Výborným výsledkem skončil pro severomoravskou soutěžní posádku Lumír Firla – Pavel Dresler čtvrtý závod letošního Mistrovství ČR ve sprintrally, konající se v nádherné krajině Krkonoš. Na náročné soutěži, jež soutěžící zavedla na rozmanité tratě v okolí Trutnova, Lumír s Pavlem prolomili smůlu z předešlých dvou podniků a připsali si další cenné body do tabulky mistrovství.
Posádka týmu Firla Autosport vstoupila do šampionátu skvělým pátým místem absolutně v Třebíči, což spolu se třetí příčkou ve skupině N znamenalo skvělou výchozí pozici do dalších závodů seriálu. Jak to ale někdy bývá, na člověka přijde období, kdy se mu vůbec nedaří. A tak na místo spokojenosti z dosavadního průběhu mistrovství zavládlo v zázemí Firlova týmu po třech soutěžích rozčarování. „Na Lužických horách jsme se kvůli technické závadě vůbec nesvezli, na Kopné nás zase zastavila lehká havárie. Po dvou odstoupeních jsme proto potřebovali hlavně konečně zabodovat. S krkonošskou rally jsme neměli moc zkušeností, protože loni jsme už po první vložce museli odstoupit, takže jsme většinu úseků znali jen z tréninkového auta. Tratě byly hodně úzké a technické se spoustou zrádných míst. Obtížnost pak ještě zvýšil déšť před startem, protože na cestě bylo strašně moc bláta a nečistot. My se ale kloužeme rádi, takže nám to docela vyhovovalo,“ popsal své pocity z charakteru trutnovského závodu Lumír.
Start do soutěže vyšel severomoravské dvojici nad očekávání dobře. Ačkoliv se první „erzeta“ Lumírovi s Drekym svým charakterem příliš nezamlouvala, na začátek z toho byl velmi pěkný devátý čas absolutně. V trendu devátých míst na rychlostních zkouškách poté posádka červeného mitsubishi pokračovala až do servisní přestávky po čtvrté RZ, kde z toho „překvapivě“ byla průběžná devátá pozice celkově s pohodlným náskokem na nejbližší pronásledovatele. „Trošku jsme se báli, že na první vložce od špičky hodně dostaneme. Ta „erzeta“ byla poměrně dost rychlá, mezi stromy, což nám nesedí. Deváté místo však bylo fajn a na dalších „erzetách“ se bez problémů dařilo toto umístění udržet. Jelo se nám krásně, jediné, co mi trochu vadilo, bylo obrovské množství bláta na cestě, které nám tam vyházela auta, startující před námi. V první půlce jsme možná i díky tomu na špičku trochu víc ztráceli, ve druhých průjezdech už ale budou podmínky pro všechny stejné,“ hodnotil úvod soutěže pilot.
I když to vypadalo, že Firla s Dreslerem už nemůžou své průběžné umístění za normální situace vylepšit, odpolední sekce pro ně přinesla posun kupředu. Odměnou za dva pěkné sedmé časy na vložkách se stalo konečné osmé místo absolutně, zpestřené o pátou pozici ve skupině N a třídě N4. Vzhledem ke konkurenci, která se v okolí Trutnova sešla, se jednalo o výsledek, který Lumír a Pavel brali všemi deseti. „Byla to krásná soutěž, hezky jsme se na ní svezli a s výsledkem jsme moc spokojení. „Babička“, jak přezdíváme naší Evo sedmičce, fungovala bez problémů. Jelikož má oproti zbraním konkurence přeci jen to nejlepší už za sebou, máme z výsledných časů příjemný pocit,“ radoval se Firla, který se již připravuje na start nadcházející soutěže seriálu na Vysočině v okolí Kunžaku. „Na Vysočině určitě nebudeme chybět, už se tam moc těšíme,“ dodal Lumír s úsměvem.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?