O prvním říjnovém víkendu proběhl v Pačejově poslední letošní podnik šestého pokračování Peugeot Rally Cupu. Celkové cupové vítězství Jaromíra Tarabuse a Daniela Trunkáta bylo jasné už před poslední soutěží, ale o druhém místě ještě nebylo rozhodnuto. Polská posádka Filip Pindel – Krzysztof Pietruszka na startu Rally Pačejov chyběla, takže v případě vítězství by se před ni probojovala dvojice Miroslav Číž – Vladimír Libenský.
A Miroslav Číž začal opravdu skvěle. Vyhrával jednu erzetu za druhou, v cupu suverénně vedl, stejně jako ve třídě RC4 II a ve dvoukolkách, pokud nepočítáme Honzu Dohnala. Nešťastná chyba v desátém testu však spanilou jízdu mladoboleslavského jezdce ukončila. Posádka se sice snažila pokračovat, ale motor jejich vozu se začal přehřívat, a to znamenalo odstoupení pouhé dvě erzety před cílem. „V Pačejově jsem startoval teprve podruhé, ale i přesto nám úvod soutěže skvěle vyšel. Dostal jsem se rychle do tempa a zajížděl dobré časy. V sobotu jsme před sebe nikoho nepustili. Chyba v desáté erzetě mě pochopitelně strašně mrzí. Byl jsem rychlejší v nájezdu do pravé zatáčky a spadli jsme do příkopu. Auto sice vyjelo, ale po pár metrech se začal přehřívat motor. Důvodem byl spadlý řemen z vodní pumpy. Nebýt toho, dojeli jsme do cíle, ale na to se pochopitelně nehraje. Moc se omlouvám celému týmu, partnerům a hlavně tátovi,“ řekl zklamaný Miroslav Číž.
Po odstoupení Miroslava Číže se do vedení dostal Lukáš Krupička s Milanem Kličkou a Peugeotem 208 Rally4. Lukáš Krupička startoval s novou generací „dvěstěosmičky“ teprve podruhé a z vítězství byl hodně překvapený. „Jasně, že jsem to nečekal. Do Pačejova jsem neodjížděl s ambicí na první místo. S turbem se stále učím, ještě mám občas návyky z atmosféry. Zbytečně podřazuji, přestože turbo tahá už od nízkých otáček. Navíc v našem cupu bývá na špici opravdu velký boj. Vyšlo nám to se štěstím. Míry je mi pochopitelně líto, protože by si první místo zasloužil. Nám se tentokrát dařilo, rallye jsme si užili a problémy se nám až podezřele vyhýbaly,“ komentoval závod Lukáš Krupička.
Na druhém místě dokončil náročnou soutěž Martin Jánský s Jiřím Kubíkem. „Už na úvodních Čečelovicích jsme projížděli kolem posádky, která skončila v lese, a málem jsme tam vyletěli i my. Další krizi jsme měli o pár set metrů dál. To mi na odvaze pochopitelně nepřidalo, takže jsem jel vyloženě v úsporném tempu. Pak ještě začalo pršet a chvilku mi trvalo, než jsem se přizpůsobil mokrým erzetám. Nicméně i přesto jsme se drželi Lukáše Krupičky. Po zrušení jednoho testu nám bohužel byl přidělen čas, který znamenal citelnou ztrátu. Za druhé místo v cupu jsem pochopitelně rád a těším se na další sezónu,“ prozradil Martin Jánský.
„Jsme rádi, že společnost GEFCO mohla být partnerem dalšího vydařeného ročníku Peugeot Rally Cupu. Gratulujeme všem posádkám k dosaženým úspěchům a těšíme se na spolupráci v dalších letech,“ prohlásil Jaroslav Javorský, zástupce generálního partnera, společnosti GEFCO ČR.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?