Vozidla na zemní plyn jsou známou a v mnoha evropských zemích ceněnou alternativou pro efektivní a ekologickou individuální mobilitu. Automobily jako nová Škoda Octavia G-TEC, která bude k dostání v druhé polovině roku 2020, nebo aktuálně dostupné verze G-TEC modelů Škoda Scala a Kamiq, umožňují podle původu popřípadě způsobu výroby použitého plynu okamžité snížení emisí CO2 o přibližně 25 procent oproti srovnatelnému vozu s benzinovým motorem.
Klimaticky neutrální provoz na biometan snižuje emise až o 90 procent, syntetický plyn dokonce o 100 procent. Přitom jsou modely G-TEC nejen vhodné ke každodennímu provozu, ale i Simply Clever jako každý jiný vůz ŠKODA a poskytují neomezený komfort a radost z jízdy. Varianty G-TEC modelů Scala, Kamiq a Octavia zůstanou v příštích letech pevnou součástí modelové palety Škoda.
Dvě z nejvýznamnějších výhod zemního plynu (CNG) ve srovnání s benzinem a naftou je čistší spalování a také vyšší obsah energie. Na příslušných čerpacích stanicích je lze kromě toho doplnit podobně jednoduše a rychle jako konvenční pohonné hmoty. Navíc se síť čerpacích stanic nabízejících CNG v Evropě trvale rozšiřuje. V Evropě předstihla Itálie v polovině roku 2019 s necelými 1 300 čerpacími stanicemi Německo disponující přibližně 900 čerpacími stanicemi. Na třetím místě, před Švédskem a Nizozemskem, se umístila Česká republika, všechny tři země se blíží hodnotě 200 čerpacích stanic na CNG.
Větší nádrže na CNG zajistí vysoký dojezd
Koncepce nových verzí G-TEC modelů Škoda Scala, Škoda Kamiq a nové generace modelu Škoda Octavia s většími nádržemi na CNG umožní odpovídající dojezdy a překonání dlouhých cest v ekologickém a nízkonákladovém režimu na zemní plyn. Doplňkové nádrže na benzin o objemu 9 litrů kromě toho zajistí, aby vůz zůstal i v regionech bez výskytu čerpacích stanic CNG kdykoliv mobilní. Škoda Auto kladla při vývoji pohonu velký důraz na to, aby se téměř výlučně jezdilo na zemní plyn.
V provozu automobilu na CNG jsou emise CO2 při použití přírodního zemního plynu o nejméně 25 procent nižší než u konvenčního benzinového motoru. Příměs 20 procent přírodního CNG, která je v současnosti v Německu běžná, zlepšuje bilanci CO2 již o 35 až 40 procent. V případě ještě vyšších podílů bioplynu ze zbytkových materiálů rostlin a biologických odpadů lze dosáhnout snížení emisí až o 90 procent. To znamená, že v tomto případě je provoz téměř klimaticky neutrální. Úplné klimatické neutrality lze dosáhnout syntetickým metanem, který se vyrábí ekologicky získanou elektřinou s použitím technologie přeměny elektřiny na plyn. Tento postup je však v současnosti ještě ve fázi vývoje.
Výrazné snížení nákladů na pohonné hmoty
Skutečnost, že má CNG ve srovnání s benzinem a naftou vyšší obsah energie a je zároveň levnější, navíc výrazně snižuje náklady na pohonné hmoty na ujetou vzdálenost. V Německu, největším trhu značky Škoda v Evropě, dosahuje cenová výhoda oproti naftovým automobilům přibližně 40 procent, ve srovnání s automobily vybavenými benzinovým motorem dokonce 50 procent. V Itálii je úspora kvůli vyšším cenám benzinu a nafty ještě větší.
Nová Škoda Octavia G-TEC, která dorazí na trh v druhé polovině roku 2020, je vybavena čtyřválcovým motorem TSI o objemu 1,5 litru (96 kW resp.130 k), který umožňuje atraktivní jízdní parametry. Tři nádrže na CNG mají celkovou kapacitu 17,3 kg. V provozu na CNG tak může automobil urazit až 480 kilometrů. Motor 1,0 TSI v modelech Scala G-TEC a Kamiq G-TEC disponuje výkonem 66 kW (90 k). U obou modelů mají tři nádrže kapacitu 13,8 kilogramu, což u vozů Scala a Kamiq zajišťuje v režimu pohonu na zemní plyn dojezd přibližně 410 kilometrů.
Motory G-TEC jsou upraveny speciálně pro provoz na CNG
Pro provoz na zemní plyn získal motor 1,0 G-TEC oproti základnímu provedení pohonné jednotky jiné sací a výfukové vačky, přepracovanou hlavu motoru, nové sací potrubí i speciální vstřikovače vhodné pro CNG a výfukové ventily speciálně odolné vůči teplotám. Kromě toho snižuje elektronický regulátor ve dvou fázích tlak plynu: Nejprve se tlak v nádržích mechanickým seškrcením sníží z 200 barů na přibližně 20 barů. V druhé fázi je snížen prostřednictvím magnetického ventilu na absolutní pracovní tlak mezi 9 a 5 bary, který převládá v nízkotlakém systému. U motoru 1,5 G-TEC jsou úpravy podobné. Ten je navíc dimenzován na vysoký kompresní poměr 12,5:1 a pracuje v takzvaném Millerově cyklu, při němž zůstávají sací ventily ve fázi komprese déle otevřené. Včasnou a rovnoměrnou tvorbu plnicího tlaku zajišťuje turbodmychadlo s proměnlivou geometrií turbíny.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.