Když před 15 lety přistála na povrchu Marsu sonda Opportunity, jejím cílem bylo přežít 90 dnů a překonat vzdálenost jednoho kilometru. K překvapení všech ale sonda zůstala aktivní téměř 15 let a za tu dobu urazila po povrchu vzdálené planety přes 45 kilometrů. Po půlročních pokusech o její oživení však NASA nakonec její misi musela definitivně ukončit.
Mise vozítka Opportunity patří jednoznačně k jedněm z největších úspěchů inženýrství i meziplanetárního výzkumu. Sonda dokázala mnohonásobně překonat očekávání, která do ní byla vkládána, než odcestovala. Málokterý z jejich konstruktérů by zřejmě čekal, že se mu pod rukama rodí vozítko, které se bude honosit titulem „Nejdéle lidmi vyrobený stroj, který byl poslán na jinou planetu."
„Déle než jedno desetiletí byla Opportunity ikonou na poli planetárního výzkumu. Učila nás o dávné minulosti Marsu jako potencionálně obyvatelné planety na které kdysi byla voda a ukázala nám jeho nezmapovaný povrch," uvedl v prohlášení Thomas Zurbuchen, přidružený správce pro ředitelství vědeckých misí NASA.
„Ztráta, kterou teď všichni pociťujeme, musí být vytlačena uvědoměním, že dědictví Opportunity pokračuje - jak na povrchu Marsu s vozítkem Curiosity a sondou inSight, tak v místnostech JPL, kde se pracuje na přípravách roveru pro misi na Mars v roce 2020."
Nasa ztratila kontakt s vozítkem Opportunity již v červnu minulého roku, během masivní písečné bouře. Ačkoliv vědci věděli, že komunikační systém vozítka během bouře pravděpodobně zamrzne, stále doufali že opět naskočí, až očistí solární panely a sonda se opět začne dobíjet.
To se bohužel nestalo a tak lidé z NASA začali chystat plán, jak sondu probudit. Pokoušeli se vysílat různé signály, ale bezúspěšně. Mise byla nakonec ukončena ve středu v noci krátce poté, co byl k sondě vyslán poslední signál z centra Nasa Goldstone Deep Space Complex v Kalifornii, kde je umístěna 70-metrová anténa určená přímo pro komunikaci se sondami na Martu, jak uvádí web Autoevolution.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.