V novém modelu Jazz, který bude letos uveden na trh, se na silnici představí pokročilé inovace společnosti Honda v oblasti hybridního pohonu, které čerpají ze zkušeností na závodní dráze. Společnost Honda za pomocí odborných znalostí svého motoristického sportovního týmu čerpá poznatky ze svého programu Formula 1™ Hybrid Power Unit (hybridní hnací jednotka) s cílem zlepšit energetickou účinnost hybridního systému e:HEV této značky.
Nejnovější hybridní hnací jednotka Formule 1 značky Honda s názvem RA620H používá vysoce účinný šestiválcový spalovací motor o objemu 1600 cm3 spolu se systémem rekuperace energie. Pokročilé hybridní elektrické systémy důmyslně rekuperují energii, kterou vytvářejí brzdy a výfukové plyny, s cílem zajistit další zvýšení výkonu za účelem zrychlení a snížení zpoždění turbokompresoru. Hybridní hnací jednotka společnosti Honda pomohla v minulé sezóně partnerským týmům Aston Martin Red Bull Racing a Scuderia Toro Rosso (který se přejmenoval na Scuderia AlphaTauri) dosáhnout celkem tří vítězství v závodech a šesti pódiových umístění.
Během závodů technici Formule 1 společnosti Honda neustále vyhodnocují a mění poměr energie, kterou hybridní systém rekuperuje a využívá, s cílem dodávat optimální výkon. Odborné znalosti, které získali při zajišťování optimální účinnosti a výstupního výkonu těchto hybridních hnacích jednotek, poskytují inspiraci pro řadu pokročilých hnacích jednotek Honda e:HEV v osobních automobilech.
Nejnovějším silničním vozem, v němž se tato technologie využívá, je zcela nový model Jazz. Jeho hybridní systém e:HEV rekuperuje energii a využívá ji k nabíjení akumulátoru a podpoře výkonu motoru s cílem zajistit silný výkon, plynulé přepínání mezi režimy jízdy a maximální účinnost.
Yasuaki Asaki, vedoucí oddělení vývoje hnací jednotky, vysvětluje: „Během závodu Formule 1 musí týmy velmi pečlivě řídit spotřebu paliva s cílem splňovat sportovní normy a předpisy. Při závodu je možné jednoduše rozdělit celkový povolený objem paliva na počet kol, nastávají však situace, kdy tým chce použít více paliva s cílem získat vyšší výkon, zatímco v jiných částech závodu chce šetřit palivo na později, například při jízdě za bezpečnostním vozem (safety car). S cílem dosáhnout nejlepší rovnováhy je klíčové zajistit dobrou komunikaci mezi závodním technikem a řidičem. Naproti tomu v našich silničních hybridních vozidlech s technologií e:HEV využíváme své odborné znalosti s cílem zajistit, že řídicí jednotky pohonu poskytují řidiči ten nejlepší možný poměr výkonu k účinnosti v jakémkoli požadovaném režimu jízdy.“
Nově byl pro model Jazz vyvinut systém e:HEV, který byl zkonstruován tak, aby poskytoval optimální úsporu paliva a příjemný zážitek z jízdy. Obsahuje dva kompaktní a výkonné elektromotory propojené s 1,5litrovým benzínovým motorem DOHC i-VTEC, lithium-iontovým akumulátorem a inovativní převodovkou s pevným převodovým poměrem řízenou inteligentní řídicí jednotkou. Všechny tyto součásti fungují v harmonii pro zajištění hladké a přímé odezvy.
Pro dosažení vysoce komfortního zážitku z jízdy a mimořádné účinnosti pokročilý hybridní systém e:HEV plynule vybírá ze tří režimů jízdy:
• Elektrický pohon: lithium-iontový akumulátor přímo napájí hnací elektromotor• Hybridní pohon: motor dodává energii do generátoru, který ji obratem dodává do hnacího elektromotoru• Konvenční pohon: benzínový motor je propojen přímo s koly pomocí zamykací spojky a hnací síla se přenáší z motoru přímo na kola Ve většině situací při jízdě městem se optimální účinnosti dosahuje plynulým přechodem mezi elektrickým a hybridním pohonem. Při rychlé jízdě po dálnicích se využívá konvenční pohon, který na vyžádání doplňuje funkce posílení výkonu pomocí hnacího elektromotoru pro rychlou akceleraci. V režimu jízdy na hybridní pohon lze přebytečnou energii ze zážehového motoru odklonit zpět přes generátor a dobíjet s ní akumulátor. Elektrický pohon se zapojuje rovněž při zpomalování vozidla, čímž se získává energie k dobití akumulátoru prostřednictvím rekuperačního brzdění.
Systém nevyužívá klasickou převodovku. Model Jazz je vybaven nově vyvinutou elektronicky řízenou převodovkou s plynule měnitelným převodem (eCVT). Tato převodovka disponuje jediným pevným převodovým poměrem, čímž je zajištěno přímé propojení mezi pohybujícími se součástmi. Výsledkem je plynulý přenos točivého momentu a pocit lineárnějšího zrychlení ve všech režimech jízdy.
Závodnická tradice společnosti Honda sahá až do roku 1958 a v roce 1965 tato značka dosáhla svého prvního vítězství v závodech Formule 1. Během své účasti v mistrovství světa Formule 1 získala společnost Honda celkem 74 Velkých cen a šestkrát vyhrála Pohár konstruktérů. Díky své účasti v motoristickém sportu na nejvyšší úrovni může společnost Honda přenášet své vysoce pokročilé technické schopnosti do dalších oblastí a aplikovat své odborné znalosti u silničních vozidel.
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.