V netradičním složení se do dějiště letošní Rally Vysočina vydal ostravský tým Lumíra Firly. Obvyklý Lumírův spolujezdec Pavel Dresler měl tentokrát povinnosti na soutěži mistrovství Evropy historiků, kde startoval po boku Miroslava Janoty, a tak bylo potřeba pro jihočeský start najít co nejkvalitnější náhradu. Hledání volného spolujezdce tentokrát netrvalo dlouho. Do červeného mitsubishi usedl ostřílený Michal Večerka, jehož obvyklý „parťák“ Robert Adolf neměl po havárii na Bohemii včas připravenou techniku. Spolupráce klapala na jedničku a desáté místo absolutně je zřejmě maximem toho, co lze ze starší Evo sedmičky vydolovat.
Rally Vysočina byla již čtvrtou soutěží letošního osmidílného sprintového šampionátu. Ačkoliv na úvahy o konečném pořadí je stále ještě brzy, už nyní se pomalu utváří skupinka jezdců, která bude ve druhé polovině šampionátu soupeřit o čelní příčky. Pro dvojici Lumír Firla – Pavel Dresler začala letošní sezóna ve stejném duchu jako ta loňská. Z finančních důvodů museli zůstat u starší evoluční verze mitsubishi, což je ve startovním poli, plném Evo devítek, jednoznačná nevýhoda.
Oba členové posádky však již loni naznačili, že na technicky náročných tratích umí proti nadvládě moderních vozů zabojovat. Tento fakt se jim podařilo potvrdit v dubnu na skvěle obsazené Rally Lužické hory, kde sezónu odstartovali výborným devátým místem absolutně (čtvrtá příčka ve skupině 3). V „top 10“ by zřejmě nechyběli ani v Krkonoších, to by je však tři zkoušky před koncem nemohla vyřadit technická závada. Chuť si spravili na své oblíbené Kopné, kde pro fanoušky přichystali malé překvapení. Na startu se oproti původnímu předpokladu objevili s vypůjčeným Lancerem EVO IX zlínského týmu K.I.T. Racing CS, což mělo jejich ambice na přední umístění výrazně podpořit. Svezení s devítkou Lumíra doslova nadchlo a stejně jako v Lužických horách závod dokončil na devátém místě celkově a čtvrtém ve skupině. Severomoravská posádka by se v modernější evoluci nejraději objevovala i nadále, k tomu však zatím schází potřebné finanční prostředky. „Oproti naší Evo sedmičce je cítit velký technický skok kupředu. Časy sice úplně nebyly podle představ, to však přičítám hlavně tomu, že jsou na Kopné hodně těžké tratě, což na učení s novým autem není zcela ideální,“ zhodnotil anabázi v zapůjčeném autě Lumír. „Pevně doufám, že nám Evo devítka ještě minimálně na jeden závod ke konci sezóny vyjde. Je to ale samozřejmě otázka peněz, zatím nechci předbíhat,“ dodal severomoravský jezdec.
V okolí Českého Rudolce, kde měla Rally Vysočina své centrum, absolvoval Lumír Firla pohodový závod. Souhra s Michalem Večerkou byla naprosto bezproblémová a narychlo složená posádka od začátku bojovala o umístění mezi první a druhou desítkou absolutně. Po první třetině soutěže figurovali na dvanácté pozici a s každým odjetým kilometrem postupně zvyšovali tempo. Ve druhých průjezdech dokázali na každé RZ zrychlit přibližně o jednu sekundu na kilometr, což znamenalo posun na jedenácté místo a výrazné přiblížení desátému Drotárovi. Jejich cíl před závěrečnou třetinou rally byl jasný: udělat vše pro posun do elitní desítky. Lumír s Michalem to sice v souboji s Drotárovým výkonným „wéercéčkem“ neměli ani trochu jednoduché, kýžený cíl se jim však podařilo splnit. Desáté místo absolutně (doplněná o pátou příčku ve skupině 3) je v konkurenci, jež se na Vysočině představila, výborným vysvědčením. Loni sice Lumír na této soutěži skončil pátý, tehdy se však sešla o poznání slabší jezdecká sestava, než tomu bylo letos. „Soutěž byla hodně těžká, povětšinou se jelo hodně rychle na dost klouzavém asfaltu. My jsme dělali vše, co jsme mohli. Myslím, že jsme oproti loňsku nezpomalili, spíš se celkově zvýšilo tempo. Líp už to z naší strany asi nešlo,“ zhodnotil soutěž pilot, který se po čtyřech odjetých sprintech posunul na průběžné páté místo tabulky skupiny N (s minimální ztrátou na průběžný bronz).
Červený Lancer sedmé evoluce nyní čeká chvíle zaslouženého odpočinku. Jak bude toto období dlouhé se však teprve rozhodne. Lumír nyní ještě neví, zda se objeví na srpnovém sprintu v Pačejově či na okruhovém závodě v Mostě, který se koná ve stejný termín. „Vytrvalostní závody na okruzích máme letos moc pěkně rozjeté, dokonce vedeme svou kategorii. Ještě ale není jasné, zda budeme mít včas připraveného našeho okruhového „bavoráka“,“ informoval Lumír. Pokud okruhové BMW bude včas připraveno a Lumír Pačejov vynechá, pak bude jeho dalším startem mezi „soutěžáky“ až Horácká rally Třebíč, konaná na začátku září.
Na závěr ještě doplňme, že dobré zprávy přišly o uplynulém víkendu i z Maďarska. Lumírův „mitfára“ Pavel Dresler dovedl Miroslava Janotu mezi nejlepšími evropskými historiky na třetí místo absolutně a s přehledem zvítězili ve své kategorii. Oba „parťáci“ – jak Lumír, tak Pavel - tedy na sebe mohli být na dálku právem pyšní.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?