízdními schopnostmi.
Od představení první generace Tesly Roadsteru už však uběhla dlouhá doba, během které automobilka představila prémiový sedan, prémiové SUV a hlavně svůj "dostupný" elektromobil Model 3. A právě na prohlídku posledního produkčního vozu se vydal Jay Leno do kalifornského Hawthorne ve svém vlastním roadsteru. A dočkal se příjemného překvapení.
Kromě svezení Modelem 3, jehož kompletní záznam bude k vidění v celé epizodě Jay Leno Garage na CNBC, se totiž Leno dočkal i prezentace nového Roadsteru. Nemohl sice usednout za jeho volant, jeho kamarád a šéf-designér Tesly Franz Von Holzhausen mu však ukázal, jak rychlý dokáže nový Roadster být.
Vůz, který byl minulý rok představen jako budoucí nejrychlejší produkční vůz světa, nabízí naprosto neuvěřitelné parametry. Jeho tři elektrické motory generují točivý moment 10 000 Nm, z 0 na 97 km/h vystřelí za 1.9 sekundy, maximální rychlost je vyšší než 402 km/h a dojezd má přesahovat 960 kilometrů. To vše přitom za 200 000 dolarů, tedy cca 4.4 miliony korun. To je přitom zlomek ceny, za kterou se prodávají supersporty se srovnatelným výkonem.
Ačkoliv by měl být vůz vypuštěn na trh až v příštích letech, již nyní má automobilka k dispozici několik prototypů. A reakce slavného moderátora na akceleraci jednoho z nich zřejmě není potřeba více komentovat.
Kodiaq druhé generace už nějaký čas brázdí české silnice a tak se na trhu s ojetými vozy začaly objevovat první vlaštovky. Jednu takovou jsme si v nejnižší výbavě Selection vybrali do naší dnešní recenze. Jedná se o roční auto z Mototechny s nájezdem necelých 27 tisíc kilometrů za 940 tisíc, což je proti ceně nového vozu aktuálně úspora přes 250 tisíc korun. Má to nějaký háček?
Do dnešní recenze dorazil Elroq, který si v prodejích vede od uvedení na trh velmi dobře. Většinou testujeme auta v nejvyšších výbavách, ale tentokrát jsme záměrně do testu vzali co možná nejlevnější provedení, abychom zjistili, zda-li základní verze v testu obstojí.
Sháníte-li ojeté SUV se silným motorem, tak máte v nabídce sekundárního trhu s auty rozhodně z čeho vybírat. Mnoho lidí má rozpočet na rodinné SUV přibližně milion korun, což na nového Kodiaqa nestačí, na prémiové značky už vůbec ne. Dnešní recenze se podívá na zoubek 6 let staré Audi Q7, kterou za milion pořídíte. To je mimochodem podobná částka, za jakou koupíte modernizovaný Kodiaq RS první generace – co je lepší volba?
Čtyřková Octavia se po pěti letech dočkala faceliftu v rámci kterého přišlo několik inovací. Důležité ovšem je, že byl zachován charakter vozu, který si stále drží velice dobrou kombinaci praktičnosti a zábavy za volantem. Jedná se o nejsilnější Octavii, která kdy vznikla. Měli byste si ji koupit nebo se vyplatí porozhlédnout u sourozenecké Cupry, která nabízí ještě podstatně silnější exempláře?