U nových extrémně výkonných modelů se očekává, že dokáží překonat minulou generaci ve všech ohledech. V případě nejnovějšího Shelby Mustang GT500 se však automobilka rozhodla pro drobnou změnu - vyměnila maximální rychlost za maximální ovladatelnost, což by mělo ve výsledku přinést ještě lepší požitek z jízdy.
Zatímco minulá generace Shelby GT500 nabízela maximální rychlost 200 mil v hodině, tedy cca 320 km/h, majitelé nejnovějšího Shelby GT500 se budou muset spokojit jen se 190 MPH, tedy cca 290 km/h. Ve výsledku by však jízdní zážitek měl být mnohonásobně lepší.
Jak uvedl web Car and Driver, automobilka Ford se během vývoje rozhodla investovat do jiných aspektů, než je jen maximální rychlost. Díky tomu nabízí nový Shelby GT500 třeba zcela novou dvouspojkovou převodovku, agresivní ale aerodynamický body-kit a výrazně lepší požitek z jízdy na okruhu.
Nemyslete si však, že by automobilka rozhodovala o nejlepším zájmu svých klientů bez ohledu na jejich potřeby. Upravit vůz pro dosažení maximální rychlosti okolo 320 km/h by zřejmě nebyl problém, nabízí se však otázka „Proč?"
Cílem techniků a testovacích jezdců Ford Performance totiž bylo vyvinout vůz, který bude co nejrychlejší na závodní i letištní dráze, ale současně bude pohodlným a zábavným na běžných silnicích. „Nová GT500 musí lichotit nováčkům, ale také musí odměnit zkušenější řidiče," uvedl pro web Jalopnik tiskový mluvčí automobilky.
„Maximální rychlost vozu GT500 dostačovala nejlepším řidičům na každém z testovaných okruhů, a to jak fyzicky, tak virtuálně, aniž by omezovala ostatní atributy vozu." Profesionální závodník a navíc přispěvatel na web Jalopnik navíc uvedl, že ho nenapadá příliš mnoho okruhů na území USA, kde by se dala využít vyšší maximální rychlost než 290 km/h.
Z čistě racionálního úhlu pohledu je tedy jasné, že Fordem nastavená maximální rychlost by měla všem bohatě stačit. Jak ale víme, lidé nejsou při nákupu automobilů, zvláště těch sportovních, příliš racionální. Doufejme tedy, že pocit jistého "omezení", je nebude od nového Shelby GT500 odrazovat. Podle dosud známých parametrů se totiž zdá, že tohle auto by mohlo být ve správných rukou až neskutečně rychlé - a to i na náročnějších okruzích.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.