Poslední kvalifikační bod sezóny 2016 získalo loučící se Audi. Aston Martin bude útočit na titul v LMGTE z pole position.
Dosavadní nejrychlejší kolo zajel v Bahrajnu Timo Bernhard v loňské kvalifikaci, časomíra se tehdy zastavila na hodnotě 1:39,670 min. Bernhard byl do té doby jediný, kdo pokořil hranici 1:40 min. Letošní volné jízdy ukázaly, jaký pokrok udělala technika za jediný rok. Hranice 1:40 min. padla už ve druhém volném tréninku a pokořilo ji znovu Porsche. Prokázaly prototypy Porsche svou rychlost i v letošní kvalifikaci?
Odpověď zní ano i ne. Oba vozy Porsche 919 Hybrid sice pokořily hranici 1:40 min., ale nebyly sami. A aby toho nebylo málo, tak loňský nejrychlejší čas překonalo hned 6 jezdců a navíc padla i hranice 1:39 min. Jaké jsou tedy výsledky? Kvalifikace v Bahrajnu byla velmi rychlá a hned několik jezdců se průběžně přetahovalo o nejlepší časy. Posuďte sami:
- Timo Bernhard (Porsche #1): 1:39,339 min.
- Neel Jani (Porsche #2): 1:39,452 min.
- André Lotterer (Audi #7): 1:39,496 min.
- Oliver Jarvis (Audi #8): 1:39,587 min.
- Brendon Hartley (Porsche #1): 1:39,604 min.
Až na konci časového limitu vyhrazeného pro kvalifikační jízdy kategorií LMP se na trať vydal Lucas Di Grassi a po průjezdu cílem ukázala časomíra hodnotu 1:38,828 min.!!! Pod hranici 1:40 min. se s časem 1:39,900 min. podíval také Marcel Fässler. Bohužel Toyoty hrály v Bahrajnské kvalifikaci až třetí housle, když ani jeden jezdec japonské značky nedokázal zdolat zde několikrát zmiňovanou hranici 1:40 min. Jaké je tedy konečné pořadí:
1. Audi #8 - 1:39,207 min.
2. Porsche #1 - 1:39,471 min.
3: Porsche #2 - 1:39,669 min.
4. Audi #7 - 1:39,698 min.
5. Toyota #6 - 1:40,222 min.
6. Toyota #5 - 1:40,776 min.
Dlužno podotknout, že Toyoty byly v Bahrajnské kvalifikaci vidět a za svými soupeři zase o tolik nezaostávali. Ale jezdci v japonských prototypech měli smůlu v tom, že vždy, když dosáhli na dobrý čas, ten jim byl ředitelstvím závodů anulován, protože při jízdě překročili limity trati.
V kategorii LMP1 Soukromých týmů se podle očekávání z pole position raduje posádka Rebellion Racing #13, která dosáhla na průměrný čas 1:45,091 min. Měli však snadnou práci, protože konkurenční vůz týmu ByKolles kvůli technickým potížím do kvalifikace nenastoupil.
V pomalejších prototypech nezklamal René Rast, který dokázal svým výkonem stlačit průměrný čas vozu G-Drive Racing #26 na hodnotu 1:49,672 min., což znamená pro tento ruský tým šestou pole position v letošní sezóně. Druhá je posádka letošních „modrých“ mistrů světa, která zaostala o pouhých 0.018 sec. Ze třetího místa odstartuje do závodu prototyp Manor #44 (1:50,034 min.)
Kvalifikace vozů LMGTE se stala doslova kořistí stáje Aston Martin Racing. Posádka Darren Turner, Jonathan Adam (#97) se dokonce postarala o zápis do Guinessovy knihy rekordů, protože oba dva jezdci, kteří se dělí o jeden vůz, dosáhli identického času 1:56,953 min. Jejich stájoví kolegové Nicki Thiim, Marco Sorensen (#95) obsadili s časem o 0,128 sec. horším druhou příčku a ze třetího místa odstartuje duo Gianmaria Bruni, James Calado ve Ferrari #51 (1:57,380 min.).
Také amatérská gétéčka opanoval vůz Aston Martin, dvojice Paul Dalla Lana, Pedro Lamy se postarala o čas 1:59,879 min. Byl to jediný časový průměr v amatérské kategorii, který se dostal pod hranici 2 minuty.
Kompletní výsledky kvalifikace naleznete ZDE.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.