Pro mladého českého jezdce Jana Černého skončila Portugalská rally předčasně po technické závadě.
Jan Černý s Pavlem Kohoutem se počátkem minulého týdne vydali do Portugalska, aby se zde připravili na svůj první start v soutěži mistrovství světa. V jedné posádce spolu startují v tzv. WRC-Academy, což je projekt pro výchovu mladých jezdců do soutěží mistrovství světa.
Jezdci WRC-Academy z každé rally absolvují pouze dvě etapy, a proto měl být dnešní den závěrem Portugalské rally pro posádku Černý – Kohout. Bohužel konec v soutěži pro mladou posádku z České republiky přišel dříve než v závěru druhé etapy. Soutěžní Ford Fiesta R2 vypověděl službu před cílem první ranní rychlostní zkoušky. „Trať rychlostní zkoušky byla velmi rozbitá a na jedné z nerovností na naší Fiestě praskla poloosa. Auto jsme doslova dovlekli až do cíle, ale závada se nedala na místě opravit a museli jsme ze soutěže odstoupit. Mrzí mě to z důvodu, že jsme najeli jen polovinu kilometrů oproti našim kolegům z WRC-Academy a kvůli tomu, že jsem se na dnešní etapu hodně těšil. S autem jsme se včera sžívali a já chtěl dnes zkusit přidat,“ říká zklamaný Honza Černý.
I když se nepodařilo dojet až do cíle první soutěže mistrovství světa s celkovým vystoupením posádky Černý – Kohout panuje spokojenost. „Portugalsko bylo pro nás krokem do neznáma, vše bylo pro nás nové. Nové auto, nový tým, nové rychlostní zkoušky, prostě svět. Snažili jsme se jet hlavou a neudělat žádnou zbytečnou chybu a co nejvíc se naučit. Bohužel došlo k technické závadě, což se někdy stává, a s tím je potřeba v rally počítat. Zítra nás čeká teoretická příprava v rámci WRC-Academy a potom návrat domů do České republiky. V dalších dnech a týdnech spolu s Pavlem Kohoutem odstartujeme na Rally Šumava, a nejbližší soutěží mistrovství světa pro nás bude květnová Rally Sardinia,“ uzavírá Jan Černý, který větší část druhé etapy Portugalské rally strávil v roli diváka, kdy sledoval zápolení nejen vozů WRC na rozbité portugalské šotolině.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?