Společnost Callaway se specializuje na úpravu amerických sportovních vozidel již 40 let. Za tu dobu vzniklo mnoho zajímavých úprav, Callaway AeroWagen je ale opravdu speciální. Na své stvoření čekala desítky let.
Společnost Callaway začínala v sedmdesátých letech, kdy automobilky dávaly do vozů motory s výkonem, který běžným řidičům zkrátka nestačil. Svou pověst si tak malá společnost vybudovala na úpravách výkonu pomocí přeplňování kompresorem či turbodmychadlem.
Callaway AeroWagen je ale speciální nejen výkonem, ale hlavně svou stavbou. Místo ladně se svažující zádi totiž dostala klasická Corvetta pořádný batoh. Ačkoliv v zavazadlovém prostoru nevzniklo mnoho místa navíc, designově i technicky se jedná o velice zajímavou úpravu.
Pokud si myslíte, že kvůli výrobě AeroWagenu museli ve společnosti celý vůz rozebrat, rozřezat, přetvarovat, svářet atd., tak se pletete. Díky dlouholeté spolupráci s automobilkou GM totiž mají odborníci z Callway přístup ke všem plánům a návrhům Corvetty. Díky tomu se jim povedlo vyrobit nástavbu, která se pouze upevní do stávajících otvorů pro montáž zadního víka.
Pokud si ale myslíte, že díky nově tvarované zádi se zlepší výhled dozadu, který bývá u mnoha sportovních vozů kritizován, musíme vás zklamat. Ačkoliv je okno blíž ke konci auta, jeho velikost se zmenšila. Jedinou výhodou nástavby tak zůstává nepatrně větší prostor.
Díky použití karbonu a lehkého bezpečnostního skla se navíc podařilo zachovat stejnou váhu, jakou mělo originální víko. Vyvážení vozu a jízdní vlastnosti tak zůstaly stejné.
Změny se neodehrály jen v zadní části karoserie, ale i pod přední kapotou. 6,2 litrový přeplňovaný osmiválec dostal větší kompresor, takže jeho výkon se vyhoupl z 640 na 757 koní a z 0 na 97 km/h nyní dokáže zrychlit za 2,8 vteřiny. Aby se kompresor pod kapotu vůbec vešel, museli pro něj technici vyříznout otvor v kapotě.
Cena tohoto vozu, včetně Chevroletu Corvette C7, který sloužil jako základ pro úpravy, se vyšplhala na 151,000 dolarů, což je v přepočtu asi 3,5 milionu korun.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?