Admiral rally Vyškov 2010 – tisková informace č. 2; Přípravy XIX. Admiral rally, jejíž centrum opět najde azyl v areálu společnosti EDP v Komořanech, pomalu vstupují do své závěrečné části. Pořadatelé z Hanáckého rally klubu Vyškov mají za sebou náročné období, v průběhu kterého byla uzavřena jednání o podobě trati a následně došlo k jejímu schválení zástupcem Asociace jezdců rally. Soutěžící i diváci se mají zajisté nač těšit, neboť po několika ročnících, kdy se skladba rychlostních zkoušek prakticky nezměnila, sáhli organizátoři k několika změnám, které mají za cíl notoricky známou trať hanácké soutěže výrazně zpestřit.
Připraveny jsou čtyři úseky rychlostních zkoušek, z nichž se tři během soutěže pojedou dvakrát a jediný test, konkrétně ten Račický, posádky absolvují ve třech průjezdech. Dohromady je na programu devět rychlostních vložek o celkové délce 92 kilometrů. „Naším cílem bylo nabídnout schéma, které se něčím odlišuje od jiných závodů. Varianta 2 x 4 RZ by sice byla jednodušší z organizačního hlediska, příliš by ji však neocenili diváci, kteří by neměli možnost stihnout větší množství „erzet“. Výsledné schéma je jakýmsi kompromisem mezi snahou šetřit komunikace, zachovat sportovní hodnotu tratě a zajistit diváckou atraktivitu,“ tvrdí Jaromír Palásek, ředitel Admiral rally a zároveň jeden z tvůrců trati. „Nutno podotknout, že povrch některých pasáží v průběhu posledních týdnů výrazně poznamenaly silné deště, které se nepříjemně projevily zvláště na polních cestách. Tyto problémy však plánujeme vyřešit úpravou dotčených komunikací těsně před startem závodu,“ doplnil informace ředitel závodu.Jak již bylo uvedeno, celková délka rychlostních zkoušek se vyšplhala na hodnotu 92 km, čímž se Admiral rally zapíše do historických tabulek jako dosud nejdelší česká sprintrally. Řada soutěžních posádek však tento fakt vítá. „Po přípravách, které startu na rally předcházejí, je samotný závod v podstatě takovou třešničkou na dortu. Pokud se jede po kvalitních rychlostních zkouškách, rádi se svezeme a každý kilometr navíc bereme jako plus,“ tvrdí hodonínský jezdec Přemysl Šebesta, který by se na Admiral rally měl představit s vozem Ford Escort RS 2000 v rámci Poháru ČR v rally. „Líbí se mi schéma soutěží například v Rakousku či v Německu, kde se závodí od rána až do večera. Proto jsem rád, že se Admiral rally nejede ve variantě 2 x 4 RZ tak, jako některé jiné sprinty. Podoba s devíti zkouškami a dvěma návštěvami servisního areálu se mi zdá být ideální.“Vcelku kladné dojmy z letošní podoby soutěže sdílí i zástupce Asociace jezdců rally Tomáš Plachý, který byl pořadateli osloven ke konzultaci tratě. „Formát rally se mi zdá být optimální, stejně jako počet kilometrů rychlostních zkoušek. Dle mého názoru jsou měřené testy spíše rychlejšího charakteru, ale neodlišují se od vyškovské tradice posledních let. Asfaltové úseky jsou protkány zemědělskými cestami, což lze brát trošku jako návrat do klasické podoby rally,“ míní zkušený spolujezdec a novinář v jedné osobě. „Mám-li být konkrétnější, příliš mne neoslovila Komořanská rychlostní zkouška. Naopak za jednu z největších ozdob soutěže považuji zcela novou pasáž u cíle Pruské RZ,“ zakončil svoje hodnocení Tomáš Plachý. Svého zveřejnění se v nejbližších dnech dočkají zvláštní ustanovení a přihlášky pro soutěžní posádky, což dává tušit, že termín zahájení přijmu přihlášek klepe na dveře. Všechny důležité informace o letošní Admiral rally najdou soutěžící, diváci i pracovníci médií na oficiální internetové adrese Hanáckého rally klubu - www.rallyvyskov.cz. Text: Jiří Dokulil, FTR-media
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.