Automobilka Tesla se proslavila celou řadou inovací, které postupně zavádějí i tradiční světové automobilky. Jednou z nich jsou třeba tzv. „over-the-air updates," tedy bezdrátové aktualizace, které by měl nabídnout i nový Volkswagen Golf osmé generace. Právě problémy s tímto software ale podle všeho stojí za odkladem připravované premiéry na autosalonu ve Frankfurtu.
Volkswagen Golf osmé generace měl být oficiálně představen společně s prvním produkčním elektromobilem I.D. na autosalonu ve Frankfurtu, který se koná v září. Není to však příliš dlouho, co automobilka premiéru odložila na pozdější datum, stále by se však měla uskutečnit před koncem roku 2019.
O důvodech se vedla řada spekulací, neboť prototypy nového Golfu už se delší dobu prohání po silnicích a díky pohotovosti mnoha fotografů víme, na co se můžeme těšit. Nový pohled na odložení premiéry však přinesl web Automotive News Europe, kterému se na autosalonu v Šanghaji podařilo vyzpovídat šéfa značky, kterým je Juergen Stackmann.
I z jeho slov totiž vyplývá, že velký podíl na odkladu premiéry mají problémy se software. „Nikdy jsme neskrývali skutečnost, že software, nesmírně důležitá oblast pro produkty budoucnosti, pro nás představuje skutečnou výzvu," uvedl Stackmann. „Máme před sebou úkol a naši technici jsou pod velkým tlakem."
V další části rozhovoru pak Stackmann přiznal, že za velkou částí problémů stojí právě nová služba tzv. „over-the-air updates," tedy bezdrátových aktualizací. Ta sice může uživatelům zpříjemnit život, ale zároveň činí vůz komplikovanějším a zranitelnějším. Třeba vůči hackerům. Dokud nebyly vozy připojeny k síti, bylo možné k nim získat přístup pouze fyzicky. To se však do budoucna mění.
„Díky jejich on-line připojení je zde mnoho softwaru, zejména v oblasti bezpečnosti, který je skutečnou výzvou, neboť automobil už není uzavřeným ekosystémem," uvedl Stackmann. V novém Golfu je prý až desetkrát více řádků programování, než ve smartphonech. A tato komplexnost může znamenat problémy, které jsou v případě aut mnohem závažnější, než když vám jen zamrzne mobil. I proto je zabezpečení tak důležité.
Poslední problém, kterému musí Volkswagen čelit, jsou zákony a procesy homologace. Díky bezdrátovým aktualizacím lze totiž do automobilu přidávat nový obsah ještě po homologizaci, což je problém, který musí automobilka řešit s odpovědnými úřady. „Je to nové pro ně i pro nás," dodal k problematice Stackmann.
I přes problémy by však premiéra měla proběhnout ještě letos, stejně jako zahájení produkce ve slavném závodu ve Wolfsburgu. Jak ovšem upozornil německý magazín Der Spiegel, do konce letošního roku bude pravděpodobně vyrobeno jen okolo 10 000 kusů, namísto plánovaných 80 000. Prvním trhem, na kterém se nový Golf začátkem příštího roku objeví, bude již tradičně ten německý. Později by se však měl začít dostávat i do dalších evropských zemí.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.