Hustopečský závodník Martin Rada a jeho navigátor Roman Petr zvládli celou náročnou soutěž Rallye Monte Carlo 2009 a navíc si s vozem Alfa Romeo 147 vybojovali stříbrnou medaili ve třídě N3. Celkově pak posádce patřilo rovněž solidní 21. místo.
Celkem 14 RZ o nevídané délce 365 km, rozložených do tří dnů- ale i závěrečné noci - soubojů na trati, posádka v barvách týmu AGROTEC racing teamu Hustopeče zvládla výborně. Ve třídě sváděla největší souboj s domácí dvojicí Lilian Vialle a Patrice Roissac s vozem Renault Clio Ragnotti, která zdejší erzety dobře zná a byla nakonec i rychlejší. Nicméně bronzovou posádku Guy Mottard Michel Girauudo s vozem Peugeot 206 RC Jihomoravané překonali o více než 15 minut, přestože i tato posádka byla domácí. Do cíle pak dojelo 29 posádek, tedy méně než polovina z těch, které do nejtěžší soutěže, jakou kdy Martin Rada jel, odstartovaly.
Vždyť jen na poslední den bylo připraveno pět RZ, z toho ale čtyři závěrečné v noci. Jejich trasa vedla ze zatáčky do zatáčky, střídaly se povrchy a nechyběl ani sníh a led. Jen zmíněná noční sekce měřila 109 km, to je o tři desítky km více, než je stanovený limit pro tuzemské sprintrallye.
„Posledni den byl velmi náročný, od 7.08 jsme byli v autě, jeli 120 km na start RZ 10, pak 30 km erzeta na sněhu a dalších 220 km přejezd do Monaca. RZ 10 pro nás byla šance srovnat ztrátu na prvního, takže jsme do toho šli naplno. Na startu pršelo, dál byla břečka a jak to stoupalo, pokračoval sníh až ujetý a ledovatka. Podařilo se nám v první části předjet dvě auta a šlo to výborně až na 22 km, kde jsem maličko chyboval na výjezdu z levé devět - dostal jsem se mimo stopu a sníh mě stáhl do kraje a do příkopy na skálu. Nebýt diváku, tak jsme se ven nedostali. Takže jsme vyzkoušeli to pravé Monte, kdy spoustu diváků stojí na RZ v zatáčkách a jsou připraveni ti pomoci. Moc jim děkujeme, vrátili nás do hry. Ve zbytku RZ jsme ještě dojeli předchozí auto, ale i tak jsme v závěji ztratili přes 4 minuty. Tady také asi padla možnost na vítězství ve třídě,“ líčí úvod závěrečního dne soutěže Martin Rada a pokračuje: “Dojeli jsme za hrozných podmínek na silnicích na přejezdu do Monaca a večer po 19.00 hodině šli na start posledních 4 RZ. Hned první (RZ 11) byla nejvyhlášenější zkouška s průjezdem průsmyku Col de Turíni, což znamená 34 km nocí vysoko v horách, ze zatáčky do zatáčky a ještě k tomu klouzačka. Zkusili jsme zatáhnout, získali jsme přes 1,5 minuty na „Frantíka“, ale více to asi nešlo. Na následující RZ 12 jsem se snažil ještě něco vybojovat a získali jsme cca minutu. Takže celkově jsme stáhli něco pod tři minuty, ale to nestačilo. Poslední průjezdy byly udržovací, ale alespoň jsme vyhráli v N3 v pátek dvě RZ. Cíl už byla krásná euforie z dosaženého výsledku a všechny problémy zůstaly zapomenuty. Noc dlouhých ohňů, jak se této závěrečné noční části říká, provází nádherná atmosféra, lidi jsou v lese u ohňů. Je to náročná zkouška, kde se nesmí chybovat, ale super.“
Boj do poslední fáze „Monte“ o zlato a konečné umístění na druhém místě je jistě pro Martina s Romanem super výsledek, který asi při premiérovém startu na takto náročné soutěži čekal málokdo. K tomu navíc v cíli na dosah druhé desítky. „Určitě je to super, na začátku byl plán dojet, toto je nádhera !! Cílem bylo spatřit cíl a absolvovat tuto rallye, získat zkušenosti a dobře se povozit na krásných tratích. S výsledkem jsme nad míru spokojeni, v oficiálních výsledcích jsme 21. v celkovém pořadí a druzí v N3. Pozice v N3 je pro nás srovnáním s ostatními, podařílo se nám vyhrát několik RZ v této třídě, zejména ty sněhové nebo ledové, kde se umazávaly nevýhody našeho vozu ve výkonu motoru a hmotnosti. Myslím že jsme jeli opravdový závod ve skupině,“ směje se spokojeně jezdec, který tak může zapomenout na mnoho technických problémů z loňské sezóny, které jej zastavily ve více než polovině startů. Vždyť třeba ve „své“ AGROTEC rallye Hustopeče odstoupil pro technické problémy dokonce dvakrát. Nicméně Martin pokyvuje, že problémy z loňské sezony jsou zapomenuty a zároveň se těší na sezónu nadcházející. V ní se bude soustředit hlavně na „velký mistrák“.
Fandy jistě napadá otázka, zda posádku úspěch nepovzbudil k nějakým dalším startům v IRC. „Uvidíme, jak budou peníze. Určitě chceme jet Barum rally a možná ještě jeden závod v Evropě,“ plánuje Rada.
“Jsem rád, že to tak dopadlo a je třeba poděkovat mechanikům, protože to je výhra celého teamu a bez nich by to nešlo. A i pro ně to bylo náročné stěhování a stavění servisu docela v časovém stresu. Takže dík Lubošovi Horáčkovi, Broňovi Dofkovi, Lukaši Křivinkovi a Rudovi Kadlecovi - díky moc za perfektní výkon. A samozřejmě i Romanovi, pro něhož to byl taky první start na tak náročné soutěži. Nešlo by to ani bez pomoci rodiny a sponzorů, za co taky mnoho díky,“ děkuje kolegům i všem dalším Martin Rada.
Doplňme, že vůz, s kterým posádka startuje, je upraven ve skupině N, což jsou vozidla s minimálními úpravami a nejbližší sériovým provedením. Jedná se o přestavbu vozu ALFA ROMEO 147 2.0 TWIN SPARK s motorem o objemu 1970 ccm a s mechanickou pětistupňovou převodovkou. Základní úpravou na karoserií je vestavba bezpečnostního rámu, uchycení sportovních sedaček a bezpečnostních pásů. Jinak vše nepotřebné je vymontováno, aby se dosáhlo co nejmenší hmotnosti. Motor je upraven na výkon okolo 200 PS a převodovka je s přímým řazením typu Hewland a samosvorným diferenciálem. Sériové tlumiče pérování jsou nahrazeny sportovními třícestnými tlumiči KW sporting. Na voze jsou lehkoslitinová sportovní kola 16 palců s pneumatikami BF Goodrich. Ostatní komponenty jsou ze sériového vozu. Martin Rada ještě doplňuje: „Veškeré úpravy jsou provedeny dle homologačního listu FIA pro toto vozidlo ve skupině N. Auto stavíme sami a řekl bych, že to pro mě součást celého tohoto sportu. Z mého pohledu by se dalo pro „Monte“ udělat lepší nastavení podvozku auta, u nás jsou cesty na RZ více rozbité a tady to bylo skoro vše na asfaltech. Myslím ale, že v přípravě vozu jsme vsadili na 100% jistotu a snažili se o co nejlepší repasi a přípravu vozu a mechanici odvedli dobrou práci. Celý ten závod a ta atmosféra, spousty diváků kolem tratí….A nádherné bylo vidět naše vlajky a povzbuzování českých fanoušků, kterých tu bylo hodně. V servisu jsme se také potkávali se spoustou Čechů, kteří nám fandili a povzbuzovali nás. Naštěstí jsme neměli závažnější problémy, museli jsme ze začátku řešit opravu mechanismu stěračů, které ve čtvrtek v poslední sekci přestaly fungovat, ale pak přestalo pršet a do servisu jsme dojeli a vyměnili celý mechanismus.“
Martin Rada mimochodem také letos šéfuje pořadatelům AGROTEC rally Hustopeče, která bude v červnu čtvrtým dílem sedmidílného MMČR. Účast na nejstarší automobilové rallye světa pro něj tedy mohla být i velkou inspirací z hlediska pořadatele: „Určitě mám všechny materiály, tiskoviny, viděl jsem vybavení a organizaci. Určitě něco použijeme na naši rallye. Jinak to jsou krásné zážitky z krásných tratí,“ zakončuje povídání Martin Rada.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?