Ohledně elektromobilů stále panuje poměrně velká skepse, která se netýká jen jejich výkonu a dojezdu, ale také životnosti baterií. Nissan, který s modelem Leaf patří k pionýrům mezi výrobci relativně dostupných elektromobilů, však veřejnost uklidňuje. Baterie totiž podle jeho odhadů mohou přežít samotný vůz až o 10 i 12 let.
Nissan Leaf patří mezi nejprodávanější elektromobily na trhu a ještě před příchodem Tesly Model 3 mu patřilo třeba prvenství pro nejprodávanější elektromobil v USA. Díky stovkám tisíc prodaných kusů navíc automobilka může poměrně bedlivě sledovat vývoj stavu jejich baterií a celkem bezpečně odhadovat, kolik toho vlastně vydrží.
A rozhodně to s životností Leafu nevypadá špatně. Jak totiž uvádí web InsideEV's s odkazem na Automotive News, podle samotné automobilky by životnost akumulátorů měla přesáhnout životnost samotného vozu o 10 až 12 let. Automobilka přitom předpokládá, že životnost samotného Leafu bude okolo 10 let. Celkem se tedy bavíme o životnosti baterií okolo 22 let.
Nutno však poznamenat, že po oněch 22 letech budou baterie definitivně nepoužitelné. K degradaci baterií začne docházet již o něco dříve, což bude mít samozřejmě vliv i na zkracující se dojezd elektromobilů. Stav baterie však mohou ovlivnit i samotní uživatelé a to správným přístupem k vozu.
Jak už se totiž mnohokrát opakovalo, baterie by se v žádném případě neměly nechat zcela vybít a i nabíjení je vhodné ukončit cca okolo 80 procent kapacity. Příliš vozu neprospívá ani drsné zacházení a provozování v extrémních teplotních podmínkách.
Pro potencionální zájemce o koupi Nissanu Leaf to však znamená, že během celé očekávané životnosti vozu, která může být samozřejmě i delší, nebudou muset řešit potíže s odcházející baterií. Otázkou však zůstává, jak nakonec automobilka již nepoužitelné baterie nakonec využije. V zásobě má však několik projektů, které by mohly pomoci se zásobami energie pro domácnosti i velké stavby.
Pokud se ještě na chvíli vrátíme k samotnému Nissanu Leaf, tomu byla dříve vyčítána až příliš slabá baterie, se kterou vůz nabízel poměrně omezený dojezd 270 km v ideálních podmínkách. Nedávno však automobilka představila variantu E+ s větším akumulátorem, jejíž dojezd se prodloužil až na 385 km. Ani s postupem času by tak majitele vozu neměly trápit potíže s omezeným odjezdem.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?