Snad se na nás nikdo nebude zlobit za nadpis, ovšem lépe už to vystihnout snad ani nelze. Podle informací uveřejněných společností Patria totiž na Slovensku mají probíhat testy nových bojových vozidel pěchoty AMVXP, která jsou výsledkem spolupráce slovenského a finského Ministerstva obrany.
Slovenské a finské Ministerstvo obrany se již před časem domluvilo na společném vývoji bojových vozidel pěchoty (BVP), jejichž vývojem byla pověřena společnost Patria. Ta již měla dodat prototyp vycházející z modelu AMVXP 8x8, a v současné době by měly probíhat zkoušky. Kromě společnosti Patria se na celém kontraktu podílí ještě společnosti Konstrukta Defence a.s. a AVPU a.s.
Jaká matka, taková dcera! Emily Ratajkowski ukázala sexy mám
Program testování nových bojových vozidel pěchoty by měl být rozdělen do dvou částí. První by měla probíhat na Slovensku, pravděpodobně již touto dobou, zatím co druhá by měla probíhat ve Finsku již během letošní zimy. Vzhledem k přírodním podmínkám panujícím ve Finsku pak zejména druhá část jistě potvrdí, jak odolný a funkční nový stroj bude.
Pokud dopadnou zkoušky prototypu úspěšně, pak by mělo Slovensko mezi lety 2018 až 2024 pořídit celkem 81 nových BVP. Tento nákup bude součástí rozsáhlé modernizace Ozbrojených sil Slovenské republiky.
Jak uvádí sama společnost Patria, bojové vozidlo pěchoty AMVXP 8x8 splňuje všechny požadavky NATO i EU, takže by mělo plně uspokojit požadavky zákazníků. "Během vývoje ve spolupráci se společností EVPU došlo k vytvoření nové obojživelné varianty vozidla AMV, které nyní disponuje bojovou věží Turra," jak uvádí Mika Kari, prezident oddělení "Land bussines" ve společnosti Patria.
Mimo to se Patria chlubí nepřetržitou produkcí od roku 2003, díky čemuž by měla být schopna nabídnout velice krátké dodací lhůty. Navíc má prý bohaté zkušenosti s adaptací nových technologií / technologií dodaných od třetích stran, což také hraje v její prospěch. V neposlední řadě pak Mika Kari zdůraznil, že Patria může během závěrečné dodací fáze pro slovenskou armádu vytvořit i řadu pracovních míst přímo na Slovensku.
Co se týče samotného vozidla Patria 8x8, jedná se o obrněné modulární vozidlo, které může být dodáno s řadou různých nástaveb - od obrněného transportéru, přes bojové vozidlo pěchoty až po osazení různými zbraněmi větších ráží, včetně minometů. Pod kapotou se ukrývají dieselové motory Scania, které nabízí výkon buď 405 kW (543) nebo 360 kW (480 k). Na souši dosahuje rychlostí až 100 km/h, ve vodě pak 10 km/h. V současné době spoléhají na vozidla AMV Patria armády v řadě zemí, včetně Polska, Chorvatska, Finska, Slovenska, Švédska nebo JAR.
Verze dodaná pro slovenskou armádu vychází z modernizované varianty AMV XP, která byla představena v roce 2014. Označení XP značí "Extra Payload, Extra Performance and Extra Protection", tedy extrémní nosnost, výkon i ochranu. Více konkrétních informací o vozidle bohužel nemáme.
Ještě méně toho víme o bojovém systému (věži) Turra. Podle fóra Valka.cz by však měla být osazena 30 mm kanónem, spřaženým kulometem 7,62 / 12,7 mm, zadýmovacími granáty a protitankovými řízenými střelami.
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto představila světu svůj nejnovější crossover, Škoda Epiq. Nejdostupnější elektrické auto značky se dosud ukazovalo pouze jako designová studie, nyní se ale Epiq představil v Mnichově po boku dalších koncernových kompaktních crossoverů koncernu Volkswagen. Přestože detaily ohledně výbavy a cen zůstávají tajemstvím, víme, že cena by měla začínat na částce kolem 600 000 Kč. Sériová výroba započne už příští rok.
Minulý týden nám dělalo společnost velice příjemné SUV, které skvěle vypadá, výborně jezdí, má rozumný nájezd kilometrů a nestojí majlant. Potěší především řidiče, kteří si potrpí na špičkovou ergonomii, nízkou spotřebu a velmi dobré jízdní vlastnosti. Má to vůbec nějaký háček?
Kodiaq druhé generace už nějaký čas brázdí české silnice a tak se na trhu s ojetými vozy začaly objevovat první vlaštovky. Jednu takovou jsme si v nejnižší výbavě Selection vybrali do naší dnešní recenze. Jedná se o roční auto z Mototechny s nájezdem necelých 27 tisíc kilometrů za 940 tisíc, což je proti ceně nového vozu aktuálně úspora přes 250 tisíc korun. Má to nějaký háček?
Do dnešní recenze dorazil Elroq, který si v prodejích vede od uvedení na trh velmi dobře. Většinou testujeme auta v nejvyšších výbavách, ale tentokrát jsme záměrně do testu vzali co možná nejlevnější provedení, abychom zjistili, zda-li základní verze v testu obstojí.