Před časem, po skončení AZ pneu rally Jeseníky jsme zveřejnili článek – Brambora vinou startéra o účinkování posádky Luboš Picek – Martina Picková na této soutěži.
V článku si posádka stěžuje na „laxní“ přístup startéra na třetí rychlostní zkoušce. V dopise, který dorazil do naší redakce, se k tomuto problému vyjádřil také hlavní časoměřič soutěže.
Dobrý den,
ráda by jsem reagovala na článek , uveřejněný na stránkách RallyZone.cz - Brambora vinou startéra. Jelikož jsem nikde na tomto webu nenašla možnost reakce, volím tuto cestu.
Nejdříve se představím - jmenuji se Jarmila Ftáčková a na uvedeném podniku jsem dělala Hlavního časoměřiče. Z tohoto titulu si dovolím také reagovat.
Je smutné, že uvedená soutěžní posádka svůj neúspěch svádí na " laxní " přístup startéra. Tuto proceduru přesně popisují jak Standardní propozice tak i vlastní ZU - zvláštní ustanovení, daného podniku.
Zkráceně řečeno - startér musí: postavit soutěžní vozidlo na startovní čáru, musí udělat zápis do JV (jízdní výkaz) a do kontrolní listiny, připomenout přepnutí GPS do systému RZ a odstartovat vozidlo podle dané procedury - ukázat ve 30 s před startem na hodiny a ostatní je již jen na posádce. Opakuji - posledních 30s před startem a vlastní start je již jen na posádce. Pozice start do RZ je moje nejoblíbenější stanoviště, za celou dobu této svoji činnosti jsem nezaznamenala, že by se na startu používala cedulka " 30s". Taková to cedulka prostě neexistuje, tudíž startér neměl co ukázat. Mimo jiné, Standardy také říkají, že startér vrátí JV (jízdní výkaz) posádce až v minutě jejího startu ! Tudíž posádka věděla, že v této minutě startuje! Postavení startu dostatečně umožňovalo posádce, aby měla startovací hodiny v dobrém zorném poli, takže mohla dobře sledovat, co se děje. Mimo jiné, na tomto postě byl delegován startér dostatečně zkušený a dle ohlasu jezdeckého pole z jiných podniků i oblíbený. Startér , který si plní své povinnosti, ale dokáže i pomoci a poradit a většina posádek jej respektuje. Nedovolím si zde soudit, proč se posádka dostatečně nevěnovala startovací proceduře, ale toto její soustředění není v kompetenci startéra. Já osobně znám spousty posádek, které by jsem podle soustředění v posledních vteřinách minuty před startem nepustila do RZety ani pěšky, ale znám také posádky, které na to, že mají startovat a závodit vůbec nevypadají a spíše připomínají, že jedou na klidný skoro rodinný výlet. Od 31s startér v podstatě již jen kontroluje správný start vozidla a je na posádce jak a kdy odstartuje - zda předčasně či opožděně a nebo, tak jak má a jak si představuje. Ale to je již další kapitola.
Takže bylo by dobré, kdybychom si občas přiznali vlastní vinu či chyby a nevymlouvali se na ostatní, vůči kterým to není fér. Posádka měla také další možnost, hned v průběhu závodu vznést připomínku, což neudělala. I to je další znak znalosti jejich možností na podniku. Na celé věci mě nejvíce mrzí, že se posádka vymlouvá na časoměřiče, ne na své neznalosti či nepozornost.Jsme to my, kdo se na tratích nejvíce potkáváme - posádky a časoměřiči, kdo vzájemně nejvíce spolupracujeme. Tak si tuto spolupráci neznepříjemňujme zbytečnými nepravdami a výmysly.
Cituji :
Standardní propozice uvádí :
34.2.3.1 Start s použitím elektronických rucickových hodin
Cinnost startéra:
30 sekund - ukáže na startovacích hodinách
15 sekund - ukáže rucní tabulkou "15"
10 sekund - ukáže rucní tabulkou "10"
5 sekund - ukáže na startovací hodiny, jejichž sekundová rucicka postupne
odmerí posledních 5 sekund jednu po druhé
START - ihned po uplynutí posledních 5 sekund
- po dvaceti sekundách bude uplatnen cl. 34.4.3 34.5
34.2.3.2 Start s použitím elektronických digitálních hodin
Bude použita svetelná signalizace s digitálním odpocítáváním casu:
39 sekund - rozsvítí se cervené svetlo
30 sekund - startér ukáže na startovací hodiny
10 sekund - problikne cervené svetlo
5 sekund - rozsvítí se žluté svetlo
START - rozsvítí se zelené svetlo
- po dvaceti sekundách zhasne zelené a rozsvítí se cervené svetlo a
bude uplatnen cl. 34.4.3 34.5
ZU daného podniku uvádí :
11.2 Způsob startu do RZ
. Postup při startu do rychlostních zkoušek
Start do RZ bude proveden pomocí elektronických
digitálních startovacích hodin umístěných na startu
RZ v zorném poli jezdce a doplněných fotobuňkou
pro zjištění předčasných startů. Fotobuňka je
umístěna 40 cm za startovní čarou ve výšce 50 (+
5 cm). Vozidlo musí být při startu postaveno tak
aby jeho přední část byla na úrovni startovní čáry.
Činnost startéra:
Bude použita světelná signalizace s digitálním
odpočítáváním času:
39 sekund - rozsvítí se červené světlo
30 sekund - startér ukáže na startovací hodiny
10 sekund - problikne červené světlo
5 sekund - rozsvítí se žluté světlo
START - rozsvítí se zelené světlo
-20 sekund - zhasne zelené a rozsvítí se červené
světlo - bude uplatněn čl. 34.4.3 Regionálních
předpisu FIA (Standardů FAS).
Při poruše elektronického startovacího zařízení
oznámí startér tuto skutečnost posádce a
odstartuje podle čl. 34.3 s použitím tabulek "15" a
"10".
V ostatním platí ustanovení čl. 34 Standardních
propozic pro rally.
Jinak děkuji za pozornost a přeji příjemný den,
Ing. Jarmila Ftáčková
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.