V neděli 20. listopadu, po posledním závodě letošní sezóny, se v Bahrajnu uskutečnil tradiční test nováčků. V jeho rámci se představil i známý polský závodník Robert Kubica, který se posadil do prototypu LMP1 týmu ByKolles Racing.
Robert Kubica utrpěl v roce 2011 tříštivou zlomeninu ruky, která ukončila jeho slibnou kariéru ve F1. Na svět rychlých kol však tento polský závodník nezanevřel a v současné době jsme jej mohli vidět nejen za volantem vozu WRC, ale například i v okruhovém seriálu Renault Sport Trophy. Pro sezónu 2017 měl Kubica rozjednáno angažmá v rallyovém týmu Volkswagenu, který byl ale pod tlakem Dieselgate rozpuštěn. Záložním řešením sezóny 2017 byla pro Kubicu účast v DTM u Mercedesu, ale i tyto plány vzaly za své, když pořadatel tohoto okruhového seriálu přistoupil k silné redukci startovního pole. Kubicovi tedy nezbylo, než se rozhlížet dále a snažit se uplatnit v některé další oblasti motorsportu. Proto rád přijal nabídku týmu ByKolles vyzkoušet si v rámci posezónního testu v Bahrajnu jízdu s prototypem nejrychlejší kategorie LMP1. Hlavní otázkou před touto zkouškou nebyla rychlost, ta je v podání Roberta Kubici vždy na vysoké úrovni, ale velice důležité bylo vyzkoušet si, zda jej nebude při jízdě limitovat právě jeho zranění.
31 letý Robert Kubica se do prototypu CLM P1/01 posadil v odpolední části a v rámci testu dosáhl času 1:47,222 min, který byl, jej tak mimochodem, srovnatelný s výkony kmenových jezdců týmu. „Jsem si celkem jistý, že bych zvládl dlouhé jízdy, které absolvují piloti ve vytrvalostních závodech, to byla velmi důležitá součást mého dnešního testu,“ řekl Robert Kubica. „Myslím, že ty stinty zvládnu a dokonce více, než jen jeden. V poslední době jsem na sobě hodně pracoval a mám dobrou fyzičku. Pokud se v autě cítím pohodlně a nic mne neomezuje, tak je to dobré.“
Ohledně svého angažmá ve WEC uvedl: „Kategorie LMP je něco jako F1 se zakrytými koly. Samozřejmě tovární speciály jsou ještě mnohem rychlejší, to je úplně jiný level, ale celý šampionát je velmi těžký. Ano, jízdy s vytrvalostními prototypy se mi líbí, rád bych to zde zkusil, pokud přijde nějaká nabídka.“
Pokud jde o vlastní vůz, Kubica uvedl, že by pro sebe potřeboval kokpit mírně upravit. „Mé testování bylo domluveno poměrně pozdě, vlastně jsme se napevno dohodli až ve čtvrtek, takže na přípravu nebyl žádný čas. Hlavním cílem bylo vyzkoušet si, jak se budu ve voze cítit a zda mne nebude při jízdě limitovat mé zranění. S mým omezením se nemohu posadit do jakéhokoli auta a hned ho řídit, ale tady jsme neměli žádný čas na jakékoli úpravy a změny. Díky tomu to pro mne nebylo úplně stoprocentní, ale opravdu šlo jen o to, abychom zkusili, jaký mám pocit z LMP. Fyzicky jsem to zvládnul v pohodě, hlavní problém je v prostoru a uspořádání kabiny, zde budou potřeba určité úpravy, ale není to nic zásadního, co by se nedalo jednoduše zvládnout.“
Pro polského závodníka byl limitující hlavně vstupní otvor a s ním spojené nasedání a vystupování z kokpitu. „Ve WEC se při závodech jezdci ve voze střídají a to je pro mne nyní asi hlavní limit. Střídání posádky je nutné zvládnout v co nejkratším čase, protože jakákoliv časová ztráta se projeví v konečném výsledku. Pro mne je právě tato oblast asi největším problémem, ale není to nic, co by mi zásadně bránilo v mém angažmá zde. Vše se dá upravit a nacvičit. Co se týká vlastních jízd, tam je to absolutně v pořádku,“ uzavřel Robert Kubica své testování v Bahrajnu.
Celkové výsledky ze závěrečného testování naleznete ZDE.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.