+ VIDEO: Barum Czech rally Zlín je pro většinu lidí pojmem, který vzbuzuje již léta rozruch. Ve startovce barumky se pravidelně objevuje velmi kvalitní konkurence. Navíc je zlínská rally pro jezdce Anvel racing teamu, Vladimíra Barvíka, domácí soutěží.
Na sedačku spolujezdce byl pro domácí závod usazen Pavel Gabrhelík. Samozřejmě probíhaly před domácím vrcholem sezóny přípravy na všech frontách. „Přípravy probíhaly velmi důkladně. Nic jsme nechtěli podcenit a jak auto tak i já s Pavlem jsme byli připraveni na 100%,“ prozradil jezdec. „Těšili jsme se velmi a od začátku se také snažili o odvedení kvalitní práce,“ dodal. Předstartovní cíle byly nastoleny na číslo na okně speciálu, tedy mezi prvních třicet jezdců.
Na shakedownu se sice posádka neobjevila, ale od úvodní páteční městské speciálky se zařadila mezi přední jezdce českého mistráku jako Jelínek, Štajf, Semerád a další a to na dvaadvacátou pozici. První sobotní RZ byla náročná Pindula, která však posádku vynesla ještě o příčku výše. Další dvě zkoušky vedeny v Chřibech sice posádce již tolik nesedly, a tak se propadla až na pětadvacátou pozici. Pak však přišel druhý průjezd Pindulou, kde se Barvík s Gabrhelíkem umístili na skvělém 16. místě a posunuli se tak zpět na začátek třetí desítky. Pak ale přišla Zádveřická RZ. Zde posádka opustila v nemalé rychlosti trať, kde na ni čekal pařez stromu, a dokonce kvůli ní museli vyjet na trať záchranáři.
Co se vlastně stalo? „Přesně to nedokážu popsat. Vypadá to, že jsem byl prostě rychlejší a auto nezatočilo podle mých přestav a asi 1,5 m od cesty jsme trefili pařez,“ vysvětluje Barvík. „Bohužel setkání s pařezem dopadlo jak pro auto tak pro posádku dost zle. Pavel skončil v nemocnici hned po havárii. Naštěstí se nepotvrdilo žádné větší poranění a po noci strávené na nemocničním lůžku byl propuštěn. Nicméně bolestivě naražené záda mu nedovolí ještě pár týdnů běžný režim. Auto bude na neschopence počítám nejmíň měsíc. Karoserie je celkem v pořádku, ale všechny ostatní důležité součásti jsou zničené. No a já už si do auta letos nesednu vůbec. Odnesly to 2 zlomené obratle,“ prozradil neradostný výčet sám jezdec.
Přejme proto posádce brzké uzdravení a návrat na závodní tratě.
Foto: Filip Červenka, Tomáš Urban
Video: youtube.com
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?