Průběh závodu, který má svoje tradiční centrum ve Valašském Meziříčí, až překvapivě připomínal loňský ročník. O tři desetiny sekundy blíže zlatu. I tak by mohl vypadat titulek hodnotící vystoupení Filipa Mareše a Radovana Buchy na úvodní soutěži letošního PSG Mistrovství ČR v rally, kterou byla Kowax Valašská rally.
Průběh závodu, který má svoje tradiční centrum ve Valašském Meziříčí, až překvapivě připomínal loňský ročník. Stejné obsazení stupňů vítězů a téměř totožný odstup vítězného Václava Pecha od druhého Filipa Mareše však mylně vytvářejí dojem, že se oproti loňsku nic nezměnilo. Posádka stáje ACCR Entry Engineering tentokrát posbírala za obě etapy maximum bodů do českého seriálu, a jelikož vítězný Václav Pech boduje jen do svojí divize, představuje druhá příčka z Valašky malé vítězství.
Aprílový termín letošní Valašské rally přinesl i aprílové počasí. Zvláště během úvodní sobotní etapy soutěže tedy vstupovala do hry nejen rychlost, ale i schopnost přizpůsobit se momentálnímu stavu tratě a také šťastná ruka při volbě pneumatik. Právě tyto podmínky Filipovi s Radkem, i jejich Škodě Fabii Rally2 Evo, až překvapivě „chutnaly“. „Byla to krásná a těžká Valaška od startu až do cíle! Mám radost, že jsme dokázali odjet celý závod v hodně těžkých podmínkách v takovém tempu a vyvarovali jsme se větším chybám. Tou největší byla určitě volba pneumatik na poslední sobotní sekci. Jet dvakrát za sebou suché Hukvaldy na mokrých pneumatikách, bylo místy docela na hraně. Malé časové ztráty z poslední sobotní RZ si proto cením podobně, jako čtyř vyhraných rychlostek během celého závodu,“ vrátil se k první etapě Filip.
Dvojice týmu ACCR Entry Engineering nastupovala do nedělního dne ze druhé příčky s „hratelným“ odstupem za vedoucím Pechem a s mizivým náskokem na třetího Kopeckého. Zatímco loni žehrali Filip s Radkem na svoje pomalejší ranní „rozpinkávání“, které je leckdy stálo cenné sekundy, na Valašce neponechali nic náhodě a během úvodní části druhé etapy vyhráli dvě ze tří rychlostních zkoušek. Na závěrečný program, zahrnující dva průjezdy diváckou speciálkou v areálu Dolních Vítkovic, tak přijížděli s pojištěnou druhou pozicí a se ztrátou 11,7 sekundy na vedoucího pilota. „Neděle už byla z pohledu volby pneumatik jednoznačnější. Od rána pršelo a výhra na ranní Bystřičce nás dobře rozehřála do zbytku dne. Celý tým, naše auto i pneumatiky Pirelli fungovaly skvěle a jízdu jsme si opravdu užívali,“ liboval si 31letý pilot.
V tu chvíli ještě netušil, jaké drama přinese samotný závěr. Stačila jedna chybička vedoucí posádky a odstup mezi prvními dvěma se před závěrečným úsekem snížil na kontaktních 3,1 sekundy. Rozhodovat tedy měl druhý průjezd „klikaticí“ kolem industriálního komplexu, kde bylo jasné, že se nedá mnoho získat, zato však hodně ztratit. Ke změně pořadí nakonec nedošlo a Filip Mareš s Radovanem Buchou přijeli do cíle jako absolutně druzí, se ztrátou 3,8 sekundy. „Když jsme po chybě Václava Pecha na předposlední RZ zacítili nečekanou příležitost na výhru, řekli jsme si, že na poslední RZ nevypustíme ani metr. Musím ale sportovně uznat, že na výhru by nám to nestačilo, ani kdybychom se na poslední RZ na pár zatáček nezdrželi za pomalejším vozem,“ přiznal Filip, kterého podél tratě hnala kupředu velmi početná sestava jeho příznivců. „Doufám, že naše jízda v chladném počasí bavila i fanoušky u tratí a děkujeme jim za jejich podporu. Naše poděkování za těsné souboje na trati patří i posádkám Václav Pech – Petr Uhel a Jan Kopecký – Jan Hloušek.“
Dodejme, že Filip s Radkem vyhráli i absolutní klasifikaci nedělní etapy a budeme-li brát v potaz pouze vozy patřící do Divize I (mezi kterými se má rozhodnout o absolutním mistrovi republiky), byli nejrychlejší po oba dny. Jednalo by se o ideální vykročení za mistrovským titulem, jenže… „Prioritou pro nás nadále zůstává mistrovství Evropy. Kromě již oznámené Barumky bychom eventuálně mohli přemýšlet ještě nad blížící se Rallye Šumava, ale náš start by museli hodně podpořit sponzoři a také bychom museli spojit síly s jiným týmem, protože jeden náš vůz bude tou dobou na cestě na Kanárské ostrovy a druhý bude již nachystaný na Polsko, které se jede o dva týdny později,“ zakončil naše povídání Filip.
PR, filipmares
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?