Na start páté sezony se karlovický mladík Miroslav Jakeš postavil společně s Ladislavem Kučerou.
Nově sestavená posádka mohla oslavit premiéru super výsledkem, nebýt havárie na poslední zkoušce. Přesto zanechala dvojice Jakeš – Kučera na Rally Vrchovina velmi dobrý dojem.
Loňskou sezonu zakončil Miroslav Jakeš při Partr Rally Vsetín, kde si ještě navigovaný Petrem Grossem dojel pro 4. místo v rámci domácího rallysprintu. V konečných výsledcích to znamenalo vítězství ve skupině N a třídě 3 a třetí místo v absolutní klasifikaci. Na výborné loňské výsledky chtěl Mirek navázat i letos. Důležitá změna ovšem přišla s přelomem sezony. Sedačku spolujezdce uvolnil Gross a Mirek se musel poohlédnout po novém spolujezdci. „Po odchodu Petra jsem hledal nového mitfáru a předběžně jsem se domluvil na spolupráci s Igorem Norkem. Jenže neštěstí nechodí po horách ale po lidech a Igor měl krátce před startem soutěže problémy se zády, které mu neumožnily startovat. Nastal problém, kde vzít kvalitního spolujezdce. Za mne to vyřešil sám Ladislav Kučera. Sám se ozval a nabídl mi spolupráci. Věděl jsem, že Láďa občas zaskakuje a podanou ruku jsem rád přijal,“ vysvětlil rošádu se spolujezdci Mirek Jakeš.
Pro valašského jezdce byl úvodní start komplikovaný nejenom ze strany spolujezdce, ale také z pohledu testování. Před sezonou nenajel Mirek žádný testovací kilometr, navíc poslední soutěž jel v říjnu loňského roku. Přesto Jakeš ukázal svůj jezdecký talent a do soutěže se opřel vskutku velkolepě. První dvě zkoušky se Mirek s Laďou sžívali. Výsledkem sehrávání posádky byly dva šesté časy v erzetách. Třetí zkoušku zajel mladý jezdec ve třetím nejrychlejším čase, když nestačil pouze na Tomáše Kostku a Romana Odložilíka. Po první rundě erzet patřilo Jakešovi průběžné čtvrté místo. „Všechno je v pohodě. Jedeme si svoje tempo. S Laďou nám to v autě klape,“ shrnul nejdůležitější dojmy po třech zkouškách sprintu Mirek Jakeš. Valašský jezdec se postupně propracovával ve výsledcích stále výš a výš. Po úvodní zkoušce byl klasifikovaný na průběžném šestém místě, ale po 5.RZ již stál na pomyslné „bedně“. Zmíněná pátá erzeta vyšla posádce skvěle a výsledkem v cíli byl druhý nejrychlejší čas. Po další rychlostní zkoušce se posunul Mirek Jakeš dokonce na 2. místo, které mu uvolnil Odložilík svou jezdeckou chybou. Do konce úvodního sprintu zbývala poslední zkouška, posledních 14,22 ostrých kilometrů. „Na poslední erzetu nám začalo pršet. Pro naší smůlu jsme vyráželi do rychlostní zkoušky na začátku deště, který nestačil spláchnout prach z cest. Na silnici se tudíž vytvořilo klouzavé blátíčko a společně s uklouzaným asfaltem byly podmínky extrémně těžké. Nám se nepodařilo včas dobrzdit do jedné zatáčky. S autem jsme sklouzli do příkopy a následně šli přes střechu. Je to velká škoda, neboť soutěž jsme měli velmi dobře rozjetou,“ popsal rozhodující okamžiky Mirek Jakeš. „Na to, že jsme neměli žádný test a s Laďou jsme se sžívali prakticky až v soutěži, to bylo hodně dobré. Mohlo to být ještě lepší, kdyby se mi nepřihodilo v poslední zkoušce opustit trať erzety. Přesto jsem s dílčími výsledky spokojený. Pro nás je důležité, že škody na Mitsubishi nejsou až tak velké. Práci bude mít hlavně karosář, ale důležité komponenty jsou naštěstí nepoškozené Laďa fungoval v autě skvěle a zaslouží si pochvalu,“ zhodnotil nedokončený sprint Jakeš.
Nyní probíhají přípravy na druhý sprint sezony, Thermica Rally Lužické hory. Tým okolo Mirka Jakeše udělá maximum pro to, aby svého jezdce na tuto krásnou soutěž vyslal. Thermica Rally Lužické hory startuje v posledním dubnovém víkendu.
Fotoseriál celé havárie můžte vidět na Facebooku Rallyzone.cz už zítra
Foto : Tomáš Brčko Brázdil
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?