RENTOR Rallysprint Kopná 2022 byl úvodním podnikem seriálu Autoklub Rallysprint série v rally historických automobilů. V okolí Slušovic a Podkopné Lhoty byla podle očekávání nejrychlejší posádka ve složení Jaroslav Vančík, Jan Tománek (soutěžící ACA Škoda Vančík Motorsport) na voze BMW M3. O její převaze svědčí náskok téměř dvou minut v cíli. Druzí skončili Francouzi Stéphane Scellier, Laurent Philippin (BMW 325i), třetí dojeli Stanislav Budil, Petr Vejvoda s vozem BMW 2002 TI, kteří potvrdili nadvládu vozů německého výrobce na medailových příčkách.
Pořadatelům z Rallysprint Klub v AČR Podkopná Lhota se přihlásilo do šampionátu historiků 11 posádek, přičemž omluvenku poslala pouze dvojice Petr Drbal, Michal Zdráhal na voze VAZ 21074. Vančík nenechal od úvodních kilometrů nikoho na pochybách, kdo vyhraje na Kopné mezi historiky. Zajel nejrychlejší čas na všech sedmi rychlostních zkouškách a v cíli měl výraznou převahu skoro dvou minut. „Na Kopné jsme se svezli přímo parádně, špičkové svezení s autem a Honzou Tománkem. Auto zajíždí neskutečné časy a hodně se těším na další start. Snad brzy přijde, neboť musím skloubit povinnosti týmového šéfa. Už v úterý odjíždíme s Dominikem Stříteským na testy před Šumavou,“ pověděl Jaroslav Vančík.
BMW M3 E30 se odělo v Lukově do barev, které diváci viděli před více než třiceti lety při barumce, kdy vůz proháněl po valašských kotárech v letech 1990 a 1991 Nizozemec John Bosch, navigovaný britským spolujezdcem Kevinem Gormleyem. „Tohle auto stavěl holandský kartingový pilot Mats van den Brand na konci loňského roku. Podobných aut je postavených už 32, jedná se o nej specifikaci, v jaké „emtrojka“ může být. Tohle byl ojedinělý start, hlavní program mě nadále čeká s Dominikem v českém šampionátu,“ řekl osmačtyřicetiletý šéf závodní stáje Vančík Motorsport.
Až do poloviny soutěže sváděli souboj o druhé místo Francouz Scellier a Budil. I přes desetivteřinou penalizaci se radoval v cíli jezdec galského kohouta, který již před třemi lety slavil ve Slušovicích vítězství. Tehdy startoval na voze Opel Kadett GSi 16V. „Letos jsme dojeli na krásném druhém místě, což je nádherný výsledek. Kopná patří mezi nesmírně obtížné soutěže. Letos se ještě dvakrát ukážeme v České republice, pojedeme Český Krumlov, v létě barumku a poté závody ve Francii,“ uvedl lámavou češtinou francouzský jezdec, který žije v Mělníku. Bronzovou příčku obsadil se ztrátou 19,1 vteřiny Budil. „Krásné a obtížné rychlostní zkoušky. Sice jsme asi obuli na začátku soutěže měkčí směs, než jsme chtěli, ale bavíme se. Z domácích šampionátů historiků pojedeme kompletní rallysprintový program,“ řekl Budil.
Z předních jezdců odstoupil hned po úvodní erzetě Martin Klepáč (Peugeot 309 GTi) kvůli poruše motoru, při druhém průjezdu Kameňákem poslal modrého „bavoráka“ do lesa Aleš Jirátko sen. a technická závada zastavila na stejném úseku Romana Burgeta (Škoda 120 S Rallye). Ohlasy jezdců jste mohli sledovat v živém vysílání prostřednictvím facebookového profilu Rallysprintu Kopná a můžete je zhlédnout i zpětně včetně rozhovorů s Jaroslavem Vančíkem nebo legendou českého rallysportu Karlem Jirátkem, který se objevil na startu s nablýskaným vozem Opel Ascona A.
Další zpravodajský servis v rámci 27. Rentor Rallysprint Kopná 2022 přineseme v následujících tiskových zprávách. Uveřejněné budou na oficiální webové stránce www.rallysprintkopna.cz a na sociálních sítích facebook i instagram.
27. RENTOR Rallysprint Kopná 2022 - Autoklub Rallysprint série v rally historických automobilů:
1. Vančík, Tománek (BMW M3) 43:08,7 min
2. Scellier, Philippin (FRA, BMW 325i) + 1:57,7 min
3. Budil, Vejvoda (BMW 2002 TI) + 2:16,6 min
4. Steuer, Silber (Škoda 130 LR) + 5:01,0 min
5. Palacký, Vránský (Škoda Favorit 136 L) + 7:49,9 min
6. K. Jirátko, Hampl (Opel Ascona A) + 8:27,3 min
7. Slezák, Kučerová (Nissan Sunny GTi) + 8:49,7 min
Vyhrané RZ: 7 - Vančík
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.