Elektromobil za polárním kruhem? Mercedes-Benz eSprinter absolvoval zkoušku „ohněm"

Antonín Marek / AutoRoad.cz, 25. března 2019, 14:59 Google+

Na elektrické dodávkové vozy mají zákazníci stejné nároky jako na srovnatelná vozidla se spalovacími motory. Jedním z důležitých faktorů je naprostá spolehlivost – a to i v extrémních podmínkách. Právě na to byly zaměřeny zimní zátěžové testy vozu Mercedes-Benz eSprinter, při nichž vývojový tým ve švédském Arjeplogu po několik týdnů testoval výdrž této plně elektrické dodávky. Na zledovatělých silnicích a v hlubokém sněhu při teplotách klesajících až k -30°C prokázal eSprinter svou odolnost, čímž dosáhl jednoho z důležitých milníků na své cestě k uvedení na trh ve druhé polovině roku 2019.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Mercedes-Benz eSprinter během testování za polárním kruhem

Mercedes-Benz eSprinter během testování za polárním kruhem | foto: Daimler AG

Sdílejte článek

Vozy byly podrobeny řadě komplexních testů v náročném terénu areálu v blízkosti polárního kruhu. Vliv extrémního mrazu na ovládání a pohodlí byl zkoumán při jízdě na zamrzlém jezeře, zatímco chování po startu a odolnost vůči nízkým teplotám jízdních součástek, softwaru a uživatelského rozhraní ve speciálních chladicích komorách.

To, jak vozy reagují na rozdílné počasí, je při denním používání zásadní, což platí například pro rozvážkové služby. S dojezdem zhruba 150 kilometrů je eSprinter s kapacitou baterie 55 kWh perfektně navržen pro rozvážku na kratších vzdálenosti v centrech měst. Testy ve Švédsku prokázaly, že i při výše popsaných nepříznivých podmínkách mají zákazníci stále k dispozici dojezd zhruba 100 km.

Elektromobilita se standardy MercedesBenz: Vysoká kvalita a nároky na bezpečnost

Každý, kdo dodávku využívá každý den, má vysoké nároky na pracovní prostředí řidiče, a proto jsou kvalita a bezpečnost stejně důležité i v případě dodávek s elektrickým pohonem. I při teplotách hluboko pod bodem mrazu musí být možno co nejrychleji rozmrazit okna a vytopit kabinu řidiče. Právě proto byla teplota testovaných vozů a jejich baterií v chladicích komorách maximálně snížena tak, aby mohlo proběhnout testování chování vozu, termo-management a studené starty. Stejně tak důležité bylo i testování nabíjení. eSprinter je vybaven integrovanou funkcí rychlonabíjení, díky níž může dobít zhruba 80% kapacity za 30 minut, což je při každodenním fungování dodávky znatelná výhoda nehledě na teplotu okolního prostředí.

Pro denní fungování jsou klíčové i spolehlivé ovládání na ledu a sněhu, stejně jako odolnost součástek v zimních měsících. Z toho důvodu provedl tým více než třiceti inženýrů a expertů na elektroniku a mechaniku z Mercedes-Benz Vans sérii testů ve švédském Arjeplogu. Výsledkem je ujištění, že je eSprinter připraven na každodenní tvrdou práci – a to i v arktických pomínkách.

„Od našeho eSprinteru jsme toho během závěrečných zimních zátěžových testů chtěli opravdu mnoho,“ říká Benjamin Kaehler, ředitel eDrive@VANs v Daimler AG. „Byli jsme schopni prověřit, že je eSprinter bezpečný a skutečně spolehlivý, a to zejména v ohledu termo-managementu, tak důležitého v segmentu elektrických dodávek. Z výsledků jsme skutečně nadšení a těšíme se, až tento výjimečně spolehlivý produkt určený pro každodenní používání budeme moci nabídnout našim zákazníkům.“

eSprinter na startovní čáře

V Arjeplogu byl eSprinter podroben závěrečným zátěžovým testům předtím, než bude následovat eVito svým vstupem na trh ve druhé polovině roku 2019. Nový eSprinter bude zprvu k dispozici jako skříňová dodávka s vysokou střechou a maximální přípustnou hmotností 3500 kilogramů. Maximální objem nákladového prostoru činí 10,5 m3, stejně jako v případě klasického Sprinteru.

Díky baterii s kapacitou 55 kWh je jeho dojezd stanoven na 150 kilometrů s maximálním nákladem 900 kilogramů. Pro individuální požadavky mohou zákazníci zvolit druhou baterii s kapacitou 41 kWh, díky níž se maximální hmotnost nákladu zvýší zhruba o 140 kilogramů na 1040 kilogramů, s dojezdem zhruba 115 kilometrů. Integrovaná funkce nabíjení nabízí skutečnou flexibilitu, protože 80% baterie může být dobito během pouhých 30 minut.

Stejně jako v základní dieselové motorizaci má eSprinter s elektrickým pohonem výkon 85 kW a točivý moment až 300 Nm. Podobně jako u eVita může být maximální rychlost nastavena podle potřeb na 80 km/h, 100 km/h, nebo až 120 km/h.

Vytisknout

Diskuze: Elektromobil za polárním kruhem? Mercedes-Benz eSprinter absolvoval zkoušku „ohněm"

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Ilustrační foto

V čem se liší povinné ručení pro mladé?

Citroen C5X plug-in hybrid

DLOUHODOBÝ TEST: Citroen C5 X Plug-in Hybrid – cesta na dovolenou + spaní v autě

Cyklokaravan

Elektrokolo s mini karavanem, hodně stylové cestování

Škoda Kodiaq II

TEST Škoda Kodiaq 2,0 TDI 142 kW 4x4 – český sen podruhé, je ale lepší než Superb?

EcoWheel Diabel

TEST EcoWheel Diabel – elektrická motorka s drsnou tváří

Kontrola okresů

10 nejzvláštnějších dopravních předpisů, které byste měli před svými cestami do zahraničí znát

Ilustrační foto

Co je CarPlay a jak ho nejlépe využít? Plus další vychytávky do auta

Škoda Superb Combi IV

TEST Škoda Superb Combi L&K 2,0 TDI 142 kW 4x4 – vrchol nabídky, stojí za to ?

Citroen C5X plug-in hybrid

DLOUHODOBÝ TEST: Citroen C5 X Plug-in Hybrid – život ve městě a elektrický provoz

Subaru Outback

TEST Subaru Outback Geyser – unikátní kříženec kombíku, offroadu a prémiovky

Citroen C5X plug-in hybrid

DLOUHODOBÝ TEST: Citroen C5 X Plug-in Hybrid – co vše budeme testovat a zkoumat?

Škoda Kamiq Monte Carlo

TEST: Škoda Kamiq 1,0 TSI DSG Monte Carlo – definice ideálního stylového crossoveru?

Škoda Superb Combi IV

TEST Škoda Superb IV 2,0 TDI 110 kW L&K – nový manažerský ideál přijíždí!

reklama

Doporučujeme

Brutálně upravený Ford GT dokázal dosáhnout rychlosti 300.4 MPH (Facebook/M2K Motorsports)

Rychlost 483 km/h byla překonána! Upravený Ford GT se zapsal do historie

Čtěte dále

Nejčtenější články

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud