Platíte na dálnicích pokuty? Loni Češi zaplatili skoro 34 milionů korun

AutoRoad.cz, 10. března 2017, 14:21 Google+

Policie a Celní správa vybrala za celý loňský rok za neoprávněnou jízdu na českých dálnicích na pokutách přesně 33 873 810 Kč. Větší část, přesně 17 181 205 Kč, zaplatili řidiči nákladních automobilů za neplacení mýtného. Řidiči osobních aut pak absenci platné dálniční známky museli z peněženek vyndat celkově 16 692 602 Kč. Vyplývá to z údajů z Celní správy ČR, které má Autoklub ČR k dispozici. „Kontroly jsou rapidně urychleny, protože například dálniční známky jsou od roku 2016 opatřeny ochrannými prvky, které mohou celníci a policisté kontrolovat s pomocí laserového pera,” říká prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Passat R36

Passat R36 | foto: policie.cz

Sdílejte článek

Při přestupku bylo celkem přistiženo 17 804 řidičů osobních aut a 26 010 řidičů vozidel nad 3,5 tuny. Nejvíce prohřešků spáchali řidiči osobních aut podle očekávání v únoru 2016 (2261 přestupků) a řidiči vozů nad 3,5 s povinností platit mýtné v lednu 2016 (2482 přestupků). Nejméně pokut udělili kontrolní orgánu u osobních aut v prosinci (669 pokut) a u aut nad 3,5 tuny v červenci (1924 pokut) „Meziměsíční rozdíl v pokutování řidičů náklaďáků a autobusů není prakticky vidět. U osobních aut je jasný pokles směrem od začátku roku ke konci.

Zkrátka řidiči si svou povinnost jezdit s dálniční známkou uvědomují v průběhu celého roku,“ komentuje statistiky Jan Sťovíček. U řidičů osobních aut bylo 99,4 % přestupků vyřešeno na místě. U řidičů aut nad 3,5 tuny se ale na místě vyřešilo jen 89,5 % přestupků. Zbytek přestupků Policie ČR a Celní správa postoupila do správního řízení.

Kdo od února vyjede na zpoplatněný úsek bez dálniční známky, musí počítat s pokutou až do výše pěti tisíc korun. Pokuta hrozí i tomu, kdo má platnou známku, ale zapomene doma druhý díl kuponu. Dodatečné předložení není možné. “Jedná se o přestupek.

Dodatečné předložení dílu kuponu není reálné, právní normy tento postup neumožňují. Stejná je situace, když nemá řidič na dálniční známce napsanou registrační značku auta. Horní hranice pokuty zůstává stále stejná 5.000 Kč”, říká prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček. Policisté doporučují, aby motoristé nosili druhý díl dálničního kuponu u sebe, například v peněžence mezi dalšími doklady. Nechat kupon v autě – třeba za stínítkem nebo v palubní desce – není ideální řešení. Nejčastějším trikem řidičů aut nad 3,5 tuny při pokusu vyhnout se placení mýtného je podle dlouhodobých zkušeností kontrolních orgánů j snaha skrýt se před mýtnou bránou těsně za jiný jedoucí kamion. Pokud je odstup menší než tři metry, je vůz pro mýtnou bránu neviditelný. V případě nezaplacení mýtného hrozí řidičům pokuta až 2000 korun.

Na Slovensku už druhým rokem platí elektronické dálniční známky. Národní dálniční společnost SR poctivost řidičů sleduje pomocí kamer, které jsou umístěny na různých objektech a rampách na dálnici. a po slovenských dálnicích jezdí také vozy vybavené speciálními kamerami. Dálniční společnost tvrdí, že takto je schopna zkontrolovat denně až 90 % automobilů. V Česku by elektronická známka měla platit od roku 2019. “Elektronický kupon by mohl přinést výrazné zjednodušení celého systému. Řidič si virtuální známku koupí z pohodlí domova a zaplatí platební kartou.

Odpadnou tak například problémy s vyprodáním známek na čerpacích stanicích. Důležité samozřejmě je, aby nový systém ve svých nákladech nebyl dražší než současný a aby snadno mohli takto přes internet koupit známku i cizinci, kteří neumí česky. Každopádně Autoklub ČR změnu systému z papírového na elektronický podporuje,“ uzavírá prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček.

Loading...
 
Vytisknout

Diskuze: Platíte na dálnicích pokuty? Loni Češi zaplatili skoro 34 milionů korun

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Brussels-Motor-Show

Jsou PHEV trumfem výrobců automobilů pro rok 2020?

Toyota RAV4 plug in hybrid

Stane se Toyota RAV4 Plug-in Hybrid bestsellerem roku 2020?

Toyota GR Supra

Toyota představuje model GR Supra s novým přeplňovaným motorem 2,0 litru

VAZ-2107 Mad Max

Postapokalyptická Lada pro Šíleného Maxe? Na Ukrajině je možné vše

Toyota

Toyota spouští službu KINTO na pronájem sdílení a spolujízdu aut

Panda 4x4

Elektrická Panda 4x4 od Garage Italia Customs

e-skútr

Po městě bez emisí, e-skútry od firmy Hecht

Ilustrační foto

Automechanici zveřejnili 5 nejčastějších zimních potíží s autem

Toyota Yaris

Čechů se zásadně dotknou změny u Toyoty. Naříkat ale určitě nebudou

Honda HR-V 1,5 turbo sport

Test: Honda HR-V 1.5 VTEC TURBO Sport, hot-hatch na chůdách

reklama

Doporučujeme

GPS

Navigace a kamery na čelním skle. Jak předejít problémům se zákonem

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Stane se Toyota RAV4 Plug-in Hybrid bestsellerem roku 2020?

  2. NOVÝ super úsporný MOTOR ECO-G. Které modely Dacie ho dostanou?

  3. Toyota má úspěch

  4. Test: Honda HR-V 1.5 VTEC TURBO Sport, hot-hatch na chůdách

  5. Ruské El Camino s motorem ze Supry

  6. Po městě bez emisí, e-skútry od firmy Hecht

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud