Po dvou bodovaných výsledcích, třetím místě v Barceloně a osmém v Monze, se posádce Jan Charouz, Stefan Mücke v belgickém Spa Francorchamps už tolik nedařilo. V závodě Le Mans Series skončili v královské kategorii LMP1 desátí a absolutně dojeli devětadvacátí.
Jejich nový prototyp LMP1 s motorem Aston Martin totiž trápilo několik technických problémů v elektrické výbavě vozu.
Po startu z páté pozice se vůz na stejné příčce držel i v závodě. Před ním byly jen výkonnější turbodiesely, přičemž s jedním z vozů Audi udržoval Stefan Mücke velmi blízký kontakt. Nicméně po necelé hodině se vůz týmu Charouz Racing System ocitl v garáži, kde mechanici museli řešit porouchaný alternátor. Následná ztráta byla tak velká, že posádka už neměla šanci proniknout k bodované osmičce.
Stefan Mücke Byl to pro nás velmi nešťastný závod. Bohužel. Auto bylo totiž zase velice rychlé, měli jsme šanci bojovat s druhým vozem Audi a být nejrychlejší z benzinových automobilů, jenže dnes jsme neměli svůj den. Technika byla proti nám a já jen doufám, že v příštích závodech, nejblíže v červnových 24 hodinách Le Mans, bude vše v pořádku.
Jan Charouz Po takových závodech se moc dobře nemluví. Je to velká škoda, protože náš vůz byl opět velmi rychlý. Ale je třeba zmínit, že jsme stále na začátku našeho programu, vůz jel teprve třetí závod. Za sebe jsem rád, že jsem zajel nejrychlejší kolo naší posádky, jsme se Stefanem stále více vyrovnaní, což je pro další závody velmi důležité.
Antonín Charouz, šéf stáje Smutná neděle. Jinak nemůžeme dnešek označit. Bohužel nás potkaly technické potíže, s alternátorem i dalšími věcmi, takže jsme neměli šanci bojovat o stupně vítězů, jak jsme si přáli. Pozitivní je stále větší vyrovnanost našich závodníků, která se ve Spa Francorchamps opět posílila.
George Howard-Chappell, technický šéf Aston Martin Racing Po poruše alternátoru během prvního stintu se pro nás stal zbytek závodu testovací jízdou. Stáj i jezdci pracovali úžasně, velmi tvrdě a náš vůz předvedl vysokou rychlost, která Janovi umožnila zajet nejrychlejší kolo mezi vozy se zážehovými motory.
Výsledky ze Spa, 1000 km 1. LMP1 Team Peugeot Total GENE Marc/MINASSIAN Nicolas/VILLENEUVE Jacques (Peugeot 908 Hdi-FAP) 143 kol za 5:17:48.566 2. LMP1 Audi Sport Team Joest PREMAT Alexandre/ROCKENFELLER Mike (Audi R10 TDI) -30.387 3. LMP1 Team Oreca Matmut PANIS Olivier/LAPIERRE Nicolas (Courage-Oreca Judd) -3 kola 4. LMP1 Audi Sport Team Joest CAPELLO Rinaldo/McNISH Allan (Audi R10 TDI) -4 kola 5. LMP1 Pescarolo Sport COLLARD Emmanuel/BOULLION Jean-Christophe (Pescarolo Judd) -4 kola 6. LMP2 Van Merksteijn Motorsport VAN MERKSTEIJN Peter/VERSTAPPEN Jos (Porsche RS Spyder) -5 kol 7. LMP2 Horag Racing LIENHARD Fredy/THEYS Didier/LAMMERS Jan Porsche RS Spyder -5 kol 8. LMP2 Team Essex ELGAARD Casper/NIELSEN John (Porsche RS Spyder) -8 kol 29. LMP1 Charouz Racing System MUCKE Stefan/CHAROUZ Jan (Lola Aston Martin) -36 kol, 10. v LMP1
LMP1 průběžně, jezdci 1. GENE Marc, MINASSIAN Nicolas (Špa., Fr) 24 2. PREMAT Alexandre, ROCKENFELLER Mike (Fr., Něm) 24 3. CAPELLO Rinaldo, McNISH Allan (It., Brit.) 12 4. LAMY Pedro, SARRAZIN Stephane (Port., Fr.) 11 5. Villeneuve 10 6. PRIMAT Harold, TINSEAU Christophe (Švýc., Fr.) 9 7. BOULLION Jean-Christophe, COLLARD Emmanuel (Fr.) 9 8. KERR Robbie, HALL Stuart (Brit.) 8 9. CHAROUZ Jan, MÜCKE Stefan (Čr., Něm.) 7
Stáje 1. Team Peugeot Total No. 7 – 24 bodů 2. Audi Sport Team Joest No. 2 – 24 3. Audi Sport Team Joest No. 1 - 12 4. Team Peugeot Total No. 8 - 11 5. Pescarolo Sport No. 17 - 9 6. Pescarolo Sport No. 16 - 9 7. Creation AIM No. 15 - 8 8. Charouz Racing System No. 10 - 7
Le Mans Series 2008 1000 km Barcelony, 4. až 6. dubna 1000 km Monzy, 25. až 27. dubna 1000 km Spa, 9. až 11. května 1000 km Nürburgingu, 15. až 17. srpna 1000 km Silverstone, 12. až 14. září
Tisková zpráva: bpa.czSpolečnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?