Pořadatelé mezinárodní automobilové soutěže Barum Czech Rally Zlín představili na úvodní tiskové konferenci konečnou podobu tratě letošního již 41. ročníku. Soutěžní posádky absolvují celkem 248 ostrých kilometrů během 15 rychlostních zkoušek, které se pojedou na osmi úsecích rychlostních testů. Vedle klasických úseků jako jsou Pindula, Troják nebo Semetín se do itineráře této české soutěže po dlouhých dvaceti letech vrací legendární úsek s názvem Maják.
„Klasické úseky ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století jako jsou Maják nebo Pržno jsme si přáli oprášit už pro loňský jubilejní čtyřicátý ročník. Všechno ale chce svůj čas. Povolení zařadit rychlostní zkoušku Maják do programu zlínské rally jsme tedy od příslušných úřadů, institucí, majitelů pozemků a dalších získali až o rok později, i přesto jsme za to všem dotčeným stranám vděční,“ řekl Ing. Jan Regner, zástupce ředitele Barum Czech Rally Zlín.
Poprvé se jel tento legendární úsek jako rychlostní zkouška v roce 1977, rok předtím pouze jako přejezdová trasa. Na konci sedmdesátých let a během osmdesátých let se Maják stal základním pilířem při stavbě samotné tratě. V srdci automobilových fandů zůstaly nezapomenutelné zážitky z průjezdů soutěžních automobilů hned po startu, v náročné levé zatáčce u Majáku nebo v divácky velmi oblíbené pasáži u malenovického hradu s pověstným vracákem. Příznivci si vzpomínají i na náročné odbočení po rychlém příjezdu v části zvané Prohled. Naposledy se klasický úsek ze Zlína do Oldřichovic jel v roce 1991, kdy se startovalo v blízkosti zimního stadionu u zlínské Koliby U černého medvěda. Ještě v následujících dvou letech zlínští pořadatelé zařadili alespoň zkrácený úsek Prohled se startem v Malenovicích, nicméně legenda s názvem Maják se ve své klasické podobě na dlouhá léta odmlčela. „Obnovit tradici Majáku se podařilo i velkou zásluhou Magistrátu města Zlína. Jsme rádi, že především mladší generaci motoristické veřejnosti můžeme představit tento pověstný úsek. Věříme, že Maják pojedeme i v dalších letech,“ pověděl Jan Regner.
Zlínští pořadatelé nakonec připravili náročnou rychlostní zkoušku v délce téměř třiadvaceti kilometrů, jejíž druhá polovina je z minulých ročníků známa pod názvem Komárov. „Prakticky jsme spojili tyto dva klasické úseky do jednoho. Diváci se mohou těšit na technické a náročné průjezdy obcemi Oldřichovice a Pohořelice s řadou diváckých míst. První část rychlostní zkoušky v lesním úseku nad Zlínem je snadno dostupná městskou dopravou od místa startu v části zvané U Majáku nebo z městské části Malenovice,“ vysvětlil Jan Regner.
Až na ojedinělé výjimky téměř nikdo ze současné generace soutěžních jezdců jako jsou Jan Kopecký, Roman Kresta, Pavel Valoušek jr. nebo Václav Pech jr. tento legendární úsek nezná. Tátové posledních dvou jmenovaných však sváděli na Majáku dramatické souboje o drahocenné vteřiny. „Maják byla vždy náročná rychlostní zkouška. Měla neopakovatelné kouzlo a především ji každoročně lemovalo obrovské množství fandů na diváckých místech u hradu v Malenovicích nebo na Prohledě,“ vzpomněl Pavel Valoušek sen., otec úřadujícího českého šampiona.
Maják bude mít obnovenou premiéru v rámci druhého dne letošní barumky. V neděli 28. srpna 2011 se pojede jako rychlostní zkouška číslo 10 se startem v 8:33 hodin, druhý průjezd se uskuteční v rámci rychlostní zkoušky s číslem 13, která odstartuje ve 12:12 hodin. Návrat po předlouhých dvaceti letech se stává skutečností.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?