Texaské výzvy: Na WEC čeká jedna komplikace a v Texasu je bohužel všechno tak nějak větší

Veterán Mark Webber (v přilbě) a mladý dravec Brendon Hartley se v jedné posádce výborně doplňují
Veterán Mark Webber (v přilbě) a mladý dravec Brendon Hartley se v jedné posádce výborně doplňují, foto: Porsche
iM1 15. září 2016 10:00
Sdílej:

Na okruhu Circuit of the Americas, který leží necelých 20 km jižně od texaského Austinu, nebudou jednotlivé týmy bojovat jen mezi sebou. Všech 31 posádek bude mít ještě jednoho společného soupeře - počasí.

Konec texaského léta je proslulý nejen velkými vedry, ale zároveň vysokou vlhkostí. Ta sice může pozitivně ovlivnit výkon spalovacího motoru, ale může negativně ovlivnit výkon jednotlivých členů týmů. Hlavně jezdci budou v tomto ohledu čelit velké výzvě, protože budou po dobu svého stintu pevně připoutáni v sedačkách ve svých uzavřených kokpitech.

Kombinace vysoké teploty a vlhkosti prostředí je třaskavá i ve smyslu nenadálých intenzivních bouří. Mnozí jezdci i ostatní členové týmů mají v živé paměti rok 2014, kdy jedna taková průtrž mračen přerušila probíhající závod. Do konce tehdy zbývalo 90 minut, když se na okruhu objevily červené vlajky a závod byl na 55 minut přerušený, protože na několika místech okruhu v tu dobu doslova stála voda.

Místní říkají, že v Texasu je všechno tak nějak větší a v přeneseném slova smyslu to platí i o zdejším počasí. O závodním víkendu jsou očekávány teploty přes 30°C a vlhkost přes 75%.

Brendon Hartley z týmu Porsche to komentuje slovy: „Teplota a vlhkost jsou zde v Austinu vždy vysoké, ale nepřijeli jsme sem na nedělní výlet - i když v neděli také někdy závodíme. Může to být fyzicky celkem náročné, ale je to pro všechny stejné a musíme to přijmout.“

Společně s Markem Webberem a Timo Bernhardem zde Brendon Hartley v loňském roce slavil vítězství a proto je tento mladý světlovlasý Novozélanďan v Austinu považován za jednoho z favoritů.

„Trať je v pohodě, je ve stylu moderní F1 a to mám rád,“ komentuje Hartley zdejší okruh. „První sektor je velmi rychlý, ale zároveň technický. Jsou zde také dlouhé rovinky, což našim LMP1 vyhovuje, protože se zde můžeme rozjet až ke 300 km/h. Vloni se nám zde dařilo, společně s Timem a Markem jsme zde dosáhli dominantního vítězství.“

Dodejme ještě dalších pár zajímavostí ke zdejšímu závodu:

- Závod startuje poměrně pozdě, konkrétně až v 17:00 hodin místního času. Víte, že slunce v Austinu zapadá v sobotu 17. září přibližně v 19:32 hodin a že tedy více, než polovina závodu se pojede v nočním režimu?

- Víte, že časový posun proti SELČ je 7 hodin a že pro nás Středoevropany to znamená start závodu přesně o sobotní půlnoci?

- Zdejší okruh je dlouhý 5513m, převýšení činí 41m, na trati je celkem 20 zatáček a jako jediný v kalendáři mistrovství se projíždí proti směru hodinových ručiček. Víte, že zdejší trať je „nejmladší“ v kalendáři, když byla pro závody otevřena teprve v roce 2012?

- Loňskou kvalifikaci vyhrála dvojice Jani/Lieb, která dosáhla průměrného času 1:46,211. Víte, že vůbec nejrychlejším jezdcem WEC zde vloni byl Neel Jani s časem 1:46,018?

- Víte, že vozy Porsche 919 Hybrid při plném závodním tempu zajíždí pro palivo nejpozději po 31 kolech?

- Sada pneumatik vydrží zde v Austinu necelých 65 kol v plném tempu. V praxi to znamená výměnu pneumatik při každé druhé zastávce pro doplnění paliva. Víte, že výměna jezdců je v Austinu rozvržena podobně, tedy při každém druhém tankování se mění pneumatiky a zároveň jezdci?

- Pro každý vůz jsou připraveny 3 směsi hladkých pneumatik (slicks) pro suchou trať a dále jeden typ přechodových pneumatik a jeden typ pneumatik na mokrou trať. Víte, že v kvalifikaci a závodě smí každý vůz spotřebovat maximálně 6 sad „suchých“ tedy hladkých pneumatik?

- Předpisy WEC omezují v kategorii LMP1 množství energie spotřebované hybridním pohonným ústrojím na ujetí 1 kola. Toto množství určuje konkrétní technické předpisy, podle kterých jsou závodní prototypy konstruovány. Mimo jiné se jedná o zdvihový objem spalovacího motoru, použité palivo a další omezení. Vozy Porsche a Toyota jsou homologovány ve stejné kategorii a pro závod v Austinu mají na objetí jednoho okruhu stanovenu hranici 5,01 MJ elektrické energie a zároveň mohou spotřebovat maximálně 1,93 l benzínu. Víte, že palivo, které vůz spotřebuje v plném závodním režimu v průběhu jednoho plánovaného tankovacího intervalu, váží přibližně 44 kg?

Témata:
Stalo se
Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

PODROBNĚ: Nový Mercedes-Benz CLA EV s dojezdem až 800 kilometrů

Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.

Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

Představen nejchytřejší Mercedes-Benz CLA v historii. AI mu dala hlas i úsměv

Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.

Trh s elektromobily
Zlaté logo na Xiaomi SU7 Ultra láká zloděje! Emblémy mizí hned po uvedení na trh

Xiaomi SU7 Ultra dostalo zlaté logo. Emblémy záhadně mizí

Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.

Testy aut
Toyota GR Yaris

Toyota GR Yaris facelift – kapesní raketa se závodní DNA znovu a lépe

Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?