Ladičské studio NF Design z Ázerbájdžánu si vzalo do parády Gaz-21 Volha, známou pod přezdívkou Carevna a Jaguar XJ12. Pět let tvrdé práce přineslo svůj výsledek a vy se na něj teď můžete podívat.
O různých stavbách Careven s motory a podvozky Mercedes Benz nebo BMW jste mohli slyšet již vícekrát. Ale zde se jedná o kombinaci aristokratického britského Jaguaru a limuzíny pro sovětské papaláše. Na první pohled je Gaz-21 Volha jasně rozpoznatelná. Na ten druhý si uvědomíte, že je zde všechno jinak. Vůz je proporčně zcela odlišný, je nižší a delší. Celkové vnější rozměry jsou nyní 5070 mm na délku, 1800 mm na šířku a 1440 mm na délku.
Z předního pohledu nejvíce zaujme maska chladiče a nárazník z leštěné nerezové oceli. Z bočního leštěné prahy a obří kola. Vzadu zas leštěný nárazník a dvě koncovky výfuku. Kombinace nerezové oceli a černého metalického laku vypadá parádně. Velkou specialitou zadní části je přístup k hrdlům palivových nádrží. Přepínačem na středové konzoli se sklopí zadní světla o 45-50° a umožní tankování.
V interiéru se pánům z Ázerbájdžánu podařilo skloubit britský a sovětských styl. Červenou kůží obšitému interiéru, vévodí přístrojová deska převzata z Jaguaru, kdežto volant a přepínače v barvě slonoviny odkazují na sovětskou legendu. Dobře je zamaskovaný displej infotainmentu. Na první pohled vypadá jako dobové ochromované rádio.
Největší změny se odehrály pod dlouhou černou kapotou. Původně "21" používala řadový čtyřválec o objemu 2445 ccm s výkonem 55 kW (75 koní) a točivým momentem 172 N.m. Zadní kola byla poháněna přes 3 stupňovou manuální převodovku. Nyní je všechno jinak. Nyní zde svou práci odvádí motor Jaguaru a ne ledajaký. Jedná se o V12 o objemu 5307 ccm s výkonem 220 kW (299 koní) a točivým momentem 427 N.m. To znamená 3x víc válců a 4x větší výkon. Jediné, co zůstalo, jsou 3 rychlostní stupně. S tím rozdílem, že nyní se neřadí ručně, ale automaticky. Jízdní dynamika této krásné, téměř 300 koňové černé limuzíny, nám není známá. Můžeme jen uvést, že výchozí Jaguar XJ12 měl maximální rychlost 230 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h bylo otázkou 7,5 s.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?