Na letošní ročník Barum Czech Rally Zlín se bude ještě dlouho vzpomínat. Náročné povětrnostní podmínky, abnormální počet havárií a dechberoucí souboj o stupně vítězů – to jsou některé z událostí, které po celé tři dny zvedaly ze židle tisícovky návštěvníků. Napínavou koncovku zvládli skvěle Filip Mareš s Radovanem Buchou, kteří prokázali pevné nervy a v souboji plejády kvalitních posádek vybojovali cenné druhé místo v absolutním pořadí.
Špičkoví účastníci mistrovství Evropy a českého seriálu se na společné trati setkají jen jednou do roka, a to právě ve Zlíně. Napětí před startem by se tedy dalo krájet. Reprezentanti stáje Entry Engineering-ATT Investments však do soutěže vstoupili soustředěně a po třetím místě v kvalifikační „erzetě“ mohli být spokojení i se čtvrtým časem na diváky obsypané městské rychlostní zkoušce v ulicích Zlína. Ve vysokém tempu pokračovali také v sobotní a nedělní etapě, které svým charakterem připomínaly místy spíše blátivou britskou rally a vytrestaly celou řadu předních posádek. Tři výlety mimo trať se bohužel nevyhnuly ani Filipovi s Radkem. Posádka i vůz však dokázaly všechny krizové momenty ustát a závod zdárně dokončit. „Letošní barumka byla jedním z nejtěžších závodů mojí kariéry. Počasí si s námi pohrávalo od první do poslední RZ a volba pneumatik byla zásadním faktorem víkendu. Tolik chyb jsem za jeden závod snad nikdy neudělal a je pro nás malé vítězství, že se nám podařilo prokousat až ke skvělé druhé příčce v cíli. Může mě jen mrzet více než 30 vteřin, které nás moje sobotní chyby stály. Na druhou stranu mám radost z toho, že jsme to nevzdali, podržel mě celý tým a dokázali jsme se rychle vrátit do bojů o pódium,“ pochvaloval si pilot Škody Fabie Rally2 Evo.
Ještě před startem nedělní etapy by si na stříbrné umístění středočeské posádky určitě netipl každý. Filip s Radkem však ke stupňům vítězů rezolutně vykročili vítězstvím v prvním průjezdu Majáku a druhým časem na legendární Pindule. Když odjížděli na poslední rychlostní zkoušku, celou čtveřici zájemců o stříbro dělilo jen 6,2 sekundy. „Před poslední RZ jsem věřil, že se nám druhé místo podaří udržet. Déšť sice sílil s každou minutou, ale erzetu jsme nakonec odjeli bez chyby a naštěstí to vyšlo. Podmínky byly ale do posledních metrů šílené, celou RZ nám už dost pršelo a do toho svítilo ostré slunce,“ popsal infarktový závěr Filip, jehož náskok na bronzového Simona Wagnera v cíli činil pouhých 1,8 sekundy.
Aby byla radost v týmu ještě větší, druhým místem z Barum Czech Rally Zlín si Filip Mareš s Radovanem Buchou definitivně pojistili titul vicemistrů ČR v rally pro letošní rok, přestože do konce sezony zbývají ještě dvě soutěže. „Děkujeme, že jste nás vy, naši fanoušci, hnali po celý závod dopředu. Pro celý LAURETA AUTO Škoda Team, který jsme na domácích tratích reprezentovali, i všechny partnery našeho týmu, je to skvělý výsledek. Zároveň bychom tímto rádi pogratulovali Honzovi Kopeckému s Honzou Hlouškem k obhajobě mistrovského titulu,“ dodal Filip, který dělá vše proto, aby se v říjnu postavil na start závěrečného klání letošního evropského seriálu ve Španělsku. O dalším programu týmu vás budeme průběžně informovat.
PR, LAURETA AUTO Škoda Team
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?