Francouzský autoklub zveřejnil startovní listinu na letošní ročník šampionátu WEC a spolu s ním i seznam šedesáti schválených přihlášek na 85. ročník 24h Le Mans. Velká sláva propukla ve slovenském týmu ARC Bratislava, který v čele s Mirou Konopkou získal místo na startovním roštu.
Miro Konopka měl jednoduchý plán. Zúčastnit se asijské série Le Mans v kategorii LMP3 a za své úspěchy si vysloužit pozvánku do Le Mans. To se mu k radosti nejen jeho příznivců povedlo a Konopka se po sedmi letech vrátí do svatostánku vytrvalostních závodů.
Na dnešní tiskové konferenci byl zveřejněn seznam šedesáti startujících v Le Mans. Nejchudší zastoupení budou mít dle očekávání tovární prototypy LMP1. Toyota poprvé ve své novodobé historii nasadí tři prototypy, zatímco Porsche zůstává v rámci úspor u dvou vozů. Jediným soukromým týmem bude ByKolles Racing, kterému se ovšem podařilo zlákat polského závodníka Roberta Kubicu.
Rovných pětadvacet prototypů LMP2 slibuje atraktivní podívanou. Opravdu početné startovní pole se hravě může stát středobodem celého závodu a to i pro slovenské a české příznivce, kteří mohou držet palce týmu ARC Bratislava. Ten do červnového závodu nastoupí s prototypem ORECA 07 se startovním číslem 49. ORECA bude mít hodně práce s přípravami nové generace svého prototypu. S její technikou pojede více než polovina startovního pole – po dráze La Sarthe se bude prohánět třináct prototypů této značky. I konstruktérská společnost Onroak slaví se svým Ligierem JSP217 úspěch, těch bude šest. Na techniku od Dallary budou spoléhat týmy SMP Racing, Villorba Corse a Racing Team Nederland, jenž založil veterán Jan Lammers a ke startu v Le Mans zlákal i Rubense Barrichella. Věrný americké technice (Riley MK30) bude tým z USA – Keating Motorsport. V listině se pak vyjímá tým Signatech Alpine, jenž má sice jméno prototypu Alpine A470, ale ve skutečnosti se bude jednat o další dva prototypy ORECA 07. Všech 25 vozů pak bude pohánět motor Gibson.
Kategorie GTE-Pro bude v zastoupení třinácti vozů. Do Francie již tradičně přijede tým Corvette, který přiletí s americkou odnoží týmu Ford Chip Ganassi. Chybět nebude samozřejmě ani „britský“ Ganassi, takže jako loni uvidí diváci čtyři vozy Ford GT. Premiéru v Le Mans bude mít nové Porsche 911. K dalším stálicím čtyřiadvacetihodinovky patří vozy Aston Martin a Ferrari.
Šestnáct vozů loňské a starší specifikace uvidíme v kategorii GTE-Am. S oranžovými startovními čísly pojedou vozy jako Chevrolet Corvette, Aston Martin, Ferrari a Porsche.
Startovní listině 85. ročníku 24h Le Mans ZDE
Naopak startovní listina pro celý šampionát poněkud zchudla. V tuto chvíli na seznamu figuruje 28 vozů. Po pěti strojích budou mít kategorie LMP1 a GTE-Am. Po dvou vozech budou v GTE-Pro zastoupeny značky Ferrari, Aston Martin, Ford a Porsche. Nejpočetnější zastoupení má již tradičně kategorie LMP2, kde bude startovat deset prototypů, nutno podotknout, že se bude jednat pouze o stroje ORECA 07 a Ligier, Riley a Dallara na seznamu nefigurují.
Startovní listina FIA WEC ZDE
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?