Letos tomu bude přesně třicet let, kdy se uzavřela první část historie plzeňské automobilové soutěže. Členové Auto rallye klubu Plzeň se však rozhodli dlouhou tradici obnovit - jubilejní XV. Rallye Plzeň se pod jejich vedením uskuteční v sobotu 6. června 2020 a bude součástí oblíbeného seriálu AUTOKLUB RALLYSPRINT SÉRIE, organizovaného Autoklubem ČR.
Když v září 1990 oslavovali Vlastimil a Petr Hodaňové prvenství na své domácí Rallye Plzeň, jistě netušili, že jejich Škoda 130 L bude pro tři desetiletí posledním vítězným vozem, zapsaným v pamětní knize této soutěže. Ve sportovním kalendáři Autoklubu ČR pro rok 2020 se však západočeská soutěž objevila, a to dokonce jako druhý podnik prestižního seriálu AUTOKLUB RALLYSPRINT SÉRIE. Jak se to přihodilo, vysvětluje předseda organizačního výboru soutěže Oldřich Bosman: „Plzeň je městem, které má tradičně k rallysportu hodně blízko, nejlepším příkladem je její hrdý občan a zároveň mnohonásobný soutěžácký mistr republiky Václav Pech. Přesto se dlouhodobě tento sport do metropole Západních Čech nedařilo přivést, výjimkou byly roky 2008-9, kdy do Plzně ve formě divácké rychlostní zkoušky nakoukla Rallye Šumava. Právě tato klatovská soutěž je geograficky nejbližším oficiálním kláním od krajské metropole a plzeňští závodníci ji považují za svůj domácí podnik. My bychom se však rádi pokusili přiblížit rallysport Plzni ještě víc….“
A v jakém formátu Rallye Plzeň 2020 proběhne? „Pochopitelně vycházíme z předpisů daných pro seriál Rallysprint série, které předepisují minimální délku 70 km rychlostních zkoušek,“ říká ředitel Rallye Plzeň 2020 Jiří Hasman a pokračuje: „Využijeme krásné kulisy nádvoří Plzeňského Prazdroje, kde bude start a cíle celé soutěže. Centrem Rallye Plzeň 2020 budou atraktivní prostory areálu DEPO2015 – bude v něm umístěno ředitelství i servisní zóna pro závodní týmy, právě zde bude probíhat také doprovodný program.“
Fanoušky určitě zajímají zejména rychlostní zkoušky, měřené úseky, na kterých budou soutěžní posádky měřit své síly a bojovat o cenné vteřiny. „K jejich podobě zatím nemůžeme příliš prozrazovat, v současné době teprve probíhá jejich schvalování, včetně zajištění příslušných povolení,“ konstatuje Jiří Novák, zástupce ředitele Rallye Plzeň 2020 pro bezpečnost a dodává: „Pro zapálené fanoušky motoristického sportu, kteří budou nad připravovanou tratí přemýšlet a odhadovat možné trasy rychlostních zkoušek, poskytneme malou nápovědu – závodit se bude zejména severozápadně od Plzně, v místech tradičních pro Rallye Plzeň. Některé úseky rychlostních zkoušek se částečně vrátí i na místa, kde se již v minulosti závodilo. Přípravy jsou v plném proudu a my slibujeme, že se brzy fanoušci dozvědí více konkrétních informací.“
Škoda Scala je na trhu už několik let a vždy byla mezi svými rivaly tak trochu opomíjenou volbou. Není vnímána tak prestižně, jako třeba Golf a ani není extravagantní jako třeba Peugeot 308, ale přesto bychom si v této kategorii vybrali právě Scalu, proč?
Šéf Škody Auto Klaus Zellmer dnes oznámil zásadní redukci pracovních míst, která postihne zhruba 15 % zaměstnanců automobilky v Česku. To by znamenalo ztrátu téměř 6000 pracovních míst, přičemž největší dopad se očekává na agenturní pracovníky, kteří tvoří asi desetinu celkového počtu. Redukce však zasáhne i kmenové zaměstnance. Uvedl to ekonom Lukáš Kovanda.
Prodej Tesly v Evropě dramaticky klesá – jen minulý měsíc se propadl o polovinu. Za útlumem zájmu nemusí stát jen konkurence, ale i kontroverzní výroky a politická angažovanost samotného Elona Muska, upozorňuje The Guardian.
V poslední kapitole naší recenze hybridního modelu DS 4 si vše hezky shrneme. Nebude chybět ani srovnání s Lexusem UX, který by se dal nazvat hlavním rivalem. V čem je lepší DS, jaké má slabší stránky a který crossover bychom si koupili?
Peugeot se vrací do boje! Tým Peugeot TotalEnergies vstupuje do své třetí sezóny FIA WEC a hned na úvod ho čeká výzva v podobě maratonu 1812 km Kataru.
BMW Group posouvá hranice elektromobility a na Tech Days v Landshutu odhaluje detaily nové generace elektrického pohonu. Inovativní 800voltová technologie slibuje rychlejší nabíjení a vyšší efektivitu, přičemž bude součástí všech modelů připravované řady Neue Klasse. První vozy s revolučním pohonem zamíří do výroby ještě letos v maďarském Debrecínu.
V rámci aktuálního trendu oživování retro ikon se na scénu vrací Yugo, bývalý balkánský bestseller, který si vysloužil kultovní status, ale také označení "nejhorší auto na světě". Nyní se objevily první náčrty nového modelu, který by měl spatřit světlo světa v roce 2027. Tento malý vůz s klasickým spalovacím motorem slibuje návrat legendy.
BMW posouvá hranice elektromobility a dokazuje, že extrémní výkon nemusí znamenat nekontrolovatelnou sílu. Na Auto Shanghai představí koncept „Vision Driving Experience“, který ukáže, jak lze obrovský výkon zkrotit pro maximální jízdní dynamiku.
Kia odhalila první snímky svého nového elektromobilu EV4, který přichází jako součást rozšiřujícího se portfolia značky. Tento model je postaven na pokročilé platformě E-GM a 400voltové architektuře, což by mu mělo zajistit dojezd přes 600 km na jedno nabití. Cena modelu se očekává od 40 000 eur (cca 1 milion korun).
Tesla model Y Juniper byla představena teprve nedávno. Už se ale našla společnost, která si ji vzala do parády a přetvořila ji v tento vytuněný klenot. Jde o společnost CarLab(Hong Kong)Detailing & Customization. Jak se vám líbí?
Porsche čelí oslabujícím prodejům a podnikání v Číně, což vedlo k zahájení programu úspor a investic. Firma zároveň oznámila snížení počtu pracovních míst v regionu Stuttgart jako součást své restrukturalizace. Informoval o tom web Auto motor und sport.
Terramar je zcela novým modelem samostatné automobilky Cupra, která za poslední roky výrazně získává na popularitě. Jedná se o SUV s lehce rozdvojenou osobností – snaží se být ekologicky šetrné a zároveň se tváří jako maniak, který v zatáčkách natrhne zadek kde komu. Odvaha mu obzvláště v této fialové metalíze nechybí, nicméně jak obstojí v naší recenzi ? Vyplatil se risk a nebo jde o propadák?