Dokud budou elektromobily využívat tradiční Li-Ion baterie, pak se ještě dlouhou dobu nezbaví některých palčivých neduhů. Řešením by mohla být technologie baterií s pevným elektrolytem, nebo vozy využívající vodíkové palivové články. A zatímco technologie tzv. „Solid-State" baterií je stále v nedohlednu, vodíkové automobily už jsou tu a v zámoří se Toyota vehementně snaží o jejich prosazení.
Aby prokázala jejich praktickou využitelnost, vytvořila tzv. Project Portal, který dal vzniknout dvěma prototypům označovaným obecně jako Alpha a Beta. Během včerejšího dne země (22. dubna) však v přístavu Los Angeles představila nový vodíkový truck, který vznikl ve spolupráci s renomovaným výrobcem tahačů Kenworth.
Tahač je postaven na základech Kenworth T680 class 8 a používá technologii palivových článků, kterou dodala Toyota. O technických detailech toho bohužel zatím mnoho nevíme, novinka by však měla výrazně rozšířit možnosti předchozích modelů. To ostatně podtrhuje i udávaný dojezd, který by se měl na jednu nádrž pohybovat přes 483 km.
To sice z pohledu běžné dálkové nákladní dopravy není mnoho, tahače z Projektu Portal jsou však většinou určeny pro práci v přístavech a právě tady by měl dojezd okolo 300 mil, tedy cca 483 km, až dvojnásobně převyšovat průměrný denní cyklus těchto tahačů.
V rámci projektu Zero-and-Near-Zero Emission Freight Facilities bylo vytvořeno 10 těchto vodíkových tahačů, které budou využívány k přepravě nákladů zboží doručeného do přístavišť Los Angeles a Long Beach. Čtyři tahače bude používat společnost Toyota Logistic Services, která je zodpovědná za distribuci produktů Toyota doručených do USA. Další tři má využívat společnost UPS.
Samotným automobilům Toyota s palivovými články se na americkém trhu zatím příliš nedaří, nicméně je otázkou, do jaké míry je to chybou chybějící infrastruktury vodíkových čerpacích stanic. Bob Carter, výkonný viceprezident severoamerického zastoupení Toyoty, však podle webu Carscoops dodal, že Toyoty chce technologii palivových článků i nadále prosazovat jakožto technologii budoucnosti. Jedná se totiž o zcela čistou a škálovatelnou platformu, která může splňovat požadavky na dojezd a to s nulovými emisemi.