Sběr pohárů, zkušeností i sežraný beton a následné odstoupení – taková je bilance jezdců startujících s vozy připravenými v otrokovickém týmu KIT Racing. Zatímco Vlastimil Neumann posbíral v cíli několik sad pohárů, Lukáš Matěna musel z dobře rozjetého závodu odstoupit. Spokojen v cíli byl Marek Vlček, který cíl sbírat zkušenosti splnil a vůz dovezl úspěšně až na cílovou rampu.
Po úspěšném loňském startu na Historic Vltava rally se Vlastimil Neumann vydal do Klatov i letos. Modrobílý vůz Ford Escort RS Cosworth zůstal shodný jako vloni, jen na místě spolujezdce nahradil Ottu Slezáka Martin Hlavatý. Letošní Vltava se jela po identických rychlostních zkouškách, které byly určené i pro soudobé vozy. Historici ale měli tu čest jet jako první. V harmonogramu tedy měli čtrnáct erzet a něco málo přes 170 ostrých kilometrů. Moravská posádka vstoupila do závodu dobře, když v plejádě 92 soutěžících byla nejrychlejší na úvodní zkoušce, která se jela na Čínovském okruhu. Do konce první etapy dvojice Neumann – Hlavatý ještě vystřihla třikrát druhý nejrychlejší čas, proto si s přehledem držela průběžnou druhou příčku absolutní klasifikace mezinárodní rally. V rámci českého mistrovství pak Neumann vedl s náskokem téměř dvě a půl minuty před soupeři. A jak Vlastimil s Martinem první etapu dokončili, tak začali i druhou. Nejprve to byl druhý nejrychlejší čas a pak na téměř dvacet kilometrů dlouhé rychlostní zkoušce Strašinská a posléze RZ Tedražická zajeli nejrychlejší časy mezi historiky. Na vítěze Vltava rally Luckyho na Lancii Delta HF Integrale posádka neměla, a tak klatovskou soutěž dokončila v poklidném tempu. V cíli byla dvojice Neumann – Hlavatý dekorována několika sady pohárů – v rámci MČR Historiků zvítězila a vítězství patří posádce pochopitelně i ve třídě F/7 a v kategorii 5. Přestože v absolutní klasifikaci Historic Vltava rally dojeli Neumann s Hlavatým druzí, v rámci evropské soutěže zůstali bez poháru, jelikož je Evropa hodnocena zvlášť. „Letošní Vltava byla rychlá a zároveň těžká hlavně díky počasí. My jsme se chtěli porovnat s evropskými jezdci a v tomto srovnání jsme nedopadli špatně. Musím vyzdvihnout atmosféru, která panovala mezi českými jezdci, kteří startují v historicích. Nálada zde byla skvělá, uvolněná a užili jsme si spoustu legrace. Připomnělo mi to dobu závodění, kdy ještě nehrály takovou roli finance, ale kamarádství. My jsme měli v pátek problém s obutím, kdy jsme na slicku absolvovali erzetu v dešti a zde nám kluci z Evropy trošku poodjeli. V neděli jsme pro změnu zůstali stát před startem zkoušky díky opožděnému startu, a jak byl motor rozpálený, spekly se nám kabely od svíček a ford jel na dva válce. Na výsledek to ale nemělo vliv. Konečné umístění je krásné, celý závod jsem jel na jistotu a auto jsem chtěl i šetřit. Musím pochválit kluky v týmu za skvěle odvedenou práci i „Hlavu“, na kterém je vidět, že závod od závodu roste,“ podělil se o dojmy po závodě Vlastimil Neumann.
V Klatovech startovaly i dva vozy Mitsubishi Lancer EVO IX. Na Šumavu poprvé zavítal Marek Vlček, který měl vedle sebe zkušeného Tomáše Plachého. Posádka týmu Rentor Racing s.r.o. si kladla za cíl sbírat zkušenosti a bez problémů náročnou rally dokončit. To se jí taky po čtrnácti rychlostních zkouškách podařilo. Vlček s Plachým byli v cíli klasifikováni na 27. místě absolutní klasifikace a ve třídě 3 obsadili pěknou čtvrtou příčku.
S vysokými ambicemi šli do rychlostních zkoušek Lukáš Matěna s Pavlem Zalabákem na místě spolujezdce v druhém evíčku. Královéhradecký pilot začal dobře, ale nevhodné obutí srazilo posádku z vedoucí příčky. Etapu dokončili Lukáš s Pavlem na průběžném druhém místě ve třídě 3 a těsně za TOP 10 absolutní klasifikace. Útok na lepší příčky se ale Matěnovi nepodařil a po kolizi s betonem musel závod opustit. „Šumava pro nás začala na výbornou, když se nám podařilo vyhrát úvodní dvě rychlostní zkoušky. I přes ne zrovna ideální volbu pneumatik jsme první etapu dokončili na druhém místě se ztrátou šesti vteřin za skvěle jedoucím Jaroslavem Pešlem. Do druhého dne jsme vstupovali s tím, že musíme tlačit hned od první erzety. Bohužel po nedobrzdění jsme sežrali beton, který nás vyřadil z boje a museli jsme odstoupit,“ vysvětlil odstoupení Lukáš Matěna.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.