Po nezdařilé Rally Hustopeče, kde Martin Búš s Jirkou Hovorkou odstoupili na technickou závadu nového motoru, se team ROTO Plzeň společně s Martinem Búšem vydal na populární Rally Bohemia.
Hlavním cílem této soutěže, bylo sbírat zkušenosti na suchém povrchu, na kterém posádka s vozem subaru startovala poprvé a dokončit soutěž až do cíle. Na sedadlo spolujezdce v okolí Mladé Boleslavi usednul Martin Knajzl. „S Martinem jsme se domluvili, protože Jirka Hovorka zde jel s Richardem Kirnigem. Využil jsem této spolupráce k získání nových zkušeností. Během závodu jsem se dozvěděl mnoho užitečných věcí, za což Martinovi Knajzlovi patří velké dík,“ uvedl důvod změny spolujezdce Martin Búš. Závodit se začalo už v pátek a cíl byl v neděli odpoledne. Po celou dobu závodu provázelo posádky krásné počasí. „Chvíli nám s Martinem trvalo, než jsme se sehráli, ale pak už to bylo dobré. V sobotu jsem zkoušel měkkou i suchou sadu světových pneumatik, které jsme měli koupené ještě na předchozí závody. V neděli jsme zvolili nové Evropské pneumatiky a podařilo se nám více zrychlit,“ popsal Martin Búš průběh závodu. Martin s Martinem si z bohemky nakonec odvezli 17. místo absolutního pořadí a bramborovou příčku ve třídě 3. „Výsledek by mohl být i lepší, pro nás je však důležité, že jsme po delší době spatřili cíl, získali zkušenosti se suchým povrchem a máme porovnání tří typů pneumatik na tomto povrchu,“ řekl v cíli dvaatřicetiletý pilot.
Protože na bohemce technika vydržela a nevyžadovala rozsáhlou přípravu team ROTO Plzeň s Martinem Búšem mohl potvrdit účast na závodě evropského poháru v Srbsku, který se jel hned týden po Rally Bohemia. Na Rally Serbia s Martinem odjel jeho otec Josef Búš, který po delší době usedl na místo spolujezdce. „Na přípravu jsme po Rally Bohemia měli jen jeden den a museli jsme hned vyrazit. Bylo to hodně na rychlo,“ popsal přípravy na zahraniční start Martin Búš. V pátek večer byla naplánována městská rychlostní zkouška, ale už při tréninku se kluci dozvěděli, že je tato speciálka zrušena kvůli policii. Posádky proto jen projeli přes rampu a odevzdaly vozy do uzavřeného parkoviště. „Startovní rampa v Srbském městě Užice, měla obrovskou atmosféru. Po příjezdu co centra města nás obklopili tisíce lidí, všichni se s námi chtěli fotografovat, rozdávali jsme jim podpisové karty, každý se na všechno vyptával,“ popsal atmosféru na startovní rampě Martin Búš. V sobotu ráno při výjezdu ze servisu čekalo na posádky nepříjemné překvapení. Pořadatelé jim sdělili, že jsou zrušeny první dvě rychlostní zkoušky a jedná se, co bude dál. Po hodině čekání se rozhodlo, že se závod ruší. Důvodem bylo to, že pořadatelé v pátek večer před závodem obdrželi od policie nové normy, které se týkaly většího zabezpečení. I přes to, že pořadatelé přes noc vše připravili, podle místní policie to bylo pozdě a závod musel být zrušen. „Je to velká škoda, mrzí mě to kvůli celému týmu, kterého stálo velké úsilí se v tak krátké době na závody připravit. Tratě zde byly krásné, hodně technické a celkem rychlé. Převládal zde kluzký asfalt, ale oproti Saturnusu ve Slovinsku byl všude, proto nemusel být tak moc zrádný. Pozitivum z těchto závodů je zkušenost se Srbskými obyvateli. Překvapilo nás, jak jsou zde ochotní lidé. Všichni se snaží být vstřícní a se vším pomoci. Bohužel jsme zde neodjeli ani jednu rychlostní zkoušku a jeli jsme domů,“ posmutněl si Martin Búš.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?