Czech Dakar Team má za sebou první závodní den na ElChott rally 2010. Navzdory nevýhodné startovní pozici vyhrála posádka Spáčil-Vršecký-Baumgartner úvodní prolog, v první etapě pak skončila celkově čtvrtá.
Po nedělním čtyřsetkilometrovém přejezdu následovaly v pondělí první ostré kilometry. Etapa z Gafsy do Douz odstartovala padesátikilometrovým přejezdem, na který navázal dvacetikilometrový prolog. Posádka Czech Dakar Teamu se navzdory nevýhodné startovní pozici blýskla nejlepším časem a vysloužila si uznání organizátorů i konkurenčních posádek. Ladné křivky zelené Tatry, jejíž barva je v poušti kouzelně neodolatelná, přitahují pozornost doslova na každém kroku.
"Prolog se nám jel velmi dobře," popisuje své dojmy pilot Marek Spáčil. "Jeli jsme to naše, přeci jen jsme sem přijeli především testovat. Vůz je i v závodním tempu předvídatelný a velmi dobře se ovládá. Naladění podvozku je tam, kde ho chceme mít, zbytek dokážeme měnit přímo na místě nastavením tlumičů, podhuštěním pneumatik a skvělým vzduchovým pérováním."
Z pohledu Davida Vršeckého dopadl vstup do závodu, jak nejlépe mohl: "Jeli jsme zhruba podobné tempo, jako během testování a postupně jsme se snažili zrychlovat." David si prolog vyloženě užíval: "Je něco úplně jiného, když člověk krouží po známém okruhu, ať již se jedná o asfalt s Buggyrou a nebo písek v Senici s Tatrou. V okamžiku, kdy se jede neznámým terénem, byť podle itineráře, se člověk musí pekelně soustředit, protože nejrůznější nástrahy čekají doslova na každém kroku. Zatím se stále učím číst terén, abych si vybudoval správný odhad."Po prologu následovala první rychlostní zkouška, ve které vybojovala česká posádka čtvrté místo. "Najezdili jsme o něco více kilometrů, než jsme museli," vysvětluje situaci Marek Spáčil. "Díky navigačním problémům jsme se trochu projeli po poušti, ale i proto jsme tady."
Dobrou zprávou pro posádku Tatry Marka Spáčila, Davida Vršeckého a Emila Baumgartnera je fakt, že technika zatím stoprocentně drží, až z toho byl Marek Spáčil zdravě nervózní: "Auto se chová skvěle a kromě plánované údržby prakticky nemáme co servisovat. Až jsem z toho nervózní a budu se muset nějak zaměstnat."
Jediný vážnější technický problém tak představovala nefunkční anténa GPS jednotky. "Během první etapy nás trochu pozlobila GPSka dodaná organizátory," ale to se určitě vyřeší," shrnuje patálii v průběhu první etapy David Vršecký. "Zatím si závod užívám, příliv adrenalinu je oproti relativně krátkým okruhovým závodům podobný, avšak neskutečně delší."
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.