Také tankujete nádrž ve vašem autě až na doraz? Tak to nedělejte!

ar5, 26. září 2014, 09:30 Google+

Celá řada motoristů do svých plechových miláčků tankuje na čerpací stanici co největší množství paliva, aby při výhodné ceně co nejvíce "nacpali" nádrž až po okraj.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor

Sdílejte článek

Možná se mezi ně řadíte právě i Vy, ale nejnovější zpráva se kterou přišel server Novinky.cz s odkazem na deník Právo, vám asi vyrazí dech. Pokud máte v oblibě i po dotankování plné nádrže jí stále po kapičkách "dolívat" až po okraj a myslíte si, že nádrž naplněná na mililitry přesně bude jen k dobru, tak to se šeredně mýlíte. Pokud totiž i po zastavení tankovací pistole stále ručně tankujete palivo dokud není nafta/benzín vidět až u víčka nádrže, může se vám s klidem stát, že vám nádrž exploduje a vaše auto skončí v plamenech.

"V nádrži auta musí vždy zůstat dostatečně velké volné místo. Potřebná vzduchová bublina musí být v nádrži vždy, a to kvůli tepelné roztažnosti paliva. Pokud například v zimě natankujete studené palivo a poté auto zaparkujete ve vyhřáté garáži, objem paliva se může o deset až patnáct procent zvětšit a hrozí prasknutí nádrže,“ to je doslovná citace pro deník Právo z automobilky Škoda Auto.

Další podstatnou zajímavostí je také to, že automobilky v žádném případě nechtějí převzít odpovědnost za případné přečerpání nádrže. Škody způsobené explozí tak půjdou na vaší stranu a jedná se jen čistě o vaší chybu. "V případě přečerpání jmenovitého objemu nádrže, a tím zaplnění bezpečnostního prostoru nádrže palivem odmítá například Škoda Auto odpovědnost za škodu dle zákona 59/1998 Sb.,“ Toto vysvětluje pro změnu písemné vyjádření Škody Auto z roku 2013, které zaslala Českému metrologickému institutu (ČMI).

Také se vám někdy zdá, že stojan na čerpací stanici ukazuje jiný počet litrů, než co ukazuje ukazatel paliva ve vašem vozidle? Není to nic zvláštního. Z tiskové zprávy od Škody Auto pro ČMI totiž vyplývá, že do nádrže auta lze načerpat mnohem více litrů, než stojí v technickém průkazu vozu. „Objemy bezpečnostního prostoru nádrže (odvzdušňovacích komor a nalévacího hrdla) činí navíc až 17 litrů ke jmenovitému objemu nádrže,“ i to říká prohlášení automobilky, docela překvapivé že?

Pro deník Právo navíc uvedl expert z ČMI Jindřich Pošvář toto, „Jeden výrobce vozů písemně potvrdil, že určitým způsobem čerpání lze do nádrže načerpat běžně zřetelně více pohonných hmot, neboť celkový objem nádrže, jejíž jmenovitý objem uvedený v dokladech k vozidlu je 45 litrů, činí s bezpečnostním prostorem a nalévacím hrdlem 58 litrů s tolerancí dva až tři litry".

„Metrologické parametry u měřidel v autě jsou nesrovnatelně špatné. Na tuto skutečnost nemá vliv ani to, že údaje jsou pak u luxusnějších vozů různě přepočítávány palubním počítačem. Bohužel lavina stížností motoristů na výdejní stojany pohonných hmot je vyvolána zejména sugestivním vlivem informačních systémů moderních automobilů, které pracují s palivoměry měřícími s přesností v nejlepším případě pět procent, někdy i více než deset procent. A pak porovnává motorista toto měření s měřením stojanem, který má největší dovolenou chybu 0,5 procenta,“ dodal Pošvář.

Poslední zajímavostí, se kterou se setkáváme i my redaktoři, je také to, že někdy při natankování malého množství paliva do nádrže, se ručička palivoměru ani nepohne! Podle institutu dochází běžně k případům, kdy v případě malého množství načerpání paliva kolem pěti litrů, se ručička palivoměru opravdu ani nehne. Značkové servisy a servisní poradci uvádějí, že palivoměr ukáže nově natankované palivo až od množství alespoň šesti až deseti litrů, pod tento limit se vám tak bude zdát, že vaše čerpací stanice si natankované litry uvedené na stojanu vymýšlí..

Vytisknout

Diskuze: Také tankujete nádrž ve vašem autě až na doraz? Tak to nedělejte!

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Škoda Superb Combi IV

TEST Škoda Superb IV 2,0 TDI 110 kW L&K – nový manažerský ideál přijíždí!

subaru brz

TEST Subaru BRZ Limited AT – je lepší volbou automat či manuál?

EcoWheel Squer mini

TEST EcoWheel Squer mini – celoroční alternativa ke skútru, která zaparkuje všude

Subaru Crosstrek

TEST Subaru Crosstrek e-BOXER Executive – sen každého chalupáře či správce lesů?

Amarok

TEST Volkswagen Amarok Aventura – lepší i levnější, než první generace, bravo!

Subaru Forester

OFF ROAD TEST: Subaru Forester – jak zvládá náročný terén ?

Peugeot 508

TEST Peugeot 508 GT Plug-in Hybrid 225 – jeden z nejlepších liftbacků na trhu?

Cupra Formentor VZ

TEST: Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310k – sportovní SUV, které dá stovku pod 5 vteřin

Ilustrační foto

Zelená karta v mobilu. Vystačíte s ní v zahraničí?

citroën berlingo

Akční ceny u nového Citroënu Berlingo - je k mání s benzínem, dieselem i elektromotorem

volkswagen caddy

TEST Volkswagen Caddy 2.0 TDI Life – rodinný univerzál s kompromisy

Citroen C4 X

TEST: Citroen C4 X 1.5 BlueHDI 130 Shine – moderně vypadající retro za skvělou cenu

For Caravan

Na karavany a lodě? Již tento víkend v PVA EXPO PRAHA

reklama

Doporučujeme

Audi TT je nejlépe propojeným automobilem (Car Connectivity Award) - anotační foto

Audi TT je nejlépe propojeným automobilem (Car Connectivity Award)

Čtěte dále

Nejčtenější články

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud