Automobilka Kia v rámci skupiny HMG vyvinula jako první na světě technologii spalovacích motorů s plynule proměnnou periodou ventilů (CVVD – Continuously Variable Valve Duration), kterou nyní bude nasazovat do svých sériově vyráběných vozidel. Uvedená inovace se představila v Koreji společně s prvním motorem, v němž se tato technologie uplatní: SmartStream G1.6 T-GDi.
Technologie CVVD, vyvinutá specialisty na pohonné jednotky a vývojovým centrem R&D automobilky optimalizuje výkon motoru a spotřebu paliva. Technologie řízení ventilů reguluje dobu otevírání a zavírání ventilů v závislosti na jízdních podmínkách, čímž zlepšuje výkon o 4 % při současném snížení spotřeby paliva o 5 %, resp. produkovaných emisí o 12 %.
„Vývoj technologie CVVD je pro značku příležitostí jak významně pokročit v oblasti inovací pohonných jednotek,“ uvedl Albert Biermann, vedoucí divize výzkumu a vývoje automobilky Kia. „Zaměříme naše úsilí na přípravu vyspělých řešení pro novou éru mobility a budeme pokračovat ve vývoji nových technologií spalovacích motorů, abychom splnili požadavky postupně se měnících emisních norem.“
Inovace: Plynule proměnná perioda ventilů (CVVD)Parametry výkonu a hospodárnosti motorů se až doposud odvíjely od technologie proměnného řízení ventilů, která přizpůsobuje dobu otevírání a zdvihu ventilů, přičemž o výkonu motoru rozhoduje cyklus ‚sání-stlačování-výbuch-výfuk‘.
Typická technologie proměnného řízení ventilů reguluje časování otevírání a zavírání ventilů (jako např. technologie plynule proměnného časování ventilů – CVVT) nebo řídí objem přiváděného vzduchu nastavováním zdvihu otevírání (plynule proměnný zdvih ventilů – CVVL). Dříve používané technologie proměnného řízení ventilů nemohly regulovat periodu ventilů, neboť signály pro zavírání ventilů měly nižší prioritu než signály pro otevírání ventilů, takže nebylo možné reagovat na měnící se jízdní situace. CVVD posouvá tuto technologii novým směrem tím, že uzpůsobuje dobu otevření ventilu požadavkům motoru.
Když se vozidlo pohybuje ustálenou rychlostí a klade nízké nároky na výkon motoru, CVVD otevírá sací ventil od prostřední fáze až po samotný konec kompresního zdvihu. Takto pomáhá zlepšovat spotřebu paliva tím, že snižuje odporové síly z důvodu komprese. Když jsou však požadavky na výkon motoru vysoké, např. když vůz jede rychle, sací ventil se zavírá již na počátku kompresního zdvihu, aby se maximalizovalo množství vzduchu použitého ve fázi výbuchu. Tímto se zvyšuje točivý moment ve prospěch lepší akcelerace.
Pohonná jednotka SmartStream G1.6 T-GDiSpolečně s novou technologií CVVD se představil benzínový vidlicový čtyřválec SmartStream G1.6 T-GDi s přeplňováním, dosahující maxima výkonu 180 koní a točivého momentu 270 Nm. Nová jednotka je první, která bude novou technologii CVVD od Motor Group využívat; k ještě vyšší hospodárnosti zde přispívá nízkotlaký systém recirkulace výfukových plynů (LP EGR).
Systém recirkulace výfukových plynů vrací část výfukových zplodin zpět do spalovací komory, čímž dosahuje chladicího účinku a snižuje emise oxidů dusíku. Jednotka G1.6 T-GDi rovněž disponuje nízkotlakým systémem, který přesměrovává spálené výfukové plyny do kompresoru turbodmychadla (namísto do systému sání) ke zvýšení účinnosti při akceleraci.
Nová jednotka kromě toho používá integrovaný systém tepelného managementu, jenž zajišťuje rychlé zahřátí nebo zchlazení motoru na optimální teplotu; a také je zde výkonný systém rozprašování paliva do spalovacího prostoru, který dosahuje tlaku 350 barů – oproti 250 barům předchozího provedení T-GDi. Zlepšením povrchové úpravy se podařilo snížit třecí síly (s negativním dopadem na spotřebu) o plných 34 %.
Nový motor SmartStream G1.6 T-GDi se aktuálně podrobuje hodnocení před nasazením do budoucích modelů značky Kia. Plánované modely s touto pohonnou jednotkou budou vykazovat parametry výkonu a spotřeby jako doposud žádné z předchozích vozidel.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.